İsrail, Lübnan sınıra asker yığdı

Lübnan sınırındaki askeri araçlar uzun bir konvoy oluşturdu… 

Birkaç gündür Lübnan sınırına asker yığan İsrail Ordusu, komando birliklerinin Lübnan’ın güneyine karadan girdiğini doğruladı. İsrail ordusundan bir sözcü, askerlerinin Maruahin ve Marun el Ras köylerini ele geçirdiğini belirtti. BM’in bölgedeki geçici gözlem gücü UNIFIL, daha önce İsrail birliklerinin Güney Lübnan’da iki köyü ele geçirdiğini açıklamıştı.

Bu arada İsrail Ordusu Lübnan sınırına asker göndermeyi sürdürüyor. Lübnan’daki görgü tanıkları ayrıca, İsrail savaş uçakları ile topçu birliklerinin, bölgeyi bombalamaya devam ettiğini söylediler. Saldırılarda, bölgedeki karayolları ile köylerin hedef alındığı, Nabatiye’de bir kişinin öldüğü, bir kişinin de yaralandığı belirtildi. İsrail ordusu, bölgedeki bir köyün kontrolünü de ele geçirdi. Sınırın Lübnan tarafını gece boyunca bombalayan İsrail ordusu, Marun Erras köyüne girerek kontrolü ele geçirdi.

İsrail uçaklarının, sınıra yaklaşık 500 metre mesafedeki Hizbullah mevzilerine yaklaşık yarım ton bomba bıraktığı, saldırıların, Hizbullah’ın bölgedeki tünellerini, saklandıkları bölgeleri ve cephaneliklerini hedef alacak sınırlı operasyona hazırlık amacıyla düzenlendiği belirtildi. Bölgedeki BM gözlemcisi, sınırın batı kısmında, 30 kadar tankın desteğini alan 300 ila 500 kadar İsrail askeri bulunduğunu söyledi. İsrail savaş uçakları daha sonra ise Lübnan’ın iç ve kuzey kesimlerindeki dağlık alanlarda bulunan televizyon verici istasyonlarını vurdu.

HEDEF HİZBULLAH

Sınırda tampon bölge oluşturulması fikrine sıcak bakmayan ve hazırlıkların, topyekün bir işgale işaret etmediğini açıklayan İsrail’in, Hizbullah’ın muharebe gücünü zayıflatarak, ateşkes için öne sürdüğü koşullardan biri olan, ”Lübnan askerinin bölgeye konuşlandırılması”na olanak tanımaya çalıştığı yorumları yapılıyor. Öte yandan New York Times gazetesi, ABD’nin İsrail’e silah sevkiyatını hızlandırdığını öne sürdü. Gazetenin haberinde, ABD’nin özellikle uzaktan kumandalı bombalar gönderdiği belirtildi.

Bu arada İsrail kara operasyonuna hazırlık yaparken Hizbullah da İsrail’e yönelik saldırılarını sürdürüyor. Sağlık çalışanları, Hizbullah’ın, Lübnan sınırı yakınlarındaki Karmel, Nahariye ve Roş Pina kentlerine en az 10 füze gönderdiğini söyledi. Saldırılarda Karmel’deki bir evin tam isabet aldığı, buradaki iki kişinin hafif yaralandığı açıklandı.

HİZBULLAH’DAN İSRAİL’E MEYDAN

İsrail’in hazırlıklarına rağmen Hizbullah İsrail’in kara operasyonuna şüpheli bakıyor. Hizbullah’ın iki numaralı ismi Şeyh Naim Kasım, İsrail ordusunun Lübnan’a kara operasyonu düzenlemekten ”korktuğunu”, bu nedenle sivil hedeflere saldırdığını öne sürdü. Kasım, Hizbullah’ın El Manar televizyonuna yaptığı açıklamada,”İsrail’e karşı siyasi zafer sözü” vererek, ”İsrail’in gerçek bir siyasi başarısızlığa uğramasını sağlayabilecek imkanlara sahip olduklarını” iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz dün yaptığı açıklamada, gerekirse Lübnan’a geniş çaplı kara harekatı başlatabileceklerini söylemiş, hiçbir operasyondan korkmadıklarını ifade etmişti. Savunma Bakanı İlyas Murr ise, İsrail’in karadan işgal harekatı başlatması halinde Lübnan ordusunun, ülkeyi savunmak için çarpışmalara katılacağını belirtmiş, İçişleri Bakanı Ahmed Fatfat da savunma pozisyonunda bekleyen orduyu harekete geçirmek zorunda kalacaklarını söylemişti.

ATEŞKES ÇAĞRISI

Amerikann CNN Televizyonu(na çıkan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ateşkes çabasını yineledi. Bir başka ateşkes çağrısı ibe İngiliz Anglikan Kilisesinin lideri Canterbury Başpiskoposu Dr. Rowan Williams’dan geldi. Williams, ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair’den, Lübnan’da derhal ateşkes için çağrı yapmalarını istedi. Williams, Blair’in, halkının bu konudaki eğilimini anlayamadığını ve buna uygun davranmadığını belirterek, bu hatayı pek çok batı ülkesinin hükümetinin de yaptığını kaydetti. Bu hükümetlerin en kısa zamanda kendi gerçeklerini görüp, halklarının isteklerine uygun olarak, acil bir ateşkes için çaba harcamaya başlayacaklarını umduğunu belirten Williams, İngiliz hükümetini durumu dikkatle değerlendirmeye çağırdı. (Ajanslar)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.