Termik santral için zeytin ağaçlarını katlettiler!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Amasra’da kömürlü termik santral için zeytin ağaçları kesilince köylüler nöbete başladı…
 
Bartın’ın Amasra ilçesine bağlı Gömü köyünde termik santral kurmak için çalışmalar yürüten Hattat Holding, bölgede satın aldığı arazilerde bulunan zeytin ağaçlarını kesmeye başlayınca köylüler ayaklandı. Dalında hala meyveleri bulunan zeytin ağaçlarının kesildiğini haber alan Gömü ve Tarlaağzı köylüleri, ağaçların başında nöbete başladı. Bölgede yaşananları aktaran Bartın Platformu, Bu zeytin ağaçlarının taşıma izni için bakanlığa 18 Aralık 2017 tarihinde başvuru yapıldığını ve 19 Aralık’ta taşıma izninin çıktığını gördük. Yani Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir günde böyle önemli bir kararı nasıl vermiştir? Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” açıklamasında bulundu.
 
ZEYTİNLİK ARAZİLERİ SATIN ALAN FİRMA AĞAÇLARI KESMEYE BAŞLADI
Amasra’da Hattat Holding tarafından kurulmak istenen kömürlü termik santral için zeytin ağaçlarının kesildiğini öğrenen köylüler ayaklandı. Termik santral kurulmak istenen bölgeye birkaç yüz metre mesafedeki zeytinlik arazileri değerinin üzerinde bedeller ödeyerek köylülerden satın alan firma, bu arazilerdeki zeytin ağaçlarını kesmeye başlayınca ortalık karıştı. Olay yerine gelen köylüler zeytin ağaçlarının kesilmesine tepki göstererek, ağaçların bulunduğu alanda nöbet tutmaya başladı.
Olayla ilgili ayrıntıları aktaran Bartın Platformu’ndan yapılan açıklamada, Hattat Holding’in bölgede termik santral kurmak için birçok usulsüzlük yaptığı ileri sürülerek, şimdi de zeytin ağaçlarının yok edilmek istendiği kaydedildi.
‘ZEYTİN AĞAÇLARI SANTRALİN ÖNÜNDEKİ ENGEL GİBİ GÖRÜLÜYOR’
3573 sayılı ‘Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılandırılması Hakkındaki Kanun uyarınca zeytinlik sahalarının 3 km. yakınında değil termik santral, bacası tüten bir atölye bile yapılamayacağı kaydedilen açıklamada, “Amasra’nın Gömü köyündeki zeytin ağaçları Hattat Holding’in kurmak istediği termik santrale sadece birkaç yüz metre mesafede. Bu zeytin ağaçlarının kurmak istediği termik santrallerin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu bilen Hattat Holding, önce arazi sahiplerine gerçek değerinin oldukça üzerinde para teklif ederek bu sahayı satın aldı. Şimdi de sahayı satın alır almaz bu zeytin ağaçlarını sökerek sahadan uzaklaştırmaya çalışıyor” denildi.
YAŞANANLAR YIRCA KÖYÜNDEKİ ZEYTİN KATLİAMINI ANIMSATTI
2014 yılında Soma’nın Yırca köyüne termik santral kurmak isteyen bir başka şirketin, bir gecede 6 bin zeytin ağacını keserek kamuoyunda büyük tepkilere neden olduğu anımsatılan Bartın Platformu’nun açıklamasında, “Bu tepkiler nedeniyle termik santral için daha önce verilen bütün izinler iptal edilerek termik santral yapımından vazgeçilmişti. Şimdi Hattat Holding böyle bir tepkiden korktuğu için zeytin ağaçlarını kesmekten değil, sökerek başka bir yere taşımaktan bahsediyor. Sanki termiği değil de doğayı severmiş gibi; işlerini güçlerini bırakmış, zeytin ağaçlarını daha iyi yetişme koşullarına sahip başka yerlere taşımakla uğraştıklarına bizim de inanmamızı bekliyorlar” ifadelerine yer verildi.
KÖYLÜLER ZEYTİN AĞAÇLARINI KORUMAYA ALDI
Bugün köylerindeki zeytin ağaçlarının usulsüz şekilde başka yerlere taşınacağını duyan Gömü ve Tarlaağzı köylülerinin, “Bu zeytinler bizim. Başka bir yere götüremezsiniz” diyerek eylem başlattıklarının altı çizilen açıklamada, köylülerin zeytin ağaçlarını koruma altına aldıklarına dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Biz de Bartın Platformu olarak köylülerin bu haklı eyleminin yanında yer alıyoruz. ‘Bizden ne zeytinimizi, ne de Amasra’mızı alabilirsiniz’ diyoruz ve soruyoruz; bu zeytin ağaçlarını sökmek için; 3573 sayılı kanunun 20. maddesinde geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın fenni gerekçeye dayalı iznini aldınız mı? Bu izinde bakanlığa bağlı araştırma enstitülerinin ve mahalli ziraat odasının uygun görüşü var mı? Bu izni almışsanız bu alana sahip olduğunuz sadece bir hafta içinde bunu nasıl becerdiniz?
‘BAKANLIK BİR GÜNDE NASIL İZİN VERDİ?’ SORUSU
Bugün sahada ağaçların budandığını ve kesildiğini gördük. Bu zeytin ağaçlarının taşıma izni için bakanlığa 18 Aralık 2017 tarihinde başvuru yapıldığını ve 19 Aralık’ta taşıma izninin çıktığını gördük. Yani Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir günde böyle önemli bir kararı nasıl vermiştir? Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
PROJEYE KARŞI AÇILAN DAVALAR HENÜZ SONUÇLANMADI
Bizler Bartın ve Amasra halkı olarak; termik santral aleyhine açmış olduğumuz ÇED iptal, Çevre Düzeni Plan Değişikliği iptal ve lisans iptal davaları henüz sonuçlanmamışken, Hattat Holdingin yöre halkını tahrik edecek şekilde giriştiği bu tür girişimleri kınıyoruz. Amasra’da termik santral yapılamayacağı hakkında yeterli teknik ve hukuki gerekçenin var oluğunu düşünüyoruz ve mahkemelerden Bartın ve Amasra halkının lehine kararlar çıkarmasını bekliyoruz. Bu umutlu bekleyişin bütün halkımız tarafından dikkate alınmasını diliyoruz.”
 
2149040cookie-checkTermik santral için zeytin ağaçlarını katlettiler!
Önceki haberŞefika Kutluer Festivali sona erdi
Sonraki haberSüre 31 Ocak’a uzatıldı
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.