Seçimler sonrası DİTİB ve Ülkücüler tartışmaların odağında

Elmas Topcu / DW – Almanya’da Erdoğan taraftarlarının seçim gecesi sokaklara dökülmesi, Türkiye kökeSeçimler sonrası Almanya’daki toplumnlilerin Almanya’ya uyumunu tartışmaya açtı. Çifte vatandaşlığın kolaylaştırılması planı da eleştirinin hedefinde.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının ardından Almanya’nın birçok kentinde Erdoğan taraftarları sokaklara çıktı. Seçim gecesi başkent Berlin, Duisburg, Hamburg, Frankfurt, Ulm, Mainz, Saarbrücken, Stuttgart, Münih, Köln ve Hof gibi kentlerde kutlama yapmak isteyen Erdoğan destekçileri, araçlarıyla uzun konyovlar oluşturdu ve meydanlarda sloganlar attı. Mannheim ve Stuttgart’ta gerilimler yaşandığı ve yaralananlar olduğu, sorumlu savcılıkların taşkınlıklarla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi. Havai fişek ve benzeri yanıcı maddelerin kullanılması ve trafikte sorunlar yaşanması nedeniyle çok sayıda ceza kesildiği de basına yansıdı. Sadece Münih’te Pazar gecesi bu şekilde 94 suçun kayda geçtiği belirtiliyor.

Almanya’da yapılan bu kutlamalar ülkedeki Türkiye kökenlileri yeniden gündemin ana konularından biri haline getirdi. Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir, “gürültülü” kutlamalarını “ürkütücü bir sinyal” diye niteledi ve “Kendileri liberal bir demokrasinin nimetlerinin tadını çıkarırken ülkeyi bir nevi açık cezaevine çeviren biri seçildi diye kornalara basarak kutlama yapıyorlar” diyerek Erdoğan taraftarlarını eleştirdi. Özdemir, “genç insanların, Erdoğan’ın zaferini sorgulamaksızın bu şekilde kutlamalar yapabilmesinin aynı zamanda içinde yaşandıkları liberal demokratik sistemin ve Almanya’daki ortak yaşamın reddi anlamına geldiğini” söyledi.

Almanya’daki Erdoğan taraftarlarının kutlamalarında sadece Münih’te kayda geçen 94 trafik ihlali olduğu bildirildi. Almanya’daki Erdoğan taraftarlarının kutlamalarında sadece Münih’te kayda geçen 94 trafik ihlali olduğu bildirildi.
Almanya’daki Erdoğan taraftarlarının kutlamalarında sadece Münih’te kayda geçen 94 trafik ihlali olduğu bildirildi.Fotoğraf: Omer Messinger/Getty Images
Liberal bir yapılanma olan Almanya Türk Toplumu adlı derneğin Eş Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu ise seçme hakkının en önemli özgürlüklerden biri olduğunu vurgulayarak yaşananlar nedeniyle Erdoğan’ı seçenlere yönelik eleştirilerin bir karalama kampanyasına dönüşmemesi konusunda uyardı. DW Türkçe’ye konuşan Sofuoğlu, “Türkiye kökenliler hazır bu kadar politize olmuşken onları Almanya siyaseti için kazanmanın Almanya’daki politikacılara düşen bir görev olduğunu” ifade etti.

Özdemir: Çoğulcu demokrasinin reddi

Bakan Özdemir, seçimler sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede Almanya’daki AKP taraftarlarının araç konvoylarıyla yaptığı kutlamaların “zararsız eğlenceler” olmadığını vurgulayarak bu sonucun kendi başarısızlıkları olduğu özeleştirisini de yapmıştı. Özdemir, devamında da “Ankara’dan Almanya’ya yollanan imamlar üzerinden daha da çokmilliyetçilik ve aşırılık yayılmasına hazır mıyız?” sorusunu yöneltmişti.

Özdemir’in bu paylaşımı, Türkiye’den Almanya’ya devlet memuru olarak gönderilen ve maaşını Diyanet’ten alan imamların Türkiye kökenliler üzerindeki etkisini yeniden gündeme taşıdı. Tartışmalara yol açan bu uyarısına ilişkin Deutschlandfunk radyosunun sorularını yanıtlayan Özdemir, Türkiye’nin uzun yıllardır yurt dışında yaşayanlara yönelik aktif bir politika izlediğini, bunun Erdoğan’dan önce başladığını, ancak Erdoğan döneminde yoğunlaştığını söyledi. Özdemir, “Almanya’daki Müslüman çatı kuruluşlarının giderek artan şekilde geldikleri ülkenin politik yönelimi ile hareket ettiğini, ileride gelecek din görevlilerin de daha milliyetçi olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu” belirtti.

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞI DW‘DEN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.dw.com/tr/se%C3%A7imler-sonras%C4%B1-di%CC%87ti%CC%87b-ve-%C3%BClk%C3%BCc%C3%BCler-tart%C4%B1%C5%9Fmalar%C4%B1n-oda%C4%9F%C4%B1nda/a-65776763

2692980cookie-checkSeçimler sonrası DİTİB ve Ülkücüler tartışmaların odağında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.