Sosyal medyada akıl almaz sahte ürün vurgunu!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Ünlü ayakkabı ve spor giyim markalarının ürünleriyle sosyal medyadan reklam yaparak sahte yorumcularla tüketicileri tuzağa düşüren e-ticaret firması, yüzlerce kişiyi dolandırdı… 

Yüksek enflasyon tüketiciyi vurdu, sahte markalarla sosyal medyadan ucuz ürün reklamı yapan dolandırıcılara gün doğdu. Kocaeli merkezli bir e-ticaret firması, internet üzerinden yaptığı abartılı tanıtımlarla ayakkabıdan kıyafete birçok ünlü markanın ürününü uygun fiyatla satışa sunarken kargo ile gelen ürünlerin eksik ya da hatalı çıkması tüketicileri mağdur etti. Dolandırıldıklarını anlayan ülkenin dört bir yanından yüzlerce tüketici ne ürünün iadesini alabildi ne de parasını. Hatalı ürünleri iade etmek isteyen tüketicilere adres gösterilen depo ise Kocaeli’nde bir gecekondu mahallesinin sokağı çıktı. Dolandırılan tüketicilerin bazılarının olayla ilgili suç duyurusunda bulunduğu öğrenilirken aynı firmanın farklı isimlerle sosyal medyadan ürün satışına devam ettiği belirtildi. 

Bugüne kadar yüzlerce kişiyi tuzağa düşürdüğü öne sürülen dolandırıcılık çarkı, sosyal medyada insanların en yoğun olduğu akşam saatlerinde dönmeye başlıyor. Tanınmış markaların ürün görselleriyle piyasa fiyatlarının neredeyse üçte biri fiyatına satış reklamı yapan e-ticaret sitesi, ücretli ve anlaşmalı olduğu öne sürülen yorumcuların tüketici görünümüyle ürünleri övmesiyle devam eden dolandırıcılık çarkı, paylaşılan telefon numarası aracılığı ile WhatsApp üzerinden siparişlerin toplanmasıyla tüketicilerle bağlantı kuruyor.  Ardından da ‘şeffaf kargo’ ve kapıda ödeme yöntemiyle satış yaptığını duyuran ‘Trendy Milla’ adlı siteden gelen sipariş kutusunu teslim alan tüketiciler için kâbus başlıyor. 

 ‘ŞEFFAF KARGO’ ALDATMACASIYLA YÜZLERCE KİŞİ DOLANDIRILDI

Adrese gönderildiği yönünde tüketicilerin telefonuna mesaj gönderen dolandırıcıların ilettiği kargo adrese ulaşmıyor. Merak eden tüketiciler ise adına gelen kargoyu şubeden almak için gittiğinde parasını ödese de gelen kutunun açılmasına izin verilmiyor. Şeffaf denilen kargo paketi ise üzeri acemice kesilerek naylonla kapatılmış uyduruk bir karton kutudan başka bir şey değil. Fatura bulunmayan kargo kutusunu açan tüketiciler neye uğradığını şaşırıyor. Ayakkabıların biri büyük biri küçük, eşofmanların altı var üstü yok, üç ürün yerine tek ürün ya da verilen siparişle ilgisi olmayan ürünleri gören tüketiciler telaşla telefona sarıldığında ise firmanın paylaştığı telefon numaralarına ulaşmak mümkün olmuyor. 

 KARGO ULAŞIP ÖDEME YAPILDIKTAN SONRA KAYIPLARA KARIŞIYORLAR

Yaşadıkları akıl almaz dolandırıcılık yöntemini anlatan tüketicilerin ortak görüşü, belirli sayıdaki hatalı ve eksik ürünün aynı yöntem ile yüzlerce tüketiciye ulaştırılarak iade süreci başlatıldığı izlenimi yaratıldığı ancak bu aşamadan sonra e-ticaret şirketi ile hiçbir şekilde iletişim kurulamadığı yönünde. 

‘SATIŞ SONRASI DESTEK DİYE SERVİS DIŞI NUMARAYA YÖNLENDİRDİLER’

İstanbul’da yaşayan ve kendisinin de e-ticaret işiyle uğraştığını söyleyen K. Sezai Mete adındaki vatandaş da dolandırıcı şirketin mağdur ettiği tüketicilerden biri. Pahalılığın insanları daha uygun fiyatlı ürünler arayışına ittiğini dile getiren Mete, iki eşofman takımı siparişi verdiği ancak firmadan gelen kargodan üç tane tek eşofman altı çıktığını belirterek, “ürünleri iade etmek için mesaj yazdığımda depoda bir karışıklık olduğunu belirterek ‘satış sonrası destek’ birimi diyerek başka bir numaraya yönlendirdiler. Numaranın servis dışı olduğunu görünce dolandırıldığımı anladım ve paramın iade edilmesini istedim. Ancak ne paramı iade ettiler ne de mesajlara cevap verdiler. Sosyal medyadaki ürün reklamlarının altına olumlu yönde ve abartılı yorumlardan etkilenip sipariş verdim. Ben bu işin parasında değilim. Sonuçta çok fazla bir tutar değil. Ancak dolandırılmak, enayi yerine konulmak çok kötü bir duygu. Bu ağırıma gidiyor. Toplumun ve insanların içinde bulunduğu olumsuz ekonomik durumu kötüye kullanarak vurgun yapan bu firmanın sorumluları hakkında gereğinin yapılmasını istiyorum. Başka insanlar da bu şekilde mağdur edilmesin” dedi. 

KUTUYU AÇTI, İKİ TANE FARKLI NUMARADA SOL AYAKKABI ÇIKTI

Aynı firmanın sosyal medyada reklamını yaptığı ünlü bir markanın ayakkabı modelini görüp sipariş veren ancak gönderilen kargo kutusunu açtığında iki farklı numaralı ayakkabıyla karşılaşan Ö. G adlı tüketici ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sosyal medyada reklamlarını görüp sipariş verdim. Ancak ürün kapıma gelmedi. Ben de insan sanıp kargo geri gitmesin diye kargo şirketine gidip ürün teslim aldım. ‘Şeffaf kargo’ dedikleri sadece ayakkabı kutusunun üstünü biraz kesip ürünün görülmesi sağlanmış. Ama sadece ayakkabının yan kısımlarını görüyorsunuz. Kargo şirketi personeline kutuyu açıp bakmak için ricada bulundum, ancak açtırmadılar. Ben de alıp eve geldim ve kutuyu açtığımda aynı ayakkabının biri 40 diğeri 41 numara ve ikisinin de sol ayak gönderilmiş olduğunu gördüm.”

 İADE DİYE GÖNDERİLEN ÜRÜN AYNI YOLLA BAŞKALARINA SATILIYOR

Söz konusu firmayla iletişim kurabilmenin tek yolunun WhatsApp hattı üzerinden olabildiğinin altını çizen Ö.G, “ürünü geri istiyorlar ama belli ki geri giden ürün başkalarına tekrar satılıyor ve bu durum hiç durmadan aralıksız devam ediyor. Dün başka bir yerde gördüm, ‘Giyim ve Ayakkabı Dünyası’ adıyla yeni bir sayfa açmışlar. Bu arada sosyal medyadaki ürün reklamlarının altına yorum yapanların hepsi muhtemelen onların akrabası. Kötü bir yorum yazan olursa hemen siliyorlar.”

TRENDY MİLLA, FASHİON MENS VE OXO GİBİ MARKALARI KULLANIYOR

Aynı firmanın Ankara’da yaşayan bir başka mağduru ise yaşlı babasının eşofman siparişi verdiğini ancak eksik ve yanlış ürün geldiğini belirterek firmanın hiç bir şekilde telefonlarına yanıt vermediğini söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen mağdur tüketici, konuyla ilgili suç duyurusu yaptıklarını ifade ederek, başka tüketicilerin de mağdur olmaması için şu bilgileri paylaştı: “Firmanın sosyal medyada ürün reklamı yaparken kullandığı  markalar, ‘Trendy Milla’, ‘Fashion Mens’, ‘Oxo’ ve ‘e-ticaret Abdullah Dumlupınar’. Adres bilgisi ise Yarımca Sanayi Sitesi, Yeniyalı Mahallesi, Sanayi Sitesi Sokak, No:214, Körfez, Kocaeli olarak görünüyor. Ancak başka bir mağdur tüketiciye kesilen satış fişinde farklı bir adres görülüyor. Kullandıkları telefon numaraları da 0539 696 41 35 ve 0539 947 41 35.”

KARGO ŞİRKETLERİ DİKKATLİ OLMALI

Yaşadıkları e-ticaret dolandırıcılığı mağduriyeti ile hakkında söz konusu firmanın anlaşmalı olduğu Yurtiçi Kargo adlı kuruluşun çalışanlarını da uyardıklarını dile getiren mağdur tüketici, kargo firmasının konuyu önemsemediğinin altını çizerek lojistik şirketlerinin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini de sözlerine ekledi.  

Aynı firmanın farklı isimlerle sosyal medyada benzer şekilde ürün satışına devam ettiğinin altını çizen dolandırıcılık mağduru tüketiciler, uğradıkları zararın giderilmesini ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem yapılmasını talep ediyor.

Yüzlerce tüketicinin benzer yöntemle dolandırıldığı öne sürülürken adı geçen e-ticaret firması konuyla ilgili sorularımızı yanıtsız bıraktı. 

2662950cookie-checkSosyal medyada akıl almaz sahte ürün vurgunu!
Önceki haberİNGİLTERE… Müsvedde defterimin hatırlattıkları (I)
Sonraki haber“Göçmen Kadınlar Öykü Yarışması”na çağrı
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.