Soyer, İngiltere’den destek arayışında

İngiltere’yi 15 – 21 Kasım arasında resmi olarak ziyaret edecek olan KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer’i yoğun bir program bekliyor. Gezisinin ilk gününde İngiltere Avrupa Bakanı Geoff Hoon ile görüşen Başbakan Soyer, KKTC Londra Temsilcilikte basın toplantısı düzenledi.


İNGİLTERE’DEN SİYASİ DESTEK ARAYIŞI


Soyer, Hoon ile Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecinin ele alındığını belirterek “Sayın Bakan Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm bulunması konusunda İngiltere Hükümeti’nin çabalarını sürdüreceğini teyit etti ve bu konuda pozitif olduklarını da dile getirdi” dedi.


Kuzey Kıbrıs’ın Avrupa ilkelerine bağlı olarak BM nezaretinde bulunacak bir çözüm ile Doğu Akdeniz ve Yunanistan ile ilişkilerde istikrar ve barışa katkıda bulunacağını Avrupa Bakanı’na aktardığını söyleyen Soyer şöyle konuştu:


“Laik, demokratik fakat islam KKTC’nin Hıristiyan Rum kesimiyle adada barış içinde yaşaması, medeniyetler çatışması olan dünya barışına da katkı sağlayacak, örnek olacaktır. Bu açıdan BM eşliğindeki görüşmelere bir an önce başlanılması ve izolasyonların kaldırılmasını istiyoruz. Tek yanlı AB’ye üye olan rum Kesimi’nin şantaj siyasetine Kıbrıs Türk halkı boyun eğmeyecektir. Bu görüşlerimizi Sayın Hoon’a da aktardık…”


ÇÖZÜMÜN YANISIRA KALKINMA


Başbakan Soyer, hükümetin Kıbrıs’ta kalıcı çözümün yanısıra sosyal hukuk devletinin tesisi ve sosyal refahın artırılması için çalıştığını vurgulayarak, 2003’te 5 bin dolar olan milli gelirin ikiye katlanmasından memnun olduklarını söyledi.


Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türkler’e seslenen Başbakan, Kıbrıs ekonomisine verdikleri desteğin sürmesini isteyerek, “Kıbrıs’tan başka vatanımız yoktur. Vatandaşlarımızın KKTC’ye yatırımları ekonomide -bir devinim yarattı. Bu yabancı yatırımcıların da ilgisini artırdı. Bu gezimde yabancı yatırımcıları dinleyerek sorunlarını öğreneceğim. Kıbrıslı Türk işadamlarının da görüşlerini alacağım” dedi.


Başbakan Soyer, KKTC’deki muhalefet partisi destekcilerinin kendisini protesto etmesine üstü kapalı değinerek olimpiyat logosundaki farklı renkteki halkalar gibi ülke çıkarları için birbirlerine bağlı bir toplum görmek istediklerini de sözlerine ekledi.


“MAL MÜLK DAVASI MASADA ÇÖZÜLÜR”


Basının sorusu üzerine Rum Kesimi’nin mal mülk davalarını mahkemelerde çözme çabalarını eleştiren Soyer, Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos’a seslenerek, “Mülkiyet davasının esası siyasi çözümden geçer. Yeni evlenerek ev sahibi olmak isteyen gençlerimiz Papadopulos’un keyfini bekleyemez…” diye konuştu.


Başbakan Soyer, hükümetin Cumhurbaşkanı ile birlikte, Kıbrıs’ın Kuzey’inde mal ve mülk sorunlarının çözümünün yanısıra adanın Güney’inde perişan konumda ya da gaspedilen Türk mülklerine de sahip çıktığını sözlerine ekledi.


UCUZ TURİST TAŞINACAK


KKTC’ye izolasyonlardan dolayı Türkiye aktarmalı uçuşların pahalı olduğunu belirten Soyer, Türkiye’deki özel havayolu şirketleri  Atlas ve Pegasus ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.


Soyer, KKTC’ye ucuz uçuşlar için hükümetin destek olacağını vurgulayarak, “Eğer izolasyonlar kalkmış olsa Güney’den daha ucuz taşımacalık sağlayabilecek konumdayız” dedi.


YOĞUN PROGRAM


Konuk başbakan 16 Kasım akşamı halka açık bir sohbet toplantısında Kıbrıslı Türkler’in sorunlarını dinledi.


KKTC Temsilciliği’nden edinilen bilgiye göre 17 Kasım günü The Financial Times’ın da aralarında bulunduğu bazı basın kuruluşlarına röportaj verecek. Aynı gece 15 Kasım KKTC’nin 23’ncü kuruluş yılı kutlaması için düzenlenen resepsiyona katılacak.


19 Kasım pazar günü de yabancı yatırımcılarla Churchill Hotel’de yemekte biraraya gelecek olan Başbakan, KKTC’nin ekonomisini ve yatırımdaki rekabet üstünlüklerini anlatacak.


20 Kasım günü aynı hotelde yabancı gazetecilerle yemek yiyecek başbakan ertesi günü KKTC’ye dönecek.


FOTOĞRAF:  KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ve Londra gezisinde kendisine eşlik eden İçişleri Bakanı Özkan Murat


İLGİLİ HABER: Soyer çözümü anlattı, sorunları dinledi

796510cookie-checkSoyer, İngiltere’den destek arayışında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.