Yurtdışı seçmen kütüğü ve Gary Lineker olayı

Dostlar Türkiye’deki 14 Mayıs seçimleri için yurtdışından ya da Türkiye sınırlarında oy kullanacaklar başkonsolosluklara 2 Nisan’a kadar adres beyanı yaparak seçmen kütüklerine kayıt olabilirler. Özellikle ilk kez oy kullanacaklar yurtdışı seçmen durumunu www.ysk.gov.tr internet sitesi ya da E-Devlet üzerinden kontrol etmesi
gerekiyor. Adres Beyanı Formu’nu http://londra.bk.mfa.gov.tr/Content/assets/consulate/images/localCache/1/8167c44f-19f1-4cfa-99a4-ee84fdb631f4.pdf internet adresinden print edip doldurduktan sonra, imzalayarak başkonsolosluğa kesinlikle iadeli taahhütlü göndermeniz gerekiyor. Forma pasaport, ehliyet ya da nüfus kağıdı gibi kimliğinizi kanıtlayacak bir belgenin fototopisini de eklemelisiniz. Ayrıca formun https://nvi.gov.tr/ adresinden de doldurulabileceği belirtiliyor.

Erken Seçim

Öte yandan, adres beyanı işlemi hafta içi her gün 9-13 ve 14-17.30 arasında başkonsoloslukta randevusuz olarak şahsen yapılabiliyor. Başvuru sırasında herhangi bir TC kimlik belgesi gösterilmesi gerekmektedir. Başkonsolosluk bu haftasonu (18 Mart Cumartesi ve 19 Mart Pazar) saat 10-16 arasında hizmet sunacak. Türkiye’deki seçimler için mutlaka oy kullanmalı ve çevremizi de oy kullanmaya teşvik etmeliyiz. Hem oy kullanmayıp hem de olup bitenden şikayet etmek doğru değil. Üstelik bu seçimler her zamankinden çok önemli ve adaylar neredeyse burun farkıyla ipi göğüsleyecek gibi. Bir kaç yüz oy tren rayında makas değiştirebilir. “Herkes oyunu kullanmalı” diyoruz.

***

Dostlar, İngiltere gündeminde BBC’nin Gary Lineker’ın sunuculuğunu askıya alması sonrasında spor yayınlarında dayanışma boykotunun başlatılması vardı. Olay şöyle:

Muhafazakar Rishi Sunak hükümeti geçen salı Avam Kamarası’nda ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin bu ülkede iltica başvurusunda bulunma hakkını ortadan kaldıran yeni yasa tasarısını sundu. Lineker, Twitter hesabından, İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın Avam Kamarası konuşması klibine “Aman tanrım, bu korkunç ötesi” yorumunu yaptı. Kendisine “ileri gittin” diyen bazı kullanıcılarını da “Biz diğer önde gelen Avrupa ülkelerinden çok daha az mülteci alıyoruz. En korumasız insanları hedefleyen zalimce bir politika ve kullanılan dil de Almanya’da 30’larda kullanılandan pek farklı değil. Bu durumda ben mi ileri gitmiş oluyorum?” diye yanıtladı.

Olayların gelişmesini aktarmadan önce Lineker’in sonuna kadar haklı olduğunu belirtmeliyim. Ne yani Suriye’de Esad rejiminden canını kurtarmak için kaçan bir mülteci İngiltere’ye geldiğinde “Hani senin pasaportun? Sen yasal yoldan gelmemişsin” deyip kapı dışarı edilmesi mantıklı mı? Peki yasal yoldan gelmiş olsa da “Sen pasaport alabildiğine göre can güvenliğin şöyle dursun, hapis riskin bile yok. Hadi yallah!” demezler mi? Bu İngiltere’nin göçmen karşıtı ikiyüzlü politikasıdır. Ağaca balta vurmuşlar, “neyleyim sapı bendendir” diye inlemiş. Oysa kendisi göçmen kökenli olan Başbakan Sunak’ın göçmenleri daha iyi anlaması gerekirdi.

Yeni göçmenlik tasarısına göre göçmenler yakalandığı anda gözaltına alınacak ve adli soruşturma olmaksızın 28 gün içinde kendi ülkelerine ya da güvenli üçüncü ülkelere sınır dışı edilecek. Sınır dışı edilen göçmenler de yasal hak arayışı ve sığınma taleplerini sınır dışı edildikten sonra (haliyle uluslararası mahkemelerde) yapabilecek. Ülkeye yasa dışı yollarla girenlere sığınma talebi hakkı verilmeyecek. Başbakan Sunak bir diğer önlem olarak da, Fransa ile yapılan anlaşma kapsamında Fransa’nın kuzeyinde yeni bir göçmen gözaltı merkezi kurulacağını, iki ülke güvenlik güçlerinin Fransa sahillerinde birlikte devriye gezeceğini söyledi.

Neyse dostlar Kahramanımız Gary Lineker olayına dönersek, hükümet bu eleştiriye sert tepki gösterince BBC de usta sunucunun görevine son verdi. Hafta sonu yayımlanan “Günün Maçı” programı için başka bir sunucu arayışına giren BBC, tüm yedek sunucu ve teklif götürdüklerinden Lineker’le dayanışma gösterdikleri için olumsuz yanıt aldı. Üstelik programın yorumcuları efsane futbolcular Ian Wright ve Alan Shearar, Lineker’le dayanışma için programa çıkmayacaklarını açıkladı. Ayrıca BBC’deki diğer spor programlarının sunucuları ve spor muhabirleri de Lineker’e destek açıklamaları yaptı. BBC Genel Müdürü Tim Davie, Gary Lineker ile ilgili tartışma sonrası spor yayınlarının aksaması nedeniyle özür dilemek zorunda kaldı. Ve sonunda BBC’den yapılan açıklamada, Lineker’in işine devam edeceği duyuruldu. İşte bu! Sağduyu kazandı.

Hükümetin ve BBC yönetiminin bileğini büken Gary Lineker’e kocaman teşekkür!

2675880cookie-checkYurtdışı seçmen kütüğü ve Gary Lineker olayı
Önceki haberÇavuşoğlu Mısır’da: Tarihi görüşme sonrası “İlişkileri en üst düzeye çıkarağız” mesajı
Sonraki haberAşırı hava olaylarında 2022 rekor yılı oldu
Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor. Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir. Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı. Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi. Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.