Son 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 1,5 yıl içinde ülkede 3 bin 720 orman yangını meydana geldiğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldiğini bildirdi. Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadele eden hava araçlarının kiralamalarında günlük garanti uçuş sisteminin uygulandığı yönündeki iddiaları da doğruladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına, orman yangınları ve bu yangınlarda kullanılan müdahale yöntemlerinin detaylarıyla açıklanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, önergesinde, “Ülkemizde son 2 yıl içinde meydana gelen orman yangını sayısı kaçtır” ve “Ülkemizde yangın söndürme helikopterleri ihalesi ile ihaleyi alan şirkete, her helikopter için 1,5 saat uçuş garantisi verildiği iddiaları doğru mudur” sorularını yöneltti.

3 BİN 720 ORMAN YANGINI!
CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son iki yılı kapsayan 1 Ocak 2019-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında ülke genelinde 3 bin 720 orman yangını meydana geldiğini açıkladı.

GÜNLÜK GARANTİLİ UÇUŞ SİSTEMİ
Orman yangınlarıyla mücadele görev yapan hava araçları kiralamalarında günlük garanti uçuş saati sistemi uygulandığını belirten Bakan Pakdemirli, “Hava aracı sahipleri tarafından miktarı belli olmayan bir iş için fiyat belirlenmesi mümkün olamayacağı için, günlük garanti uçuş saati uygulanmaktadır. Sözleşme süresi sonunda toplam uçuş miktarı havuz olarak değerlendirilmektedir. Bakanlığımız tarafından yapılan hava aracı kiralama ihalelerinin hepsi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre yapılmaktadır” dedi.

Bakan Pakdemirli, “2020 yılında amfıbik uçak ihalesinde en düşük teklif veren THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi -CMC Savunma San Tic. A.Ş iş ortaklığı ile sözleşme imzalanmış ve hizmet alınmaktadır” dedi.

GÜRER: FİRMAYA NE KADAR PARA ÖDENDİĞİ NEDEN AÇIKLANMIYOR?
Önerge sahibi Ömer Fethi Gürer ise “Sayın Bakan’ın verdiği yanıtlardan anlaşıldığına göre otoyollar, köprülerde geçiş garantisi, hastanelerde hasta garantisinden sonra orman yangınlarına müdahale edecek hava araçları için de uçuş garantisi ile ihale yapılmış. Ancak sayın Bakan, geçtiğimiz 2 yılda meydana gelen 3 bin 720 orman yangınından kaçına hava aracı ile müdahale edildiği, bu araçlarda yapılan müdahalede ne kadar orman alanının kurtarıldığı ve firmaya bu süre içinde uçuş garantisi kapsamında ne kadar para ödendiğini açıklamamış. Sayın Bakan’ın uçuş garantili firmalara ne kadar para ödendiğini açıklamaması kafalarda soru işaretlerine neden olmayacak şeffaflıkta olmalıdır. Yangın olsun veya olmasın, firmaya uçuş garantili ihale aldığı için para ödeniyor. Bu sistem savunan bir mekanizmanın, bu sistem için ödenen miktarı açıklaması gerekir” diyerek tepkisini dile getirdi.

CİĞERLERİMİZ YANIYOR
Gürer, orman yangınları ile her yıl binlerce dönüm alanın yok olduğuna dikkat çekerek insan kusuru ve kasıt ile orman yakılmasının daha ağır cezai yaptırımlarının olması gerektiğini de ifade etti.

2441610cookie-checkSon 1,5 yılda 3 bin 720 orman yangını meydana geldi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.