Sosyal Medya Platformlarına “Güvenilir Haber” Uyarısı

RSF öncülüğünde oluşturulan “Haber ve Demokrasi Komisyonu”, Google, Facebook, Apple, Twitter, Microsoft, Amazon gibi şirket sahiplerini sosyal medyada güvenilir haber için sorumluluk almaya çağırdı.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Google, Facebook, Apple, Twitter, Microsoft, Amazon ve diğer sosyal medya platformlarını elinde tutan yetkililerden, düşünce ve ifade özgürlüğünün yapı taşlarından olan güvenilir bilginin korunması için sorumluluk almalarını talep etti.

RSF öncülüğünde oluşturulan “Haber ve Demokrasi Komisyonu”, Sundar Pichai, Mark Zuckerberg, Tim Cook, Jack Dorsey, Jeff Bezos, Brad Smith ve diğer girişimcilere birer açık mektup gönderdi.

Çağrıda, “Kısa vadedeki maliyeti ne olursa olsun, sistemin demokratik ilkeler temelinde değiştirilmesi için, dijital düzlemde güç ve servet edinen dijital platform ve sosyal medya platform yöneticilerini sorumluluk almaya çağırıyoruz” denildi.

“HABER MEDYASININ GELECEĞİ TEHDİT ALDINDA”
Kullanım şartlarını söz konusu platform şirketlerinin belirlediği için demokratik devlet işleyişi ve prosedürlerine tabi olmadıklarını, bunun da büyük bir sorun oluşturduğuna işaret edilen çağrıda, “Platformların yatay iletişim anlamında çok olumlu etkileri var. Ancak, gerekli şartların bulunmamasından doğan uluslararası kaos ise, demokratik yaşamı, toplumsal uyumu, haber medyasının geleceğini ve herkesin doğruyu yanlıştan ayırt edebilme hakkını tehdit ediyor” şeklinde uyarıda bulunuldu.

HİYERARŞİK ALGORİTMA “SPONSOR HABER” GETİRDİ
Özel yaşamın kamuya açılmasına dönük sakıncaya değinilen açıklamada, içeriklerin platformların ilgisine göre hiyerarşik bir algoritmaya tabi tutulmasının açıkça haberin sponsor edildiği bir sürecin önünü açtığı belirtildi; “Buna karşılık, kamu yararını gözeten bilgi de giderek güç yitiriyor” dedi. (EVRENSEL)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.