Tavşanları öldürüp dondurucuda depolamışlar!

Burdur’da gece yarısı motosiklet farıyla kaçak yabani tavşan avı yapan iki kişiyi takip eden milli parklar ekipleri, kaçak avcıların merkeze bağlı Aşağı Müslümler köyündeki mermer ocağının şantiyesine girdiklerini tespit etti. Şantiyede yapılan aramada, mermer bloğa yaslanmış ve yeni ateşlenmiş iki adet otomatik av tüfeği gören görevliler, şantiyedeki buzdolabının kapağını açınca vurularak dondurulmuş tavşanlarla karşılaştı. Bunların ‘ev tavşanı’ olduğunu söyleyen kaça avcıların tüfeklerine el konularak yaklaşık 4 bin 500 TL para cezası kesildi.

Burdur’da bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Şube Müdürlüğü ekipleri, 20 Haziran gecesi saat 22:00’de aldıkları bir ihbarda merkeze bağlı Aşağı Müslümler köyü Hoyratlık Mevkiinde motosiklet farıyla tavşan avı yapıldığı ve silah sesleri duyulduğunu öğrenince olay yerine ekip sevk edildi.

VURDUKLARI TAVŞANLARI DONDURUCUDA DEPOLAMIŞLAR
Olay yerinde yapılan gözlemin ardından yakınlardaki mermer ocağının şantiyesine giren iki şahsın peşine düşen ekipler, şantiyede mermer bloğuna dayalı iki adet otomatik av tüfeği ele geçirdi. Yapılan incelemede, yeni ateş edildiği anlaşılan tüfeklerden altışar adet mermi çıkartıldı. Şantiyede arama yapan ekipler, buzdolabını kapağını açınca daha önceden vurularak dondurucuya konulmuş yaban tavşanlarıyla karşılaştı. Dondurucudan çıkan tavşanların ‘ev tavşanı’ olduğunu söyleyen kaçak avcıların tüfeklerine el konularak, her birine 1.486,00 TL idari para cezası ile öldürülen tavşanlar için 1.500 TL tazminat uygulandı.

MERMER OCAĞINDA KAÇAK AVCILIK ÜSSÜ
Mermer ocağında yapılan incelemede, biri kuş avında kullanılan iki adet av köpeği tespit eden görevliler, kaçak avcılara 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu gereği ‘avcılık belgesi olmadan avlanmak, avlanma zamanı dışında avlanmak, avlanma esas ve usullerine aykırı avlanmak ve avlanma limitlerine uymadan avlanmak’ gibi suçlardan dolayı av kabahat tutanağı düzenlediler.

KAÇAK AVCILAR YABAN HAYATINI TEHDİT EDİYOR, CEZALAR YETERSİZ
Öte yandan mermer ocağı şantiyesinde ele geçirilen dondurulmuş tavşanlarla ilgili yapılan incelemede, av tüfeği ile öldürülmüş yaban tavşanı oldukları kesinlik kazandı. Burdur’un Altınyayla ilçesinde, daha önce de mermer ocağında çalıştığı öğrenilen şahısların kaçak avcılık yaptığı tespit edilmiş, nesli yok olma tehlikesi altında bulunan vaşakların av tüfeği ile vurularak öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Yaşanan vahşet, bölgenin kırsal coğrafyasında faaliyet gösteren mermer ocaklarının yeterince denetlenip denetlenmediği sorusunu akıllara getirirken kaçak avcılığa yönelik uygulanan yaptırımların ve para cezalarının caydırıcılıktan uzak olduğu eleştirileri de gündemde.

yaban tavşanları kaşak avcıların hedefinde

MERMER OCAĞINDA DEPOLANAN TAVŞANLAR İNCELEMEYE ALINDI

BURDUR’DA KAÇAK AVCI VAHŞETİ

MERMER BLOĞA DAYANAN POMPALI TÜFEKLER

Bölgedeki vahşi madencilik doğaya ve yaban hayatına büyük zararlar veriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.