İsveç, ilk savaş suçlusunu yargılıyor

2 İsveç  polisinin katili olarak halen  cezaevinde bulunan bir kişinin, daha önce de Bosna’da savaş suçlusu olduğu anlaşıldı.

İsveç’te, 1999 yılında 2 polisi  öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Jackie Arklöv  adlı bir kişinin, daha önce  Hırvat ordusunda paralı asker olarak görev yaptığı sırada  Bosna’da bir çok kişiye işkence yaptığı ve savaş suçu  işlediği ortaya çıktı.

Jackie Arklöv’ün  görev yaptığı sırada  hamile bir kadına işkence yaptığı, bazı Bosna’lılara  eldivensiz olarak diken yoldurduğu ve bir çok Bosnna’lıyı da işkence sonucu sakat bıraktığı  anlaşıldı.

İşkence gördükleri  belgelerle kanıtlanan 11 Bosna’lı, halen İsveç’teki bir hapishanede bulunan ve  Stockholm Mahkemesi’nde  yargılanmasına başlanan Arklöv’ ün aleyhinde tanıklık yapacak.

Davanın İsveç’teki ilk savaş suçu davası olması nedeniyle mahkemenin elinde herhangi bir içtihat kararı bulunmuyor. Mahkeme, Lahey Adalet Divanı’ndaki  benzer dava dosyalarını inceleyerek Arklöv hakkında karar verecek.

Mahkeme önüne  çıkarılan Jackie Arklöv, suçunu itiraf etti: Ancak o günkü koşullarda bu suçu neden işlediği konusuna açıklık getiremedi.

1140410cookie-checkİsveç, ilk savaş suçlusunu yargılıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.