Sırp polisinden suç duyurusu

Sırbistan İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Sırp polisinin ilettiği suçlamada, “Üç liderin dün Kosova’nın bağımsızlığını ilan ederek anayasa hükümlerine ve Sırbistan’ın güvenliğine karşı suç işledikleri” belirtiliyor.

Kosovalı liderler hakkında soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulunulduğu ifade ediliyor.

SIRBİSTAN DIŞİŞLERİ: ENGELLEYECEĞİZ”

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, Sırbistan’ın, Kosova’nın başta BM ve Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) olmak üzere uluslararası örgütlere katılımını engelleyeceğini söyledi.

Jeremiç, Sırp televizyonuna yaptığı açıklamada, “Sırbistan BM ve AGİT üyesi oldukça, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova bu örgütlere katılamayacak” dedi.

Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasını engellemek için tüm diplomatik yolları kullanacağını söyleyen Jeremiç, ülkesinin AGİT’in ve bakanlar düzeyinde Avrupa Konseyi’nin toplanmasını talep ettiğini de hatırlattı.


SEVİNÇ VE PROTESTO GÖSTERİLERİ

Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Arnavut ve Sırp diasporası İsviçre, Belçika ve Fransa’da kutlama ve protesto gösterileri yaptı.

200 bin Arnavut kökenlinin yaşadığı İsviçre’nin Lozan kentinde 10 bin, Cenevre kentinde de 2 bin Arnavut halk danslarıyla, şarkılarla, otomobil klaksonları ve sevinç çığlıklarıyla bağımsızlığı kutladı.

Sayıları birkaç yüzü bulan Kosovalı Arnavut da bağımsızlığı kutlamak için Brüksel’deki AB kurumlarının önünde sevinç gösterileri yaptı. Arnavutlar, klaksonlarla, ıslıklarla ve sevinç çığlıklarıyla bağımsızlığı kutladı.Paris’te de yüzlerce Sırp kökenli, Kosova’nın tek yanlı bağımsızlık ilanını protesto etti.

AB DÖNEM BAŞKANI SLOVENYA’NIN YORUMU

AB Dönem Başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, birçok AB üyesinin Kosova’nın bağımsızlık ilanını tanımasını beklediğini söyledi.

Rupel, AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi öncesinde yaptığı açıklamada, “Pek çok üyenin Kosova’yı tanıyacağını anlıyorum” dedi.

AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısında ağırlıklı olarak Kosova’nın bağımsızlık ilanı ve buna şiddetle karşı çıkan Sırbistan’a yaklaşım konusunda ortak tutum belirlemeye çalışılacak. Kosova’nın AB tarafından tanınmasına ihtimal verilmediği toplantıda, bağımsızlık ilanı not edilerek, istikrarın korunması ve diyaloğun sürdürülmesi çağrısı yapılması bekleniyor.

AB içinde emsal oluşturacağı korkusuyla Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan, Romanya, Slovakya ve İspanya, Kosova’nın tek yanlı bağımsızlık ilanına karşı çıkarken Malta ve Portekiz’in, BM Güvenlik Konseyi tarafından çözüm bulunmasını bekleme eğiliminde olduğu ifade ediliyor.

Büyük üyeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere yaklaşık 20 civarındaki AB üyesinin ise Kosova’yı tanımaya hazırlandığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.