İşte Ermeni asıllı Suriyeli bir yurtsever…

Bir meslektaşım var, adı Hermin. Hermin Suriye Ermenilerinden. Ana dilinin Arapça olduğunu söylerdi hep. Suriye’yi, Avusturya vatandaşlığına geçmiş olmasına rağmen “benim vatanım” diyerek, o içten sahiplenmesi beni hep şaşırtmıştı. Zira Ortadoğu ülkelerinden gelip de, Avusturya’da yaşayan ve kendisine aydınım diyenlerin ortak noktaları geldikleri ülkelere cepheden karşı durmalarıydı. Hermin gibi istisnalar hariç.

Hermin Şam’da hukuk eğitimi almış, Avusturyalı birisiyle evlenerek Viyana’ya gelmiş. Diploma eşitlemesi yaptırdıktan sonra çalıştığım kuruma hukukçu olarak girdi. Uzun zamandır hukuk danışmanı olarak çalışmakta. Hermin Şam’da yaşayan ailesinin durumunun iyi olduğunu anlatmıştı.

Beraber çalıştığımız kuruma işe başladığı ilk yıllarda annesi ve babasının Hermin’in evliliği ile ilgili tepkilerini bize kahkahalarla anlatmıştı. Evleneceği Avusturyalı arkadaşını anne ve babasına ilk defa tanıtırken, babası ona “Kızım senden oldukça yaşlı, başında saç kalmamış bir adam bulmak Şam’da çok mu zordu da, bunu kendine eş seçiyorsun?” diye sormuş.

Hermin bir çocuk annesi, 14 yaşındaki kızının dışında ailesinden hiç kimse Viyana’da bulunmamakta. Akrabaları, kardeşleri, anne ve babası hepsi Suriye’de yaşamaktalar. Yaz izinlerini o hep vatanı Suriye’de geçirmektedir.

Kendisine Suriye’de olan bitenler hakkında ne düşündüğünü sordum. Sanki bu soruyu bekliyormuş gibi başladı anlatmaya. Heyecanlı, duygulu ve gözleri çakmak çakmak, ama nemli, o anlattı, ben dinledim. İlginç şeyler anlatıyordu. Anlattıkları kız kardeşinden, arkadaşlarından, amcasından, anne ve babasından telefonla öğrendiği bilgilerdi. Suriye’deki olan olayların günü gününe nasıl başlatılmak istendiğini başladı sıralamaya. İkide bir Batı basının gerçekte Suriye’ye karşı savaş ilan ettiğini de sürekli belirtmeyi ihmal etmedi. Yapılan haberciliğin, habercilik olmadığını, kamuoyunu yanıltan haberler olduğuna vurgu yaptı.

Kız kardeşi Basema ve onun üniversite öğrencisi kızı Fadua cep telefonlarına düşen mesajları Hermin ile paylaşmışlar. Kız kardeş Basema’nın cep telefonuna gelen “Müslümanlar sizi katledecek, direnin ve başınızın çaresine bakın” biçimindeymiş. Basema mesajı aldığı gün üniversitede olan kızı Fadua’yı aramış. Basema cep telefonuna düşen mesajı kızıyla paylaşırken, Fadua “Anne aynı mesaj bana da geldi” demiş. Anne ve kız cep telefonlarına düşen mesajları birbirlerine okumuşlar. Mesajın içeriğinden biraz da korkan Fadua üniversiteden eve gelir.

Annesiyle biraz dertleştikten sonra, Fadua samimi olduğu Müslüman bir kız arkadaşı Mona’yı telefonla arayacağını söyler ve onu arar. Kısa merhabadan sonra Mona’ya mesajı okur ve kendilerinden ne istediklerini sorar. Müslüman Mona da Ermeni Fadua’ya aynı içerikli bir mesajın da kendisine iletildiğini, bu mesajın anlamının ne olduğunu sormak ister. Müslüman Mona’ya da “Hıristiyanlar sizi katledecek, direnin” denilmekteymiş. Karşılıklı olarak birbirlerine böyle bir mesajın nereden geldiğini ve kendilerinin Müslüman veya Hıristiyan olduklarını nereden bildiklerini birbirlerine sorarlar. Ancak her ikisi de cevap bulamaz. Çevrelerini telefonla şöyle bir ararlar. Çevrelerindeki hem Müslümanlar hem de Ermeniler başta olmak üzere aynı içerikli mesajları almışlar. Kışkırtma olduğu ortaya çıkartılır ve bu oyuna kimse gelmemiştir.

Meslektaşım Hermin’in anlattığına göre anne, babası ve amcası Şam’ın merkezinde eski şehirde ikamet etmektedir. Şam’ın merkezinde bulunan eski şehirde sokaklar dardır. Amcası Gorg’un ikamet ettiği sokakta çoğunlukla gayri Müslimler, yan sokakta ise Müslümanlar ikamet etmektedir. Bir akşam maskeli şahıslar ortaya çıkar, bu dar sokaklara girerler ve kapıları çalarlar. “Müslümanların kendilerini katledeceklerini, kendilerini savunmalarını” sokakta ikamet edenlere iletirler ve ortadan kaybolurlar. Hermin’in amcası Gorg kapısının önünde maskeli kişilerden birisiyle burun buruna gelir. Maskeli şahıs amca Gorg’a da “Müslümanların kendilerini katledeceklerini ve direnmeleri gerektiğini”söyler ve o da ortalıktan kaybolur. Bu arada insanlar sokağa dökülmüşlerdir bile. Amca Gorg sayılan sevilen bir kişidir, insanları yatıştırmaya çalışır. Kendi sokağında belli bir sükûneti sağladıktan sonra, ağırlıklı olarak Müslümanların ikamet ettikleri sokağa gider. Orada Müslümanların önde gelenlerinden olan arkadaşı Ebu Muhammed’i bulur. Gorg, Ebu Muhammed’e kendilerini neden katletmek istediklerini sorar. Sorar sormasına ama arkadaşı Ebu Muhammed de aynı soruyu Gorg’a sorar. Ebu Muhammed Ermeni arkadaşı ve komşusu Gorg’a “Bizim kapılarımız maskeliler tarafından çalındı, bize Hıristiyanlar sizleri katledecek, direnin denildi, sen bu konuda ne diyorsun, bizden ne istiyorsunuz” diye sorar. Müslümanların sokağında oturan halk da sokaktadır. Her iki arkadaş ve komşu bir müddet ayakta durum değerlendirmesi yaparlar ve bir kışkırtmayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Her ikisi bu sokağı da yatıştırdıktan sonra, iki arkadaş orada bir kahvehaneye otururlar ve birlikte nargile içerek sohbete koyulurlar. Bir Ermeni ile bir Müslüman’ın nargile içerek çevrelerinde aralarında bir sorun olmadığının mesajını verir.

Olayların bir kışkırtmadan ibaret olduğunu söyleyen Hermin, aramalarda ele geçen ABD Dolarlarına ve silahlarına dikkat çekiyor. Hermin “Son derece modern Amerikan silahlarıyla Esat’a karşı Dolarla beslenen kişiler, toplumu birbirine kışkırtmakta olduğunu akrabalarımdan edindiğim bilgiler arasındadır” diyor.

Hermin Suriye’den almış olduğu bu bilgiler ışığında Avusturya Dışişleri Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na mektuplar gönderir. Onlardan ülkesi için yardım ister. Mektubuna cevap verilmez. Mektubunda Avusturya vatandaşı bir Suriyeli Hıristiyan olarak, Batı basınında Esat aleyhtarı yalana dayalı haberlere inanılmamasını belirttikten sonra azınlıklar Kürt’ün, Arap’ın ve Ermeni’nin birbirleriyle sorunu olmadığını Avusturyalı siyasilerle paylaşır. Gelişen olayları üç sayfalık mektupta anlatır. Bu bilgilerin ailesi ve akrabaları aracılığıyla doğrudan almış olduğu haberler olduğunu iletir. Yazısında Irak’ı hatırlatmayı unutmaz. “Yüz binlerce insanın katledildiği bölgede yeni katliamlara fırsat vermeyin” diye yazar. Ancak Avusturya Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı şimdilik başka konularla meşguller, Hermin’e kulak verecek vakitleri olmaz. Onlar daha çok Büyük Ortadoğu Projesi
Temsilcilileriyle görüşmelere kulak vermekteler.

Sevgili meslektaşımın Avusturya Cumhurbaşkanlığı’na ve Dışişleri Bakanlığı’na göndermiş olduğu mektubu okuyucularımın arasında Almanca bilenlerin olduğunu düşünerek buraya olduğu gibi koyuyorum.

Sehr geehrter Herr Bundespräsident,
werter Herr Außenminister!
Wien, am 29.04.2011

In großer und berechtigter Sorge über die – zusehends internationalisierte – Entwicklung in unserer Heimat Syrien wenden wir uns mit einem, wenngleich leisem, jedoch hoffentlich hörbaren „Hilfeschrei“ an Sie. Wir – die Unterzeichnenden – sind österreichische Bürger, unser Heimatland ist jedoch Syrien, wo wir unsere familiären Wurzeln haben; viele von uns gehören dort durchaus Minderheiten (z.B.: Christen) an. Seit Wochen müssen wir aber mit ansehen, wie sehr in den medialen Berichterstattungen Wahrnehmungen falsch dargestellt und offensichtlich gezielt manipulatorisch eingesetzt werden.
Offensichtlich ist die gesamte westliche Welt fest davon überzeugt, dass unser Präsident (und seine neu bestellte Regierung) geradezu tyrannisch über sein Volk herrscht und dieses angeblich mit brutaler Waffengewalt unterdrückt. DIESE ANNAHME IST JEDOCH GRUNDLEGEND FALSCH !!!
In den letzten Jahrzehnten lebten in Syrien Muslime unterschiedlicher Richtungen, Christen Kurden, etc. friedlich zusammen; es gab faktisch keinerlei Schwierigkeiten unter den verschiedenen religiösen und ethnischen Gruppen. Seit einigen Wochen wird dieses friedliche Zusammenleben – wie wir überzeugt sind – gezielt gestört und ganz bewußt Hass geschürt.
Unsere Informationen stammen jedoch nicht etwa nur aus syrischen Medien, (denen von der westlichen Welt) grundsätzlich einseitige Berichterstattung vorgeworfen wird, sondern von unseren eigenen Familienangehörigen, Verwandten und Bekannten, welche in Damaskus und anderen Orten des Landes leben. Diese berichten uns glaubhaft, eindringlich und vor allem unmittelbar vor Ort von grausamen Gewalttätigkeiten, welche offensichtlich von bezahlten Kriminellen systematisch an der friedliebenden Bevölkerung verübt werden. Eine Verfügung unseres Präsidenten zu Beginn der Kundgebungen, dass Polizei und Armee – gleichsam präventiv – keine Waffen tragen bzw. verwenden durften, führte mittlerweile dazu, dass viele Sicherheitskräfte ihr Leben verloren und durch kriminelle Banden (welche teilweise als Sicherheitskräfte uniformiert und jedenfalls aber maskiert waren) ermordet wurden. Dies führte gleichsam zu einem Hilfeschrei an die zuständigen Behörden, für die in Syrien lebenden Menschen endlich für Sicherheit zu sorgen. Unsere Eltern und Geschwister berichten uns laufend von einer enormen Erleichterung, seit dem Polizei und Soldaten endlich wieder versuchen für Sicherheit zu sorgen. Seit einigen wenigen Tagen können Kinder wieder in die Schulen und Studenten an die Universitäten ohne Angst gehen.

Demgegenüber wird offensichtlich durch die westlichen Medien – sowie ganz offensichtlich auch durch bezahlte arabische Medien – das ganze als brutalste Vorgangsweise der Armee gegen die eigene Bevölkerung darzustellen – DIESE ANSICHTSWEISE IST JEDENFALLS SO GÄNZLICH FALSCH !!!
Es wird uns unmittelbar von Angehörigen berichtet, dass bei diesen kriminellen Banden, welche bei der Bevölkerung Angst und Schrecken verbreiten, Dollarnoten und hochmoderne westliche Waffen gefunden wurden. Ganz offensichtlich versuchen bestimmte Interessengruppen – wir lassen dahingestellt wer dies ist, wir wollen niemanden vorverurteilen – Krieg nach Syrien zu tragen und das Land zu zerschlagen! Wenn man einmal, freilich von wenig glaubwürdigen Politikern, zur „Achse des Bösen“ gezählt wurde, scheint man dieses Stigma nicht mehr loszuwerden und sodann ist eine Regierung sogleich generell eine brutale Machtdiktatur.
Wer im letzten Jahrzehnt jedoch einmal in Syrien zu Besuch war, weiß genau, wie schön das Land, wie tolerant und friedliebend die Menschen aller Konfessionen dort sind! Innerhalb weniger Wochen soll dies alles nicht mehr gelten? Man kann zu Präsident Assad stehen wie man will – und glauben sie uns: wir haben auch als teilweise Angehörige von religiösen und ethnischen Minderheiten keinen Grund uns übermaßen an Präsident Assad gebunden zu fühlen – aber eines steht fest: er hat viele Reformen eingeleitet und das Land zur restlichen Welt hin geöffnet! Unter ihm ist es gelungen, dass alle Ethnien und Konfessionen (z.B.: Muslime, Christen und Kurden) friedlich miteinander leben und das Land zusehends wirtschaftlich und touristisch erschlossen werden konnte! All dies soll innerhalb weniger Wochen nunmehr nie der Fall gewesen sein? Wehe dem, der einmal als Diktator abgestempelt wurde, denn dann scheint dies für alle zukünftigen Zeiten zu sein zu müssen, so ganz nach dem Motto: der arabische Frühling hat in jedem arabischen Land auch seinen diktatorischen Kopf zu fordern!
Werter Herr Bundespräsident, werter Herr Außenminister! Wir bitten Sie mit aller Nachdrücklichkeit nur um eines: Vertrauen Sie nicht uneingeschränkt auf diese einseitige Berichterstattung in vielen westlichen und leider teilweise auch arabischen Medien! Hinterfragen Sie solche Meldungen und unreflektierten Wertungen einer tendenziösen Medienwelt und geben Sie auch der syrischen Bevölkerung die Möglichkeit deren – unmittelbare Wahrnehmungen – in den Meinungsbildungsprozess einzubringen!
Allzu rasch wurden schon mit – nachweislich – falschen Informationen (denken Sie an den damaligen US-Außenminister Colin POWELL bei seiner Rede im UN-Sicherheitsrat, welche auf gezielten Falschinformationen der Nachrichtendienste beruhte) Kriege vom Zaun gebrochen, an denen die Welt heute noch leidet (Irak, Afghanistan). Mr. POWELL bezeichnete diese Rede im Nachhinein als „Schande“ in seinem Leben!
Helfen Sie uns bitte, dass dieses wunderschöne und bisher friedliche Land Syrien nicht durch dubios agierende Mächte zerstört wird. Noch mehr Leid und Elend in der ohnehin instabilen Region Nahost ist für die ganze Welt zuviel !!!
Bitte machen Sie sich von der wahren Lage in Syrien ein möglichst wahres Bild und lassen Sie auch unmittelbar Betroffene zu Wort kommen, bevor unwiederbringlicher Schaden angerichtet wird.
Die unterzeichneten Personen (unterschiedlicher Konfessionen) – vor allem aber deren in Syrien lebende Verwandte stehen Ihnen für weitere Informationen gerne zu Verfügung; wir verbürgen uns für deren Authentizität! Nicht aus Eigennutz, sondern im Interesse eines – hoffentlich weiterhin friedlichen Syrien – und einem friedlichen Miteinander nicht nur in Nahost sondern in der ganzen Welt!
Mit freundlichen Grüßen und bestem Dank für Ihre Bemühungen!
Aufgrund der Dringlichkeit dieses Schreibens an Sie, werte Herren Repräsentanten, erlauben wir uns eine Unterschriftenliste der leider sehr kleinen syrischen Gemeinde in Österreich nachzureichen.
Mag. Hermin K. (österreichische Staatsbürgerin und syrische Christin).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.