Şeker fabrikaları meğer çoktan özelleşmiş!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Özelleştirilmek istenen şeker fabrikalarının bağlı olduğu TÜRKŞEKER’in yönetim kuruluna 15 Temmuz 2016 günü göreve başlayan isim bakın kim çıktı…
 
Türkiye günlerdir kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili kararı tartışırken, özelleştirilmesi için düğmeye basılan 14 şeker fabrikasının bağlı olduğu Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş (TÜRKŞEKER) yönetiminde Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu’nun da yer aldığı, kurumun başında da ÖİB Başkan Yardımcısı Ergin İçenli’nin getirildiği ortaya çıktı. TÜRKŞEKER’in altı kişisen oluşan yönetim kurulunda 15 Temmuz 2016 günü göreve başlayan Aksu, daha önce de TÜPRAŞ, ERDEMİR, TÜMAŞ ve Eti Aliminyum gibi özelleştirilen kuruluşların yönetiminde görev almıştı. Kamuoyunda büyük tepki çeken şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde, fabrikaların bağlı olduğu TÜRKŞEKER’in sessiz kalmasını eleştiren Ziraat Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, “Bu yapı ve ortaya çıkan durum, ne yazık ki bize Osmanlı borçlarının tahsili için kurulan ve toplanacak vergileri kendi adına tahsil eden Duyuni Umumiye’yi hatırlatıyor. Özelleştirme İdaresi Başkan ve Başkan Yardımcısı, üst düzey kamu bürokratları ile kurumlarına tahsilât peşinde” görüşüne yer verildi.
 
ŞEKER FABRİKALARI ASLINDA ÇOKTAN ÖZELLEŞMİŞ
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’ye ait 14 şeker fabrikasının özelleştirimlesi için ihale sürecini başlattı. Afyon, Erzurum, Alpullu (Kırklareli), Ilgın (Konya), Bor (Niğde), Kastamonu, Burdur, Kırşehir, Çorum, Muş, Elbistan (Kahramanmaraş), Turhal (Tokat), Erzincan ve Yozgat’ta bulunan şeker fabrikalarının, doğrudan satış yöntemiyle teker teker özelleştirilmesi planlanıyor. Son teklif verme tarihinin 18 Nisan olarak açıklandığı özelleştirme programına kamuoyundan büyük tepki gelirken 14 fabrikanın bağlı olduğu TÜRKŞEKER ise adeta sessizliğe gömüldü. TÜRKŞEKER’in bu sessizliğinin nedeni ise Türkiye’nin en önemli kamu iktisadi kuruluşlarından (KİT) biri olan kurumun yönetim kurulunda ortaya çıktı.
 
TÜRKŞEKER’İN BAŞINA İKİ YIL ÖNCE ÖİB YÖNETİCİLERİ GETİRİLMİŞ
TÜRKŞEKER’in altı kişiden oluşan yönetim kurulunda yer alan isimlerden ikisinin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yöneticisi olduğu ortaya çıktı. TÜRKŞEKER’in Yönetim Kurulu Başkanı Ergin İçenli, aynı zamanda asil olarak Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu’nun ise TÜRKŞEKER’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapması dikkat çekiyor. Ahmet Aksu’nun TÜRKŞEKER’de göreve başladığı tarih 15 Temmuz 2016. TÜRKŞEKER Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı olan Ergin İçerli’nin Türkiye’nin şeker fabrikalarının bağlı olduğu kurumun başına getirildiği tarih ise 23 Eylül 2016.
 
MALİYE BAKANLIĞI VE BAŞBAKANLIK YETKİLİLERİ DE YÖNETİMDE
TÜRKŞEKER’in diğer yönetim kurulu üyeleri ise Maliye Bakanı Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özer Kontoğlu, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halit Öcal ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs’ten oluşuyor.
 
TÜRKŞEKER’İN BAŞINDAKİ İSİM UNAKITAN’IN ŞİRKETİNDE YÖNETİCİYDİ
TÜRKŞEKER’in Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Ergin İçenli, eski bir Maliye Bakanlığı Müfettişiydi. 1993-2000 yılları arasında eski AKP’li Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yöneticisi olduğu BEM Dış Ticaret A.Ş.’de mali işler müdürü olarak çalıştı. Unakıtan, 2000 yılında Bem Dış Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanıydı. Bem Dış Ticaret, 2008 yılında naylon fatura düzenleyerek trilyonluk vergi kaçırdığı iddialarıyla gündeme gelmişti. 2001-2007 arasında Abbate Giyim Tekstil A.Ş.’de genel müdür yardımcısı olan İçenli, 2008-2009 yılları arasında ise hükümete yakın Star Gazetesi ve Kanal 24’ün mali işler koordinatörü yapıldı. İçenli, Asya Emeklilik, Güneş Sigorta ve Bileşim Alternatif Dağıtım Kanalları ve Ödeme Sistemleri A.Ş. ve RCT Varlık Yönetimi A.Ş.’de yöneticilik yaptı.
 
ÖZELLEŞTİRMELER KARŞISINDA TÜRKŞEKER’İN SESİ NEDEN ÇIKMIYOR
Konuyla ilgili bir duyuru yayınlayan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik toplumun tüm duyarlı kesimlerden haklı tepkilerin geldiğini ancak en fazla tepki göstermesi beklenen TÜRKŞEKER’in bu konuda sesinin duyulmadığına dikkat çekerek, “Merak uyandıran bu durumun neden kaynaklandığı anlaşılmak istediğinde, doğal olarak öncelikle TÜRKŞEKER’in yönetiminde kimler olduğuna bakılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.
 
‘ŞEKER KURULUNUN NEDEN KAPATILDIĞI ORTAYA ÇIKTI’
TÜRKŞEKER’in yönetim kurulunda yer alanların eğitimlerinin, konuya sadece idari ve ticari açıdan bakabilecek nitelikte olduğu vurgulanan ZMO’nun duyurusunda şöyle denildi: “Yönettikleri şirketin, şeker üretimi için kullandığı pancarının ne özelikte, nasıl bir bitki ve tarımsal önemi konusundaki bilgilerinin düzeyi göz ardı edilebilir. Ancak aslen görev aldıkları kurumlarına ve görevlerine bakıldığında, sadece Türk Şeker’e ait fabrikaların özelleştirilmesine bizzat TÜRKŞEKER’in karşı çıkmamasının değil, niye özelleştirildiğinin, tartışılacak birçok yönü olmasına karşın, görece konuyla ilgili taraflardan oluşan Şeker Kurulunun niye kapatıldığın da cevabı da ortaya çıkıyor.
 
YAŞANANLAR OSMANLI VE DUYUNİ UMUMİYE İLİŞKİSİ GİBİ
Bu yapı ve ortaya çıkan durum, ne yazık ki bize Osmanlı borçlarının tahsili için kurulan ve toplanacak vergileri kendi adına tahsil eden Duyuni Umumiye’yi hatırlatıyor. Özelleştirme İdaresi Başkan ve Başkan Yardımcısı, üst düzey kamu bürokratları ile kurumlarına tahsilât peşinde (!) Maliye Bakanı Ağbal 40 kere düşündüğünü söylese de, çok fazla söze gerek yok, söz ve karar halkın, vicdanların ve er veya geç kırk birinci sözü söyleyecek köyün olacak. Bütün bunlar yaşanırken, ülkede ithalatın önüne geçip, Türk üreticisini kalkındıracağız diyerek ‘Milli Tarım Projesini’ kamuoyuna duyuran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu özelleştirme konusunda ne düşündüğü de ciddi bir merak konusudur. Şeker fabrikalarının özelleştirilip, şeker gibi stratejik bir üründe dışa ve çokuluslu şirketlere bağımlı hale getirilmemiz, ‘Milli Tarım Projesi’ ile ne kadar uyumludur?
 
‘BU TALAN NEREYE KADAR SÜRECEK?’
Üniversitelerin, bilim insanlarının sessizlikleri, üzerlerindeki baskılar nedeniyle bir yere kadar anlaşılsa bile, üretici örgütlerinin sorunu ‘kıtlama şekerin gerekliliği tadında’ görüp, en büyük zararı görecek çiftçi adına ricada bulunacaklarını ifade etmeleri, umutsuzlukları daha da artırmaktadır. Şunu bir kez daha ifade etmek isteriz ki; uzun yıllar önce büyük özveri ile kurulmuş ve şeker üretimi yapmanın yanı sıra bilimsel çalışmaları da bünyesine alarak ülke tarımına sunduğu önemli hizmetlerle ülke ekonomisine katkıda bulunmuş şeker fabrikalarının yok edilmesi kabul edilemez. Neo-liberal politikaların bir uzantısı olan ‘özelleştirme’ canavarı değerlerimizi birer birer yok ediyor. Bu talan nereye kadar sürecek? İşte bu soruyu kimse yanıtlayamıyor.”
 
2167010cookie-checkŞeker fabrikaları meğer çoktan özelleşmiş!
Önceki haberAntalya’da bir garip fetih kutlaması
Sonraki haberBu toprağın kadınları bir güne sığar mı
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.