Taksim’deki terörde 17 sanık tutuklandı

Taksim’deki terör saldırısına ilişkin soruşturmada gözaltına alınanlardan Ahlam Albashır da dahil olmak üzere toplam 17 şüpheli “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçundan” tutuklandı.

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin ise yaralandığı bombalı terör saldırısı sonrası Küçükçekmece’nin Kanarya mahallesinde yakalanan Ahlam Albashir ve beraberindeki 49 kişi bu sabah adliyeye getirildi. Gözaltına alınan 51 kişiden 2’si kolluk ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

İfadeler sona erdi
Şüphelilerin ifadesi için 29 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilirken Albashir’in savcılık ifadesi 16.00 itibarıyla sona erdi. Savcılık ifadeleri tamamlanan 49 şüpheliden 17’si “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye yardım”, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklama talebiyle, 3’ü ise adli kontrol şartıyla salıverilme talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 29 şüphelinin ise deport edilmesi istendi.

‘Uyuşturucu sandım’
Ahlam Albashir’in savcılık ifadesi İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili tarafından alındı. Albashir beyanında 20 yaşında Arap kökenli ve Müslüman olduğunu belirtti. YPG’li olduğunu ve örgütün kendisinden Türkiye’ye gitmesini istediğini aktaran Albashir, “YPG tarafından bana Türkiye’ye gitmem gerektiği söylendi ama neden olduğu söylenmedi. Bilal’le birlikte İstanbul’a geldik” dedi. Saldırıdan önce Taksim’e 3 kere gittiğini söyleyen Albashir keşif amaçlı gitmediğini öne sürdü. Taksim’e gezmek için gittiğini anlatan Albashir, “Olay günü Taksim’e 4. kez Bilal ile birlikte gittik. Bilal çantaya abur cubur koydu. Sonra Bilal’e bir telefon geldi. Bana, ‘sen bekle ben geleceğim’ dedi. Bilal’i beklerken bir kozmetik mağazasına girdim. Oradan kendime rimel aldım. Banka oturdum. Çantaya elimle baktığımda üstte cips vardı. Elimle yokladığımda altta yumuşak bir şey vardı. Uyuşturucu olduğunu düşündüm. Ben oturdum, orada beklerken Hacı kod adlı kişiden telefon geldi. ‘Çantayı bırak oradan ayrıl’ dedi. Elledim çantayı içindeki yumuşak bir şeydi, üstte cips falan vardı. Altında yumuşak bir şey vardı. Uyuşturucu sandım. Bıraktım. Gitmeye başladım. Parfüm bakıyordum, o arada patlama oldu, parfümü de bıraktım kaçtım. Taksiye bindim, taksici telefonda ne olduğunu gösterince anladım” diye konuştu.

‘Önce Esenler’e oradan Küçükçekmece’ye geçtim’
Taksiyle önce Esenler’e gittiğini söyleyen Albashir, oradan da korsan taksiyle Küçükçekmece’deki eve geçtiğini belirtti. Ailesiyle tehdit edildiğini aktaran Ahlam Albashir, “Annem ve babam öldü. 6 kardeşim var. 3’ü Suriye’de savaşta öldü. Biri de sakat kaldı” dedi.

2647960cookie-checkTaksim’deki terörde 17 sanık tutuklandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.