Suriyeli diplomatlar sınırdışı ediliyor

BM, Suriye’de Cuma günü 108 kişinin yaşamını yitirdiği Hule katliamında kurbanların çoğunun infaz edildiğini açıkladı. BM’nin bu açıklaması BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın Şam’da Suriye lideri Beşar Esad’la görüşmesiyle aynı güne denk geldi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Rupert Colville, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ön soruşturmanın Hule yakınlarındaki Taldu köyünde gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren 20’ye yakın kişinin top ve tank atışları nedeniyle öldüğünü gösterdiğini belirtti.

Colville, diğer kurbanlarının büyük bölümününse iki ayrı olay şeklinde gerçekleşen infazlarda yaşamlarını yitirdiğini belirtti.

Görgü şahitleri BBC’ye saldırının hükümet yanlısı milisler tarafından yapıldığını söyledi.

Bazı görgü tanıkları hayatlarını kurtarmak için saklandıklarını ya da ölü taklidi yaptıklarını belirtti.

Taldu’ya giden BM gözlemcileri öldürülenlerin çoğunun yakın mesafe silah atışı ya da bıçaklı saldırı sonucu öldürüldüklerini açıkladı.

Suriyeli yetkililer saldırının muhalefet tarafından barış sürecini baltalamak ve Batılı güçleri kışkırtmak için düzenlendiğini iddia ediyor.

“Cesur adımlar”

Annan, Hule’deki saldırıyı “büyük sonuçlara yol açacak dehşet verici” bir olay olarak niteledi.

Salı günü Cumhurbaşkanı Esad ile toplantısının öncesinde Annan, Suriye hükümetinin barışçıl çözüm konusunda ciddi olduğunu göstermek için “cesur adımlar” atması gerektiğii söyledi.

Lübnan’da bulunan BBC muhabiri, Annan barış planının uygulanıp uygulanmayacağı konusunda kritik bir aşamaya gelindiğini ve ülkenin giderek iç savaşa sürüklenmesinin engellenmesi için Annan’ın ziyaretinden somut sonuçlar çıkması gerektiğini söyledi.

Annan planı, gözlemciler Suriye’ye gitmeden, her iki tarafın da 12 Nisan tarihinde silahları bırakmasını ve hükümetin yerleşim yerlerinden tankları ve askeri birliklerini çekmesini öngörüyordu. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.