Söylenenin tersine “kur korumalı mevduat”a ilgi düşük

Yapılan son araştırmaya göre kur korumalı mevduata ilgi düşük kaldı. 100 bin lirasını kur korumalı mevduata geçiririm diyenlerin oranı yüzde 5 olurken, bu oran kripto paralarda yüzde 7’yi buldu.

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın her ay düzenli gerçekleştirdiği Türkiye Raporu araştırmasında vatandaşa “100 bin liranız olsa neye yatırırsınız” diye soruldu. 2022 Ocak ayında bu soruda şıklara Kur Korumalı Mevduat Hesabı da ilk kez eklendi. Araştırma sonuçlarına göre 100 bin lirasını kur korumalı mevduata yatırırım diyenlerin oranı yüzde 5 oldu.

100 bin lirası olsa bununla döviz alacağını söyleyenlerin oranı Aralık 2021’de yüzde 13 seviyesindeydi, 20 Aralık ve sonrasında geliştirilen Kur Korumalı Mevduat’a rağmen ocak ayında döviz alacağını söyleyenlerin oranı sadece yüzde 10’a geriledi.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre araştırmaya göre ocak ayında vatandaşların yüzde 31’i, ellerine 100 bin lira geçse bunu altına yatıracağını söyledi. Bu oran bir önceki ayla aynı. 100 bin liraları olsa bu parayı borç ödemek için kullanacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 30’a yükseldi. Bu veri, hane halklarının borçluluk oranının yüksekliğine işaret ediyor.

Araştırma, vatandaşların kripto para piyasalarına ilgisinin arttığını da ortaya koydu. 100 bin lirası olsa bununla kripto para alacağını söyleyenlerin oranı aralık ayında yüzde 6 iken bu oran Ocak 2022’de yüzde 7’ye yükseldi. Kripto parayı tercih edenler arasında 18-24 yaş grubu açık farkla öne çıktı.

SİYASET ETKİSİ
Araştırmanın sonuçları, yatırım tercihlerinde siyasi görüşün giderek daha etkili olduğunu ortaya koydu. AKP seçmeninin yüzde 4’ü 100 bin lirası olsa döviz alacağını söylerken, bu oran CHP ve HDP seçmenleri arasında yüzde 20’yi geçiyor. Buna karşılık AKP seçmenlerinin yüzde 10’u 100 bin lirası olsa Kur Korumalı Mevduat Hesabı’na yatıracağını söylüyor ancak CHP seçmenleri arasında bu tercihi yapanların oranı yüzde 1’in altında.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ocak’ta katıldığı canlı yayında kur korumalı mevduat hesabına yoğun ilgi olduğunu söylemişti. Erdoğan, şu açıklamayı yapmıştı:

“20 yıldır bu işi yapan biziz, biz denedik, neticelerini aldık, şimdi bunu tekrar uygulamaya koyduk. Uygulamanın henüz başlarında olmamıza rağmen vatandaşlarımızın mevduat ve katılım fonuna ilgisi şu an muhteşem. Gayet iyi gidiyoruz. 25 Ocak itibarıyla bu hesaplarda toplam 203 milyar lirayı aşmış durumda. Vatandaşın ilgisi bu denli büyük olduğuna göre 58.6 milyar lirası da döviz hesaplarından dönüşen tutar.”

2580860cookie-checkSöylenenin tersine “kur korumalı mevduat”a ilgi düşük

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.