Semenderler öksüz kaldı

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Bir çok canlı türünün yanısıra semenderleri de Türkiye’ye tanıtan Prof. Dr. Bayram Göçmen yaşamını yitirdi…

Türkiye’nin değerli bilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Bayram Göçmen (54), yaşamını yitirdi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Göçmen, bir süredir kemoterapi tedavisi görüyordu. “Biyoloji-Zooloji benim için bir meslek değil, bir yaşam tarzıdır” diyen Prof. Dr. Bayram Göçmen’in ölümü öğrencileri ve doğaseverler arasında büyük üzüntü yarattı. Keşfettiği birçok canlı türü bulunan Göçmen, Türkiye’nin yeterince farkında olmadığı sürüngenler ve semenderler konusunda önemli çalışmalar yürütmüştü. Göçmen ve ekibinin yürüttüğü son çalışmalardan biri de yılan zehirlerinden kanseri de önleyecek ilaç yapılmasına yönelik bilimsel araştırmalardan oluşuyordu.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen uzun süredir gördüğü tedavinin ardından yaşamını yitirdi. 1965’te KKTC’nin Limasol kentinde dünyaya gelen Göçmen’in 54 yaşında yaşamını yitirmesi, sevenleri ve öğrencileri arasında büyük üzüntü yarattı.

KEŞFETTİĞİ SEMENDERE AYNI GÜN KAYBETTİĞİ ANNESİNİN ADINI VERMİŞTİ

1991 yılından buyana Ege Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Bayram Göçmen, 2009’dan itibaren çalışmalarını Profesör unvanıyla sürdürdü. Alanıyla ilgili yaptığı bilimsel çalışmaların yanı sıra doğa fotoğrafçısı da olan Göçmen, özellikle sürüngenler ve semender türlerinin tanıtılması ve korunması konusunda çaba harcıyordu. Ekibiyle birlikte 60’tan fazla yılan türü ve alt türü tanımlayan Göçmen, Muğla’da keşfettiği yeni bir semender türüne aynı gün yaşamını yitiren annesinin adını vermişti.

Birçok ulusal ve uluslar arası bilimsel dergide editörlük ve yayın kurulu üyeliği de yapan Göçmen’in adı ve soyadı da yeni keşfedilen birçok taksona verildi.

YILAN ZEHRİNDEN KANSERİ ÖNLEYİCİ İLAÇ PROJESİNİ YÜRÜTÜYORDU

Yılan türlerinin zehirlerinin ilaç yapımında kullanılabilmesi için ekibiyle birlikte çalışmalar yürüten Göçmen, geçtiğimiz Eylül ayında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yılan zehirlerindeki etken maddeleri belirleyip, bunların sağlığa faydalı olabilecek yönleri, antimikrobiyal, iltihap giderici, bunun dışında kanser giderici ya da kanser önleyici ilaçlar yapılması açısından, etken maddenin ne olduğunu bularak da çalışmalar yapıyoruz. Bu bulgular ile farmakolojik çalışmalara da ışık tutuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

‘BİYOLOJİ VE ZOOLOJİ BENİM İÇİN MESLEK DEĞİL, YAŞAM TARZIDIR’

Göçmen, 15 Mart’ta sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı: “Alnıma yazılmış bir şey varsa: ‘Biyoloji/Zooloji benim için bir meslek değil, bir yaşam tarzıdır. Duygularım, yaklaşımlarım, tepkilerim, bu yaşam tarzının içinden çıkmadır. Öğrenmek istiyorsan tecrübe et! Doğa örnek alındığında hata yapma şansınız da yoktur! Doğru Yol budur!”

 

2282910cookie-checkSemenderler öksüz kaldı
Önceki haberPiyasalarda ABD ile yeni gerilim endişesi
Sonraki haberDemirtaş: Sandığa gidip “Faşizme hayır” anlamındaki oyunuzu kullanın
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.