Tarihin ortasına iş makineleriyle daldılar!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Binlerce yıllık kültürel mirasa ev sahipliği yapan Aydın’daki Latmos (Beşparmak) Dağları madencilik uğruna paramparça ediliyor…

Türkiye’nin önemli doğal ve kültürel miras alanlarından biri olan Aydın’daki Latmos (Beşparmak) Dağları uzun süredir vahşi madenciliğin tahribatına sahne oluyor. Milli Park olarak koruma altına alınması için çalışmaların yürütüldüğü bölgede maden ruhsatı alan özel bir firmanın sit alanından ağır tonajlı iş makineleri geçirerek milyonlarca yılda oluşan kayaçları parçalaması tepki çekti. Latmos Dostları Sivil Toplum Örgütlerinin ortak basın açıklamasında, Koçarlı ilçesine bağlı Bağarcık köyündeki tahribatın devam ettiği belirtilerek, “Her türlü üstün koruma vasıfları bulunan bu özel bölgeye, hiçbir izni olmadan, geçmiş yıllarda yapmış oldukları müracaatlara dayanarak, üstelik sit kapsamında bulunan bölgeden ağır tonajlı iş makinelerini geçirerek, milyonlarca yılda oluşan benzersiz kayaları geri dönülmez biçimde parçalamaya devam etmektedir” denildi.

Arkeolojik, Jeolojik ve biyolojik çeşitlilik açısından Batı Anadolu’nun en zengin önemli doğa alanlarından biri olan Latmos (Beşparmak) Dağları büyük bir hızla delik deşik edilmeye başlandı. Latmos’un kalbi sayılan Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Bağarcık köyü Çörlen Mevikiinde milyonlarca yılda oluşan kayalar kırıcı ve delici iş makineleriyle paramparça ediliyor.

BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPILAN BÖLGEDE MADENCİLİĞE OLUMSUZ GÖRÜŞ

Latmos Dostları Sivil Toplum Örgütleri bölgedeki madencilik tahribatına karşı ortak bir açıklama yaparak çalışmaların durdurulmasını talep etti. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeye layık olduğu belirtilen bölgede, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projeleri’ yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ statüsü başvurusu yapılan bölgede madencilik faaliyetlerine yönelik olumsuz görüş verildiği belirtildi.

SİT ALANINDAN GEÇİRİLEN İŞ MAKİNELERİ KAYAÇLARI PARÇALADI

Madencilik tahribatına maruz kalan bölgenin aynı zamanda milli park ilan edilmesi için çalışmaların yürütüldüğüne de dikkat çekilen açıklamada, proje sahasının ‘öneri milli park sahası’ içinde kaldığı için olumsuz görüş verildiği belirtilerek şöyle denildi: “Mevcut maden faaliyetinin devam ettiği alan daha önceden belirlenen ve Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından sit kapsamına alınan alanlara çok yakındır. Her türlü üstün koruma vasıfları bulunan bu özel bölgeye, hiçbir izni olmadan, geçmiş yıllarda yapmış oldukları müracaatlara dayanarak, üstelik sit kapsamında bulunan bölgeden ağır tonajlı iş makinelerini geçirerek, milyonlarca yılda oluşan benzersiz kayaları geri dönülmez biçimde parçalamaya devam etmektedir.”

VALİLİK VE İLGİLİ KURUMLARA ‘TAHRİBATI DURDURUN’ BAŞVURUSU

Maden faaliyeti başlayınca Latmos Dostları çatısı altında toplanan sivil toplum kuruluşları adına Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu’ndan arkeolog Nezih Başgelen, EKODOSD’dan Bahattin Sürücü, Latmos Platformu’ndan Dr. Varol Aydın’la kamu kurumlarını içeren bir ziyaret gerçekleştirildi. Bölgedeki maden sorunuyla ilgili yaşanan gelişmeler, tehditler ve alınması gereken önlemlerle ilgili hazırlanan dilekçe Aydın Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan’a sunuldu. Koçarlı Kaymakamlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü’ne yapılan ziyaretlerde yetkililere konu hakkında bilgi verilerek yapılan çalışmaların ivedilikle durdurulması istendi.

‘GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPMAYAN GÖREVLİLER SORUMLU OLACAK’

Bu gelişmelerin ardından 21 Mayıs günü saat 11.00 sularında çalışmalar durduruldu. Ancak 22 Mayıs’ta çalışmaların tekrar başlatılarak kayaçların kırılmaya devam ettiği ve iş makinası alanda bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Önceki yıllarda basında ‘Latmos’ta kaya resimlerini kurtaran madenci’ olarak çıkan Egamin Mineral Mad. End. Ve Hamm. San. Ve Tic. A.Ş firmasını, bölgenin kültürel peyzajını bozduğu, kültür ve tabiat varlıkları üzerinde geri dönüşü olmayacak şekilde zararlar oluşturacağı için tüm sivil toplum örgütleri olarak protesto ediyor ve çevre hukuku adına kınıyoruz. Durdurulmayan çalışmalarla ilgili gerekli işlemleri yapmayan görevliler adli, idari ve hukuki bağlamda sorumlu olacaklardır. Tüm sivil toplum kuruluşları adına mevcut çalışmanın ivedilikle durdurulmasını ve iş makinesinin alanı terk etmesini istiyoruz” denildi.

AYDIN’IN KOÇARLI İLÇESİNDE LATMOS DAĞLARINDA MADENCİ TAHRİBATI TEPKİ ÇEKTİ
Koruma çalışması yürütülen bölgedeki kayaçları parçalayan şirketin güncel bir izni olmadığı belirtildi.
Kültürel ve doğal miras yönünden zengin olan Latmos uzun süredir vahşi madencilikle yağmalanıyor
Latmos Dağlarında madenci tahribatı
Madencilik izni verilen bölgede çok sayıda tarihi kalıntı ve arkeolojik sit bulunuyor. Harita grafik (Dr. Varol Aydın)

 

2779760cookie-checkTarihin ortasına iş makineleriyle daldılar!
Önceki haberN’olcak bu “Schengen sorunu”?
Sonraki haberİzafiyet ile kuantum teorileri arasında yaşam deneyimi…
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.