Tarım Bakanlığı’na göre bu develer yok!

YUSUF YAVUZ  / AÇIK GAZETE – Eti, sütü ve sucuğu tüketilen devenin Tarım Bakanlığında kaydını yapmak için yasal düzenleme bulunmadığı ortaya çıktı…
 
Türkiye’de yalnızca Ramazan aylarında anımsanan develer, bir zamanlar Anadolu’nun en önemli taşıma araçlarından biriydi. Anadolu’nun geleneksel göç kültürünü sürdüren son Yörük topluluğu olan Sarıkeçililer halen yük ve eşyalarını develerle taşıyor. Ancak yaşam alanları giderek daralan ve baskılardan bunalan Sarıkeçili Yörükleri, develerinden bazılarını üretim yapmak amacıyla Konya’da bir çiftliğe yerleştirmek istediğinde şoke edici bir gerçekle karşılaştılar. Dört tane deveyi Çumra ilçesinde bir çiftliğe yerleştiren Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne giderek hayvanların kaydını yaptırmak istedi. Ancak develerin kaydının yapılmasının mümkün olmadığı yanıtını alan Savran, bu konuda yazılı bir düzenleme olmadığını öğrenince tepki gösterdi: “Bu koca koca binalar kime ve neye hizmet ediyor? Koskoca bakanlık niye var? Kediye, köpeğe bile kimlik veriliyor da bizim develerimize neden bulunamıyor? Yarın develerim çalınsa bana ait olduğunu nasıl ispat edeceğim?”
 
ANADOLU KÜLTÜRÜNÜN YAŞAYAN SON GÖÇERLERİ
Anadolu’nun konar göçer hayvancılık üretimini sürdüren son Yörük topluluğu olan Sarıkeçililerin yaşam alanları son yıllarda hızla daraldı. Kış aylarını Mersin sahillerinde, yaz aylarını ise Konya ve Karaman yaylalarında geçiren konar-göçer Sarıkeçililer, göç yollarındaki baraj, taş ocağı ve otoyol gibi yıkım projeleri yüzünden yaşam alanlarını ve doğal su kaynaklarını yitirdi. Pek çoğu Mersin, Konya ve Karaman’da yerleşik düzene geçmek zorunda kaldı. Ancak yaklaşık 150 kişilik Sarıkeçili grubu, onca baskıya ve zorluğa karşın halen konar göçerliği sürdürme çabası içinde.
SAYILARI HIZLA AZALAN DEVELERİNİ ÜRETMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI
Göç yollarında Sarıkeçililerin taşıma aracı olarak da kullandığı develer, aynı zamanda Yörükler için iyi birer yoldaş. Bir zamanlar tamamı develerle göç eden Sarıkeçili Yörükleri arasında bu kültürü sürdüren yalnızca üç aile kaldı. Bu hızlı yok oluşun önüne geçebilmek için uzun yıllardır uğraş veren Sarıkeçiler Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, ailesine ait develerin üretilerek çoğaltılması için girişim başlattı. Konya’nın Çumra ilçesine bağlı Arıkören Mahallesindeki araziye yerleştirdiği dört devesinin kayıt altına alınması için Çumra İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giden Savran, aldığı yanıt karşısında şaşkına döndü.
‘DEVELERİN KAYDINI YAPTIRMAK İSTEDİK, MÜMKÜN DEĞİL’ DEDİLER
Konar-göçer yaşamı sürdürme mücadelesi veren Sarıkeçili Yörüklerinin yaklaşık 60 civarından devesi bulunduğunu anlatan Savran, “Biz ilçe tarıma gittik develerimizin kayıt altına alınmasını istedik. Ancak bize böyle bir yasal düzenleme olmadığı için sadece geçiş belgesi verebildiklerini, develer için bir kimlik kartı düzenleyemeyeceklerini bildirdiler. Bize diyorlar ki ‘sadece bir başka ile götürürken sevk belgesi verebiliriz.’ Olmayan devenin sevkini nasıl vereceksiniz? Sistemde kayıtlı değil ki nasıl sevk belgesi düzenleyeceksiniz? Bizim yüzlerce yıldır ilden ile göç ettiğimiz araçlarımıza devlet bir plaka dahi takamıyor. Bunu anlamam mümkün değil” diye konuştu.
‘KOSKOCA BAKANLIK NİYE VAR, BU KOCA KOCA BİNALAR NEDEN BOŞ?’
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuda yasal bir düzenleme olmamasını eleştiren Savran, “Deve bizim kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Ben develerimin yok olmaması için üretmek, yaşatmak istiyorum. Ne yapacağız şimdi, develerimizi toprağa mı gömelim? Koskoca bakanlık niye var? Bu koca koca binalar neden boş. Hepsi kedi köpek uzmanı oluncaya kadar bir tane de deve konusunda uzman yetiştirilsin. Kediye, köpeğe bile kimlik bulunuyor da bizim develerimize neden bulunamıyor? Yarın develerim çalınsa bana ait olduğunu nasıl ispat edeceğim? Koskoca bakanlığın sisteminde deveye yer olmaması benim çok ağırıma gidiyor. Bu yüzden tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi deve üretiminin devam etmesi için kayıt sisteminin oluşturulması ve üreticilere destek sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.
‘DÜZENLEME OLMADIĞI İÇİN YAVRU DEVEM ÖLDÜ’
Develerle ilgili bir düzenleme olmadığı için 2011 yılında bir yavru devesinin tedavisini yapılamadığını ve Konya’daki veterinerlik fakültesinde öldüğünü dile getiren Savran, şöyle konuştu: “Burada görevli bir akademisyen deveyi içeriye almadı. ‘Hocam, buzağılara yaptığınız şekilde müdahale edin, hayvana serum verin, ölüyor’ dedim. Görevlilerin hepsi ortalıktan kayboldu, telefonlarını bile kapattılar. Müdahale etmedikleri için hayvan öldü. Hayvan öldükten sonra fakülte dekanı deve yavrusunun ölüsünü incelemek için istedi. Ben de ‘dirisinden korktunuz, size ölüsünü mü bırakacağım, size dava açacağım’ dedim.
‘SÜRÜYÜ YÖNETEMİYORLAR’
‘Et pahalı, fiyatları düşüreceğiz’ diyorlar ama bu konuda hiç bir şey yapılmıyor. Hayvan üreticiliğini cazip hale getirmek yerine üreticinin moralini bozacak adımlar atılıyor. Üniversitelerde bir çobanlık bölümü yok. Düzenlenen ‘sürü yönetimi elemanı’ kursları, buradan verilen belgeler yalan. Gelip sadece bir gün bizim sürülerimizi yönetsinler görelim. O zaman belge verelim. Ama bunlar yalan. Sürüyü yönetemiyorlar. Yönetemediklerini kendileri de biliyorlar.”
‘CEMAATLER CENNET VAADİYLE DEVE ETİNİ 100 LİRAYA SATIYORLAR’
Bazı dini cemaatlerin kutsallık atfedip cennet vaadinde bulunarak deve etini kilosu 100 TL’yi bulan fiyatlardan sattıklarını öne süren Savran, “Cemaatler kermesler düzenliyor, İslam’ın simgesi diye deveyi kullanıyorlar. Çocuğu olmayanlar deve adağında bulunuyor. Hem ‘kutsal hayvan’ diyorlar hem de bakanlıkta devenin adı yok” diye konuştu.
‘DEVE DE KAYIT ALTINA ALINIP ÜRETİM TEŞVİK EDİLMELİ’
Sarıkeçili Yörüklerinin dışında Ege Bölgesinde pek çok deve üreticisi bulunuyor. Devenin sütü, eti ve sucuğu da gıda ürünü olarak tüketiliyor. Öyle ki deve sütünün litresi 60 liraya kadar alıcı bulabiliyor. Ancak kayıt sisteminin olmayışı pek çok bulaşıcı hayvan hastalığına bağlı sağlık riskine davetiye çıkartıyor. Aydın’ın İncirliova ilçesinde deve çiftliği bulunan Sadık Kaya, develerinin kayıt altına alınmamasından dolayı üretimde zorluklar yaşadıklarını belirterek, “Koyun, keçi, sığır gibi hayvan yetiştiricilerine üretim teşvikleri, krediler veriliyor. Arıcılara kredi veriliyor. Ama bizim 30 kadar devemiz var, biz hiç bir destek alamıyoruz. Deve ürünlerinin de bu bölgede bir tüketicisi var. Bu bakımdan kayıt altına alınması insan sağlığı açısından da yararlı olacak. Bu kanguru değil ki. Bilinen, yıllardır yetiştirilen ve kültürel olarak bölgenin ayrılmaz parçası olan bir hayvan. Develerin de bir an önce kayıt altına alınmasını ve üretimin devam etmesini talep ediyoruz” görüşünü dile getirdi.  
EGE BÖLGESİNDE 500 CİVARINDA DEVE VAR
Ege Bölgesi’nde yaklaşık 500 civarından deve varlığı söz konusu. Antalya’dan Çanakkale’ye kadar uzanan Batı Anadolu Bölgesinde deve güreşleri geleneksel yerel kültürün vazgeçilmez bir parçası. Sadık Kaya, deve güreşlerine 5 bin civarından insanın ilgi gösterdiğini belirterek, “Devenin bu yöredeki kültürel simgesi oldukça yüksek” diyor.
BAKANLIK YETKİLİLERİ NE DİYOR?
Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Çumra İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkisi ise bu konuda yasal bir düzenleme bulunmadığı için develerin kültür üretimi yapılan büyük ve küçükbaş hayvanları gibi kayıtlarının yapılamadığını belirterek şunları dile getirdi: “Sadece sürü olarak, kaç tane devesi varsa buna göre sistememize ekleyebiliyoruz. Ama bir kimlik kartı olmuyor hayvanın. Söz konusu develeri de sürü olarak sisteme ekledik zaten. Çumra’da, şu bölgede, şu kadar deve olduğu belli. Ama bunun dışında develere ilişkin yaptığımız herhangi bir aşı, bilgilendirme gibi işlemlerimiz yok. Bakanlığımızın bununla ilgili bir tebliği, kararı bulunmuyor. Biz de mevcut düzenlemelere göre işlem yapabiliyoruz ancak. Sadece küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda kimlik kartı uygulaması yapabiliyoruz ve kayıt altına alabiliyoruz. Bu hayvanlar da et ve süt ürünleri tüketildiği için, sağlık açısından izlenebilirliği olması açısından kayıt altına alınıyor.”
2189940cookie-checkTarım Bakanlığı’na göre bu develer yok!
Önceki haberTaşın ve ahşabın sırlarına yolculuk var
Sonraki haberCHP’nin milletvekili adayları belli oldu (24 Haziran Seçimi)
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.