İNGİLTERE… Sırasında tek yumruk olabiliriz

Sabah kalkar kalkmaz gördüğüm sosyal medya paylaşımı uykulu gözlerimin yaşla dolmasına, boğazımda bir hıçkırığın düğümlenmesine yol açtı. Üzüntüden değil, gururdan.

Zaman zaman acımasızca kendi toplumumu eleştiririm, ama dün sabah toplumumla gurur duydum. 

Sosyal medyada karşılaştığım paylaşımı beklediğim halde yine de bu denli büyük bir duygusallık yaşadım. Koşarak aşağıya inip eşime gösterdim. Birlikte gözyaşları içinde tekrar tekrar izledik. 

 Euro Genç TV ve Kıbrıs Türk Toplumu Covid 19 Destek Grubu ortak çalışması sonucu yapılan bir video idi izlediğim.

Video, Kıbrıstürk toplumunun koronavirüs salgınına karşı İngiltere’deki mücadelede yerini nasıl aldığını gösteriyor. 

Sivil toplum örgütlerinin liderliğinde ve sadece kendi toplumumuza değil, din, ırk, renk, etnisite gözetmeden tüm yerel toplumlara verilen desteğin detaylarını gururla izledik.

Türkiye kökenli toplum kuruluşları ile de dayanışma içerisinde çalışılarak ihtiyaçlı Türkçe konuşan toplum mensuplarımıza ve diğer toplumlara bu sıkıntılı günlerde büyük destek sağlayan toplumumuz bir kez daha sırası geldiğinde sorumluluğumuzu yerine getirebilip, birliktelik sağlayabileceğimizi gösterdi.  

DAY MER, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi ve Alevi Federasyonunun yüzlerce ihtiyaçlı kişilere, hastahanelerde çalışan sağlık personeline sıcak yemek sağlama gibi önemli bir hizmeti yerine getirmesinden gururlanıyoruz.

İlerideki günlerde Konsey’in de bu önemli çalışmaya katkı yapacağını duymaktan da sevinçliyiz.  

İngiliz medyasında son günlerde en çok konuşulan konulardan biri etnik azınlıkların Coronavirüsden nüfuslarına göre orantısız bir şekilde etkilendikleridir.

Ülke nüfusunun yüzde 14 ünü oluşturan etnik azınlık toplumları Salgından ölenlerin yüzde 35ini teşkil ediyor. Yaşamlarını kaybeden 58 sağlık personelinin yüzde 70i de etnik azınlık toplumlardan gelmektedir. 

Bunların nedenlerini araştırmak üzere Ulusal Sağlık Hizmetleri ve İngiltere Kamu Sağlık Kurumu acil bir araştırma başlattı.

Sebepler üzerinde isabetli tahminler yürütebilsek de bilimsel metodlarla yapılacak bu araştırmanın sonuçlarını bekleyip toplum olarak kendi önlemlerimizi almamız gerekecek.

Toplumumuzun da bu gerçekler ışığında koronavirüsden aşırı etkilendiğini görüp üzülüyoruz. Cumartesi itibarıyle 68 Kıbrıslıtürk, 36 Türkiye kökenli kişi salgın yüzünden yaşamlarını kaybetmiş bulunmakta.

Cuma gün 26 yaşındaki Sonya Kaygan’ın zamansız ölümü toplumumuzu yasa boğdu. Tüm insanların ölümü acıdır, ancak bu genç yaşta birsinin ölümü bir o kadar daha can acıtır.

Sonya’nın aramızdan zamansız ayrılması belki de bir bakım evinde çalışması ile bağlantılı olabilir. O sektörde çalışanların karşılaştıkları tehlikeler de son zamanlarda medyayı meşgul eden bir durumdur.

Kriz esnasında Kıbrıs Türk Toplum Merkezimiz ve diğer toplum kuruluşlarımız, değişik toplumları temsil eden derneklerimiz, Futbol Federasyonumuz, Konsey’imiz, Eğitim Konsorsiyumumuz, akademisyenlerimiz, gençlik ve öğrenci derneklerimiz, sağlık çalışanlarımız, din kuruluşlarımız, hocalarımız, polislerimiz, psikologlarımız, diyetisyenlerimiz, mali müşavirlerimiz, medya kuruluşlarımız, müzisyenlerimiz, iş çevrelerimiz, KKTC Temsilciliğimiz olarak omuz omuza, dayanışma içerisinde çalışmayı başardık. Bu şekilde çalışmaya devam etmeliyiz.

Henüz işimiz bitmiş değil. Bizi bu süreçten çıktıktan sonra çok çetin işler beklemektedir. Değişmeliyiz. Bu birlikteliği unutup bir kenara itmemeli, eski kısır döngü hallerimize geri dönmemeliyiz. 

Birleşik Krallık hükümeti STK’nın (sivil toplum kuruluşlarının) kriz döneminde çok önemli işler başardığını görerek bu sektör için 150 milyon sterlin fon ayırdı. Bir araya gelip toplumumuzun yararları için bu fon başvurularını etkili bir şekilde yapma yollarını bir an evvel bulmalıyız. 

Geçmişte söz olsun diye birlik ve beraberlik çağrıları yapanlara kızardım. Birlik ve beraberliğin realite olduğunu görmekten ise herkes gibi çok mutluyum. Bunun devamını görmek en büyük temennimdir. 

Koronavirüs bize büyük üzüntüler vermekle birlikte, geleceğe umutla bakmamıza neden olan unsurlar olduğunu da bize hatırlattı. 

Dilerim gerçekleştirdiğimiz toplumsal ve toplumlar arası dayanışma her zaman için devam eder.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.