Seher ile Ali oyunu Londra’da…

Şamil Yılmaz’ın eseri ‘Seher ile Ali’ 15-16-17-18 Ocak tarihleri arasında Stoke Newington bölgesindeki Tower Tiyatrosu’nda  16 yaş ve üzeri tiyatroseverlerle buluşacak.

Mavi Productions’ın yapımcılığını üstlendiği oyunda tüm seyircilerini aşka, tutkuya, ihanete, ama hepsinden çok toplumdaki kadınlık ve erkeklik rollerinin bizleri nasıl etkilediğini beraberce keşfetmeye davet ediyorlar.

Arabesk ruh halinin getirdiği iniş çıkışlarla kadın erkek ilişkilerine odaklanan “Seher ile Ali”, pavyonda şarkıcılık yapan Seher ile fedailik yapan Ali’nin ilişkilerini ele alıyor. İki aşık çalıştıkları pavyondan kaçıp birlikte bir otel odasına sığınmış olsalar da geride bıraktıkları yaşanmışlıkları onları takip etmektedir.

Oyunun yönetmeni aynı zamanda oyunda Seher karakterini canlandıran Eda Çatalçam “Birbirlerini bu dünyanın kahrına inat, ölümüne seven ‘Seher ve Ali’ oyunu komedi ve dramı bir araya getiren, tek perde, arabeskin en damarından olan, acılı bir oyun. Arabesk bir kültürün ötesinde fillerin üzerinde tepiştiği çimlerin çıkardığı sestir. Çığlıktır, haykırıştır, file gücünün yetmeyeceğine inanmış bir kabulleniş, file duyulan öfkenin kendini dağlayan acısıdır . Arabesk her dönemin değişen  tanımında kendine bir ifade yolu arayan sestir. “Seher ile Ali” nin aşkının hakikatinde hep beraber  bir yaşamın trajikomik haline dair bir yolculuğa çıkacağız ”diyor.

 Türkiye’de pek çok tiyatro ve televizyon projesine imza atmış olan Fatih Dönmez “Dünya’nın Eski Zamanlarında” oyununda canlandırdığı Meddah rolünden sonra ikinci kez “Seher ile Ali “oyunu ile Londra’da seyirci karşısına çıkmayı hazırlanıyor. Bu yıl oynadığı “Fısıltılar” filmi ile İskoçya Feel The Reel Film Festiva’linde “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü alan Fatih Dönmez “Seher ile Ali” oyunu için “ Oyunun pek çok katmandan oluştuğunu belirtiyor. Oyun “ bir aşk hikayesine bakarken, iktidar ve sistem karşısında ezilen, ötekileştirilen , görülmek istenmeyen insanların cinsel rolleri ile de nasıl köşeye sıkıştıklarına dair  trajikomik bir hikaye sunuyor .  “Seher ile Ali” nin hikayesinin  zamansız ve mekansız , her döneme ait olduğunu belirten Fatih Dönmez seyirciyi pek çok duygu haline sürükleyecek çok güçlü bir hikaye bizleri bekliyor” diyor.

 15-16-17-18 Ocak tarihlerinde Tower Tiyatro’da her akşam 19:30’da sahnelenecek oyun Türkçe oynanacak ve İngilizce çevirisi de üstyazılar ile takip edilebilecek.

CAST

Fatih Dönmez

Eda Çatalçam

WRITTEN BY

Şamil Yılmaz

DIRECTOR

Eda Çatalçam

ENGLISH TRANSLATION

Canan Cengiz

PRODUCER

Zeynep Dalkıran

LlGHTlNG DESlGN

Nick Insley

SET DESIGN

İbrahim Türk

 GRAPHIC DESIGN

Emre  Göloğlu

A Production by MAVI in cooperation with Pan Productions

Running time : 70 minutes

English Subtitle

Suitable for +16

Tickets : £20

Concession: £15

Oyunun biletleri £20 ve aşağıdaki linkten temin edilebilir:

https://www.towertheatre.org.uk/seher-ile-ali/

Tarih: 15-16-17-18 Ocak 2023

Saat: 19:30

Yer: Tower Theatre

Adres: 16 Northwold Rd, London N16 7HR

2658890cookie-checkSeher ile Ali oyunu Londra’da…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.