TBMM’de bu hafta 301 gündemde

Meclis yoğun bir haftaya daha hazırlanıyor. Görüşmeleri üç haftadır devam eden sosyal güvenlik maratonunu bu hafta tamamlamaya hazırlanan Meclis’in en önemli gündem maddesi ise Türk Ceza Kanunu’nun 301 ve 305’nci maddelerinde değişiklik öngören kanun teklifi olacak.


AKP, uzun süredir kamuoyunda tartışmalara yol açan TCK’nın 301’nci maddesine yönelik ilk adımı, AKP’li Veysi Kaynak’ın imzasını taşıyan ve TCK “nın 301’nci maddesinin yanı sıra 305’nci maddesinde de değişiklik öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sunarak atarken, geçen hafta da AKP ile CHP’li Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu arasında 301 krizi yaşanmıştı. Teklifin Meclis Adalet Komisyonu’na sevk edilmemesine tepki gösteren AKP, Mumcu’dan “acelesi yok, Meclis Başkanı’nın sevk etmesini uygun gördüm” yanıtını almıştı.


301’le ilgili teklif, Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın Çin dönüşüne kalırken, dün Türkiye’ye dönen Toptan’ın da teklifi Pazartesi günü Meclis Adalet Komisyonu’na sevk etmesi bekleniyor. Teklif, Meclis İçtüzüğü gereği, 48 saat geçtikten sonra da 16 Nisan Çarşamba günü Meclis Adalet Komisyonu’nda ele alınacak. Teklif görüşmelerinin, iktidarla muhalefet partileri arasında sert tartışmalara sahne olması bekleniyor. CHP ve MHP, 301’nci maddede değişiklik teklifine ve “kovuşturma yetkisinin Cumhurbaşkanı’na verilmesi”ne tepki gösterirken, DTP’nin ise “301 tümüyle kaldırılmalı” görüşüne rağmen teklifi desteklemesi bekleniyor. AKP’nin muhalefetten gelen “kovuşturma yetkisinin cumhurbaşkanına verilmesiyle” ilgili eleştirileri karşısında komisyonda geri adım atabileceği iddialarına rağmen Başbakan Erdoğan’dan gelen “kovuşturma yetkisi cumhurbaşkanında olacak” açıklaması nedeniyle AKP’nin bu düzenlemede ısrarlı olacağı kaydediliyor. Teklifin Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilmesiyle önümüzdeki hafta da Meclis Genel Kurulu gündemine geleceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.