SOAS’da Bağlama Sunumu ve Ozan Baysal’a Açık Mektup

SEMİH SAVAŞAL – Ozan Baysal, bağlamanın akademide yer almasını yürekten arzulayanlar için çok önemli ilk adımı attı.

Soas öğrenci ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşen, aşağıda bir bölümünü izleyeceğiniz başarılı icradan sonra Kıbrıs Rum kesiminden buzuki çalan bir öğrencinin bağlama öğrenmek için başvurması çok sevindirici bir gelişme. Formaliteler tamamlanıp dersler başladığında Birleşik Krallık’ta akademik müzik eğitim programı içinde ilk olarak bağlama da öğretilmeye başlanacak.

Umarım ve arzularım ki bu ilk adımı Soas bünyesinde verilecek olan bir Bağlama Yaz Okulu, daha sonra bir Bağlama Sertifika Programı ve nihayet Bachelor ve Yüksek Lisans seviyelerinde derslerin verildiği bir Bağlama Kürsüsü takip edecektir. Kimbilir belki bir gün uluslararası ABSRM Organizasyonu içinde bağlama da 36. enstrüman olarak yer alacak ve bizim yıllardır açık gözlerimizle gördüğümüz rüya da gerçekleşecektir.

(Bakınız:https://musiconline.co/tr/blog/abrsm-nedir)

Sevgili Ozan, tam da burada Barış Akademisyenleri davasında yargılanırken yaptığım savunmada okuduğum Nesimi’nin dizlerine yer vermek istiyorum:

“Ey Nesimi, can Nesimi bil ki hak aynındadır

Cümle mahlukun vebali ulema boynundadır.”

Yukarda andığım aşamaların birer birer gerçekleşmesi de bir başka bağlamda senin boynuna yüklenmiş tarihsel bir görev durumundadır. Sen bir taraftan ekmeğini kazanma, ayakta kalma mücadelesi verirken, bir taraftan da bu görevi sırtlanıp götüreceksin. Bunu başarıyla yerine getirmeye çalışırken türlü engellerle karşılaşacaksın. Kışkançlık, çekememezlik, küçümsemeden tut da iyi niyetli dostların kavrayışsızlığına kadar birçok olumsuzluğu bir arada tecrübe edeceksin. Örneğin bu sunumda olduğu gibi yanında bir tek dostundan başka kimse olmayacak. Ama şundan emin ol ki; sen bir derviş gönlüyle yoluna inançla, azimle alçakgönüllü bir şekilde devam ettiğin müddetçe sana uzatılan ellerin bir çığ gibi büyüdüğünü de göreceksin. Kardeşin duymasa da eloğlu duyacaktır seni. Bugüne kadar paylaştığın yoksul sofraları umudunu kırmadı; inanıyorum ki ilerde paylaşacağın zengin sofraları da seni mağrurlandırmayacak.

Yolun açık olsun dostum, kardeşim; gözlerinden öpüyorum, başarılar diliyorum.

LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ:
https://www.facebook.com/a.obaysal/videos/1180909749062744

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.