“Soma davasına FETÖ’yü bulaştırmak için rüşvet teklif edildi”

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşe yazısında Soma davasına ilişkin çarpıcı bir iddiaya dile getirerek; bir yargı mensubuna rüşvet teklif edildiğini yazdı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşe yazısında Soma davasına ilişkin çarpıcı bir iddiaya dile getirerek; bir yargı mensubuna rüşvet teklif edildiğini yazdı.

Pehlivan ”Kapanmayan Dosya” başlıklı yazısında, Soma davasından yargılanan bir kişinin bir siyasetçinin sevgilisinin yakını olması nedeniyle bir yargı mensubuna rüşvet teklif edildiğini öne sürdü.

Davaya FETÖ’yü bulaştırmak isteyenlerin teklif ettiği rüşveti söz konusu yargı mensubunun reddettiğini ifade eden Pehlivan, ”FETÖ gibi Türkiye yakın tarihinin en tehlikeli terör örgütüyle mücadelenin araç gibi kullanılmasında sınırın yokluğunu bir kez daha görmek oluyor” diye yazdı.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

”“Sence 24 Mayıs’ta ne olacak?”

Bu soruyu ilk duyduğumda anlamadım.

Anlamadığımı anlayınca ekledi:

“Peki, Soma’daki madencileri FETÖ mü öldürdü?”

Saçmalama, dedim. “Madem öyle o dosya neden halen açık?” diye yanıt aldım.

Şimdi anladım, anlatayım…

Yıl 2014’tü. Soma’da 301 madenci katledildi. Yıllardır süren yargılamada tutuklu sanık kalmadı. Yüksek ihtimalle de 24 Mayıs’ta karar çıkacak.

Herkesin bildiği, davanın işleyiş sürecindeki hukuksuzlukları hatırlatmayacağım.

Yargıtay’da değiştirilen hâkimlerle kararın bozulmasının ayrıntılarını yazmayacağım.

Başka, bugün unutulan bir nokta var.

15 Temmuz darbe girişiminin hemen sonrası…

46 sanıklı Soma davasının dokuzuncu duruşması…

Maden ocağının sahibi Can Gürkan çıktı sanık kürsüsüne, şöyle dedi: “Soma’nın faili FETÖ’dür!”

Yandaş medya durur mu, şunu yazdılar: “Soma’da yaşananların FETÖ örgütünün, son altın vuruştan önce, denedikleri küçük bir ameliyat girişimi olduğunu söylemek, komplo olarak nitelendirilebilir mi?”

Bununla da yetinmediler. Sanık avukatları Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu ve 301 madencinin ölümünde FETÖ parmağının soruşturulmasını istedi.

Sevgilinin yakınını kurtarmak

İşte o günlerde…

Rivayet odur ki…

Ankara’dan önemli siyasetçi bir yargı mensubuyla görüştü. Buluşmadaki siyasetçi sadece elçiydi, mesele başkasıydı. Masada Soma vardı. Kritik bir siyasetçinin sevgilisinin çok yakını da sanıklar arasındaydı. Eğer o yargı mensubu, Soma katliamında FETÖ sabotajı olduğuna dair yargılama sürecini başlatırsa paraya boğulacaktı. İstediği yüksek bir makama getirilecekti. Ama bunlar için siyasetçi sevgilisinin yakını “301 madencinin ölümünde fail FETÖ’dür” diyerek kurtarılmalıydı.

Neyse ki…

Bu topraklarda halen cüppesine düğme diktirmeyen yargı mensupları da vardı. Elinin tersiyle itti bu teklifi.

Peki…

Sanık avukatlarının “Soma’yı FETÖ yaptı” şeklindeki suç duyurusu ne oldu?

Öyle ya aradan yıllar geçti, gerçek failler belli, dava sonuçlanacak…

İddia o ki halen kapatılmamış o dosya. Hakkında bir takipsizlik kararı ya da açılmış bir dava yok. Ve savcılıktaki faili meçhul suçlar bürosunda bekletiliyor. Özetle, ne içeriği tam biliniyor ne de tozlu raflara kaldırılıyor.

Bize kalan ise…

FETÖ gibi Türkiye yakın tarihinin en tehlikeli terör örgütüyle mücadelenin araç gibi kullanılmasında sınırın yokluğunu bir kez daha görmek oluyor. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.