Tatar yurtdışına seçme ve seçilme hakkı sözü vermişti

KKTC’de 18 Ekim’de cumhurbaşkanlığı seçilen Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) lideri Ersin Tatar’ı, geçen Kasım’daki Başbakan olarak yaptığı özel Londra ziyaretini izlemiştim. Londra’nın hayatında önemli bir yer tuttuğunu anlatan Tatar, üniversite hayatı ve daha sonra da ilk iş hayatının Londra’da geçtiğini söylemişti.

Londra’daki Kıbrıslı Türklerle de temas içerisinde olmanın son derece önemli olduğunu belirten Tatar, hem hükümet olarak hem de UBP olarak bu ilişkileri ileriye taşınmak için çalıştıklarını belirtip, Londra’daki Kıbrıslı Türkler için seçme ve seçilme hakkı verilmesi konusunda hükümet olarak çalışma başlatacakları sözünü vermişti. Artık KKTC’nin en önemli iki kolktuğunda UBP’liler oturacak. Londra’daki Kıbrıslı toplum da verilen sözün tutulmasını isteyecektir. Biz de takipçisiyiz. Tatar’ın yolu Londra’ya düştüğünde ilk soru benden.

***

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM), bu yıl Covid – 19 salgını sebebiyle 10. Alevi Festivali’ni online olarak gerçekleştireceğini açıkladı. 14-15 Kasım cumartesi ve pazar günleri saat 14’te başlayacak. Ana teması “Kadın ve Adalet” olan festivale toplum Cemevi-İAKM’nın facebook sayfasını beğenerek katılabilecek. Online olsa da festivalde çok sayıda sanatçı, akademisyen, gazeteci, yazar ve siyasetçinin konuk olacağı duyuruldu.

***

Geçenlerde sohbet ettiğim bir muhasebeci dostum salgın dolayısıyla devlet desteğinin doğru kullanılması konusunda toplumu uyarmamı istedi. Alınan desteklerin yalnızca şirket giderleri için kullanılacağını vurgulayan dostum, “Özel hesaplara aktarılarak ilgisiz amaçlar için kullanılan destekler ileride ciddi sıkıntı ve cezalara neden olabilir” dedi. Bizden de yazması.

***

Haringey Belediyesi Toplum Sağlığı Direktörü Dr Will Maimaris, Türkiye’ye seyahat kapsamındaki güncellemeleri ele alarak Olay Gazetesi’ne “Karantina kuralını çiğnediğiniz ortaya çıkarsa, 10 bin sterline kadar para cezasına çarptırılabilirsiniz” dedi. İngiltere basınında, karantinayı deldiği cep telefonu kullanımı, kredi kartı harcamasından belli olan birisinin ciddi para cezasına çarptırıldığını okumuştum. Karantinaya ceza korkusundan daha çok sağlık kaygısıyla uymalı diyorum.

Geçen haftanın ilginç gündem maddesi de; StandUpX üyeleri Hyde Park’ta ve müzisyenler ile restoran çalışanları farklı günlerde Parlamento Meydanı’nda Korona önlemlerini ayrı ayrı protesto etmeleriydi. Ölüm kol gezerken salgının sanal olduğuna ilişkin komplo teorilerinin alıcı bulması da şaşırtıcı.

Birleşik Krallık’ta vaka sayısı kaygı verici düzeye geldi. Yaz aylarında günlük vaka sayısı 300’e kadar düşerken, son günlerde 20 bin civarında olması halkı kaygılandırıyor. Ülke çapında 5 Haziran’da 253 olan ölüm sayısı 19 Ekim’de 241 oldu. Öte yandan Ramadan Camii Vakıf Başkanı Erkin Güney ve UK İslamic Funeral Service’in yöneticisi Erkin Güney toplumu uyararak salgından ölen toplum üyeleri sayısında Ekim’de ciddi bir artış olduğunu söyledi.

***

Son olarak Londra’daki arkadaşlar kefir ister misiniz? Genellikle organik sütten üretilmiş ve kökü yazar Vedat Türkali’ninkine uzanan kefir isterseniz, lütfen faruk@acikgazete.com’a mesaj atınız. Türkiye’de ihtiyacı olan bir öğrenciye küçük bir yardım karşılığı size kefirimizden vermekten memnun olacağız.

Önceki haberİktidarın büyük ortağı MHP, küçük ortağı AKP
Sonraki haberİAKM-Cemevi, 10. Alevi Festivali’ni “online” gerçekleştirecek
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı.1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı.1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı.2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.