Son Dönemeçte Tehlike ve Fırsatlar

NİZAM SUCU – Türkiye’de egemen olan sermaye istediği gibi emperyalistleşemiyor. Acımasız yöntemlerle sermaye birikimini sağladılar ve bu acımasız yöntemlerin altında acıyla yoksullaşan yığınları yönetmekte zorlaştı. Tam da bu nedenlerle hızla dışa açılmak istiyorlar. Eee huzursuzlaşan yığınları susturmak için dış sömürüden sağlanan kırıntılardan vermek lazım.

Evet, içteki sosyo – ekonomik sorunları çözemedikleri ve kar oranları iyice düştüğü için her fırsatı kullanıp dışardan pazar kapmak zorundalar. Fakat karlı pazarlar parsellenmiş durumda, kalıyor geriye askeri kullanarak açılmak. Irak ve Suriyedeki olanaklar ağızlarını sulandırıyor. Yıllardır sürdürdükleri güneydoğudaki savaş hali , önce İŞİD’i palazlandırıp sonra onu bahane edip Suriyeye girmek ve ilerlemek, bu hedeflerini açık ediyor dersek yanılmış olmayız değil mi?

Ve bugünlerde, içerde  kaosu artırmak, korku ve çaresizlik ortamını devam ettirip iktidarda kalabilmek için kontrollü çapsız darbe bahanesiyle, olağan üstü hal durumuna ve sivil darbelere devam ediyorlar. Sızıldanan CHP öncülüğündeki cılız muhalefete karşıda Cumhurbaşkanı sert – kötü polis, başbakan ise iyi polisi oynuyorlar. Sokağa çıkan ları da en gaddar yöntemlerle bastırıyorlar. Potansiyel muhalefet olabilecek olanlar, başta sendikacılar ve kürt aydınlar olmak üzere hepsi FETÖ den ya içeri ya da açığa alınıyor. 1 milyon insan dolaylı veya dolaysız bu darbelerden darmadağın olmuş, korku içinde yaşatılan gelecek endişesideki insanlar ülkesi Türkiye’de bir AKP li siyasilere pek dokunulmuyor.

Ama onlarında sıkıntıları büyüyor. Fetullahla darbeden az önce çekilmiş milletvekili fotoğrafları ve birbirini gammazlayan vekiller, Amerika’daki Zarraf davası bizi ilgilendirmez derken, yine tavır değiştirip ‘Zarraf yurttaş masumdur’ demeçleri vermeye başlayan Cumhurbaşkanı, ‘yeni darbe geliyor’ çığırtkanlıkları neyin korkusundan acep? At izi, it izi derken şimdi de kuklaların yurt dışına uzanan ipleri mi karıştı?

Evet bilinçli yaratılan ‘kutuplaşma dolayısıyla güvensizlik’ ve baskı ortamında emekçilerin, demokratların örgütlü bir şekilde muhalefet etmeleri, meydanlara çıkmaları ve 1980 öncesi gibi  bir devrimci durum oluşturmaları zor. Ama neden alttaki temel demokratik istemler doğrultusunda bir araya gelinmesin ve yeni bir ‘Gezi’ çıkışıyla ‘İleri Demokratik Hedefler’e birlikte yürünülmesin?

İşte birlikte savaşım için bizim önerdiğimiz hedefler.

  • OHAL derhal kaldırılmalı,
  • KHK’ler iptal edilmeli,
  • Cumhurbaşkanı, Hükümet ve Parlamento anayasal sınırlarına çekilmeli,
  • Yargı bütün organlarıyla hukuk normlarına dönmeli,
  • Halkların eşit birlikteliğinden, Emekten yana, hukukun üstünlüğüne dayalı, laik, demokratik, yeni anayasa yapılmalı,
  • Uzun yılların gerici yönetimleri sonucu, yurttaşlıktan ümmetçiliğe savrulan toplum darbe öncesi ayarlarına döndürülmeli, yüzünü Ortaçağ karanlığından aydınlığa çevrilmesi için gerekli koşullar hazırlanmalıdır.

TEHLİKELER VE FIRSATLARIN ÜLKEMİZDE VE DÜNYAMIZDA HIZLA ARTTIĞI GÜNLERDEYİZ

YA İSLAMCI – ÜMMETÇİ FAŞİZMİN KARANLIĞINDA İÇ VE DIŞ SAVAŞLARDA ACILAR ÇEKİLECEK

YA DA BİRLİKTE MÜCADELEYLE ÜLKEMİZE GETİRECEĞİMİZ ‘İLERİ DEMOKRATİK DÜZEN’İN IŞIĞINDA YENİDEN ÖRGÜTLENİP, DÜNYAMIZDA HIZLA YAKLAŞAN YENİ BİR EKONOMİK KRİZİN ACIMASIZ KOŞULLARINA KARŞI DÜNYA EMEKÇİLERİYLE BİRLİKTE SAVAŞIM VERECEĞİZ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.