TELE1 dayanışma gecesinde basın özgürlüğü için bir araya gelindi

Evrensel, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin oluşturduğu dayanışma platformu ile TELE1 ile dayanışma gecesi düzenlendi. Gecede basın özgürlüğü çağrısı yapıldı.
Yayınlarına karartma cezası gelen, Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın cezaevinde olduğu TELE1 ile dayanışma gecesi düzenlendi.

İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan programın organizasyonunda Evrensel, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin oluşturduğu dayanışma platformu yer aldı. Gecede Selda Bağcan, Cahit Berkay, Erdal Erzincan, Hüseyin Turan ve Mercan Erzincan ve şair Tuğrul Keskin sahne aldı. Programı Orhan Alkaya ve Bilge Yurtdagülen sundu.

Program başlarken Merdan Yanardağ’ın İstanbul Silivri’deki Marmara Cezaevinden gönderdiği mesaj okundu.

TUTUKLU YANARDAĞ’DAN MEKTUP

Yanardağ gönderdiği mesajda şunları yazdı:
“O sözler ki acıdır,
Mapusane avlularında
Demirli kırbaçlar gibi şaklar.
O sözler ki sırasında
Çiçek açmış bir nar ağacıdır
Dağ ufkuna vuran deniz aydınlığı…
O sözler ki,
İmgelem sonsuzluğunun
Ateşten gülüdürler,
Kelebek çarpıntılarıyla doğarlar ölürler.
O sözler ki, kalbimizin üstünde
Dolu bir tabanca gibi
Ölüp ölesiye taşırız.
O sözler ki, bir kere çıkmıştır ağzımızdan,
Uğrunda asılırız…
Sizi Silivri hapishanesinden, Can Atalay, Osman Kavala, Barış Pehlivan ve diğer dostlarımızın da tutsak edildiği rejimin zindanından, birlikte olamamanın hüznü, ruhumun bütün heyecanı ve kalbimin olanca sıcaklığı ile selamlıyorum. Sevgiyle kalın” dedi.

“MEŞRUİYETSİZLİĞE KARŞI BERABER MÜCADALE EDECEĞİZ”

Programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Sultan Özcan, TKP Merkez Komite Üyeleri, TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek, Sol Parti yöneticileri ve basın meslek örgütleri katıldı. Programa katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu mektup gönderdi.

Program öncesi konuşan TELE1 Genel Koordinatörü Murat Tayla, “Bu geceye katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Biz bu geceyi düzenlerken basın özgürlüğü vurgusuyla yaptık. Zor bir meslek yapıyoruz. Türkiye’de özgür yayın yapmak isteyen tüm kanallar için yapılan bir destek gecesidir bu. O anlamda da gurur verici güzel bir gece olacak” dedi.

Programda konuşan Kılıçdaroğlu, “Dışardaymışız gibi görünsek de aslında hepimiz yarı açık bir cezaevindeyiz, yazarların bile yazılamadığı resimlerin karikatürlerin rahat çizilemediği bir ortam. Ama bu ülkenin aydınları siyasetçileri karanlığa karşı mücadele ederlerse her türlü karanlığı yener.  Bu aydınlardan birisi de Merdan Yanardağ, Merdan Yanardağ’a buradan sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. Basın hürdür, sansür edilemez. Ama bu ülkede basının, radyoların, televizyonların özgürce yayın yaptığını kim söyleyebilir? Var olan kurumlar bir anlamda infaz kurumları olarak görev yapıyor. Hak arayanların nasıl mağdur edildiğini görüyoruz. Eşi ve iki çocuğu öldürülen bir annenin (Emine Şenyaşar) adalet arayışına hep beraber tanık oluyoruz. Var olan iktidarın yani saray iktidarının ahlaki ve siyasi meşruiyeti yoktur. Bu meşruiyetsizliğe karşı hep beraber mücadele edeceğiz” dedi. EVRENSEL

2718230cookie-checkTELE1 dayanışma gecesinde basın özgürlüğü için bir araya gelindi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.