Shell saatte 2,6 milyon dolar kâr etti

Shell 2004’te 17,5 milyar dolar kâr açıklamıştı. Üçte bir oranında artış anlamına gelen 2005 rakamları, petrol fiyatlarının hızla tırmandığı bir yılı izliyor. Ham petrolün varil fiyatı geçen yıl 45 dolardan 70 dolara yükseldi.


Bu yükselişte Çin ve ABD gibi ülkelerden gelen büyük petrol talebi, petrol üreticisi ülkelerdeki savaş ve siyasi gerginlikler, Meksika Körfezi’ndeki kasırgalar gibi faktörler önemli rol oynadı.


Shell yöneticileri, kârların büyük bölümünün petrol arama, çıkarma ve satış operasyonlarından geldiğini açıkladı. Şirketin geçen yılın son çeyreğindeki kârının 5,395 milyar dolar, toplam 2005 kârının ise 22,95 milyar dolar olduğu belirtiliyor.


Teksas merkezli Amerikan şirketi Exxon Mobil de geçen mali yılda 33,6 milyar dolar kâr ettiğini açıklamıştı. Bu rakam büyük şirketler tarihinde bir rekor olarak kabul ediliyor. Shell’in Yönetim Kurulu Başkanı Jeroen van der Veer, şirketlerini bu yıl daha da güçlendireceklerini, bu çerçevede 5 milyar dolarlık hisseyi piyasadan geri alacaklarını söyledi. Van der Veer ayrıca yeni enerji teknolojilerine de büyük yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.


Öte yandan ABD Başkanı George Bush bu hafta yaptığı birkaç konuşmada ülkesinin petrole olan ‘ciddi bağımlılığından’ kurtulması gerektiğini söyledi. Başkan Bush altı yıl içinde petrolle rekabete girişebilecek alternatif yakıt türlerinin üretilebileceğini savunuyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.