Seçime kadar operasyon durduruldu

Üst düzey bir Emniyet yetkilisi SÖZCÜ’ye konuştu. Emniyet’te en büyük darbe, Kaçakçılık Dairesi’ne indirildi. Daireden seçimlere kadar yeni bir operasyon yapılmaması ve ‘bilgi akışı’ istendi.

Yolsuzluklarla mücadelede emniyet müdürlüklerine destek veren, iller arasında koordineyi sağlayan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi’ne en büyük darbe indirilirken, üzerinde çalışma yürütülen planlı yolsuzluk soruşturmalarının “askıya alınması”, “bakanlığın bilgisi dışında” harekete geçilmemesi kararlaştırıldı.

Cumhuriyet Savcıları tarafından yürütülen çalışmalarda “adli polis” olarak görev alanlar da, yönetmeliğin değiştirilmesinden sonra hangi konular üzerinde çalıştıklarını İl Emniyet müdürlerine bildirmeye başladı. Zamanında bildirimde bulunmayan şube müdürleri hakkında, yeni yönetmelik hükümlerine uymamaktan dolayı adli ve idari işlem yapılacağı da gelen bilgiler arasında.

Askıya alınan operasyonlar

Emniyet’te büyük operasyonun KOM Dairesine yapılmasının nedeni de şöyle anlatıldı: Bu daire, teknik dinleme ve takiplerden haberdar olmasına rağmen, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar’a bilgi vermedi.

KOM Dairesi Başkanı Mehmet Yeşilkaya’nın yanı sıra yardımcıları Metin Kavak ve Alpaslan Çalışkan da görevlerinden alındı. Başkan yardımcılığına kısa süre önce getirilen Osman Tan ise göreve başladığında dinlemeler bittiği için yerinde kaldı.

‘Sadece maaş alacağız’

Mali, Narkotik, Kaçakçılık, Teknik Takip, Destek, Bilgi Teknolojileri, İnsan Kaynakları şube müdürleri aynı gün alınan dairede, yeni göreve gelenlerin ilk işi dairenin eşgüdümüyle illerde yürütülen yolsuzluk, rüşvet soruşturmaları hakkında bilgi almak oldu. Hangi iş adamları, siyasetçi, bürokrat ya da yakınlarının bu soruşturmalarda bulunduğu öğrenildi.

Tüm bilgiler, genel müdüre iletildi. Dairenin eşgüdümüyle yürütülen çalışmalar askıya alındı, seçimler öncesinde özellikle AKP’nin aleyhine olabilecek operasyonların yapılmaması, bunların duyurulmaması istendi. Bir yetkili şöyle konuştu: “Her şey yasaklandı. Bizim sadece oturup maaş almamızı istiyorlar.” Görevden alınan şube müdürleri de polis akademisine “öğretmen” kadrosuyla kızağa çekildi.

İktidar koruma altına alındı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün üst düzey yetkilisi, SÖZCÜ’nün sorusu üzerine şunları söyledi: “Siyasi iktidarın yaptığı yolsuzlukların soruşturulması bundan sonra hemen hemen imkansız hale getirildi. Bilgiyi verdiğiniz zaman hemen tedbirini de alıyorlar. Yeni yönetmelik, siyasi iktidarı yolsuzluklara karşı koruma altına aldı.”
Saygı ÖZTÜRK / SÖZCÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.