Tarık Aziz idama mahkum edildi

Eski bakanlardan Tarık Aziz idama mahkum edildi. Konu hakkına açıklamada bulunan Irak Yüksek Ağır Ceza Mahkemesi Sözcüsü Muhammed Abdul Sahib, Aziz’in, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin de üyesi bulunduğu, Şii Dava Partisi mensuplarının yakalanarak idam edilmesine katılmaktan suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldığını söyledi. Sahib, 74 yaşındaki Aziz’in cezasının ne zaman infaz edileceğini belirtmedi.

Saddam rejiminin en tanınan simalarından biri olan olan, Hristiyan dinine mensup Aziz daha önce de 1992’de haksız kazanç elde ettikleri gerekçesiyle 42 işadamanın idam edilmesinde oynadığı rol nedeniyle 15 yıl, ayrıca Irak’ın kuzeyindeki Kürtlerin yaşadıkları yerlerden sürülmesiyle ilgili bir davadan da 7 yıl hapis cezalarına çarptırılmıştı.

‘KARAR İNTİKAM İÇİN ALINDI’

İdama mahkum edilen, Saddam Hüseyin rejiminin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz’in oğlu Ziyad Aziz, babasının idama mahkum edilmesinin, internet sitesi Wikileaks’deki belgelerin “inanılırlığını ispatlayan bir intikam alma olduğunu” söyledi.

Ürdün’de yaşayan Ziyad Aziz, “Babamın ölüme mahkum edilmesi, Irak’ta geçmiş dönemle ilgisi olanların tümüne karşı bir intikam alma operasyonudur ve Wikileaks’de yayımlanan bilgilerin inandırıcılığının ispatıdır” dedi.

Babasının dini partilerle hiçbir ilgisi bulunmadığını, bu kararın bir utanç olduğunu belirten Ziyad Aziz, babasının bizzat, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin de üyesi bulunduğu Şii Dava Partisinin kurbanı olduğunu savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.