Tansu Çiller’in oğluna imar değişikliği kıyağı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin inşaat hakkını 5 kat artırdı. Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulunda Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller de var.

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller’in yönetim kurulunda olduğu Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait İstanbul Kilyos’taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek inşaat hakkı arttırıldı. Konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. Plan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı.

ŞİRKETİN YÖNETİM KURULUNDA DİKKAT ÇEKEN İSİMLER
Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre “düşük yoğunluklu konut” alanından çıkarılarak “turizm tesis alanı” ilan edilen arazi, imar planı raporunda yer alan bilgilere göre Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait.

İTO kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri ise Berk Uçuran Çiller, diğeri de Adem Yelken. Şirketin eski yönetim kurulu üyeleri arasında da Tansu Çilller’in diğer oğlu Mert Çiller bulunuyor.

3. DERECE DOĞAL SİT ALANI
Plan raporuna göre tamamı 3. derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalan parsel daha önce “düşük yoğunluklu konut, park, yol” alanı olarak belirlenmişti. Bu koşullara göre konut için ayrılan 22 bin 931 metrekarelik alanda 4 bin 586 metrekarelik inşaat yapılması mümkündü.

23 BİN METREKARE OTEL İNŞAATI YAPILABİLECEK
Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile alanın “konut” fonksiyonu için ayrılan arazi “turizm tesisleri alanı”na alındı. Parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.

İBB OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ
Görüşü sorulan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, turizm fonksiyonunun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığını, inşaat alanının 5 kat arttırıldığını, imar yollarının genişliğinin 10 metreden 7 metreye indirildiğinı belirtti.

Yapı yoğunluğunu arttıran plan değişikliğinin ulaşım sistemine de ek yük getireceği kaydedilerek planın bu hususlar doğrultusunda revize edilmesi istendi. (EVRENSEL HABER MERKEZİ)

2417760cookie-checkTansu Çiller’in oğluna imar değişikliği kıyağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.