TGC: Gazeteciye saldırmak da insanlık suçudur

TGC: Gazeteciye saldırmak da insanlık suçudur

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Türkiye’de uzun yıllardır gazetecilere saldıranlara “cezasızlık” sağlandığına dikkat çekti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 8 Mart 2021 Pazartesi günü Halk TV önünde saldırıya uğrayan Levent Gültekin’e yapılan saldırıyı kınadı.

Türkiye’de uzun yıllardır gazetecilere saldıranlara “cezasızlık” sağlandığına dikkat çeken TGC Yönetim Kurulu gazetecilere yönelik saldırı eylem planı hazırlayıp gerçekleştirenlerin bulunup cezalandırılması için çağrı yaptı. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Ülkemizde halkın doğru ve yansız bilgilenmesi için görev yapan gazetecilere yönelik şiddet artarak sürmekte ve gazetecilerin can güvenliğini tehdit etmektedir.

Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü anlamakta zorlanan bazı siyasetçilerin gazetecileri sürekli hedef göstermeleri, bu tip saldırılarda önemli rol oynamaktadır. Kendilerine ve partilerine yönelik eleştirilere tahammül edemeyen bu siyasetçiler, sosyal medya paylaşımlarıyla sık sık gazetecileri tehdit etmekte, sonra da yönlendirdikleri gruplar, gazetecilere evlerinin, iş yerlerinin önünde saldırmaktadır. Olaylarla ilgili tanıklara, kamera kayıtlarına rağmen saldırganlar genellikle serbest kalmakta ve ceza almamaktadır.

TGC Basın Müzesi’nin Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde her siyasi görüşten 66 gazetecinin fotoğrafı bulunmaktadır. Bu fotoğraflara yeni isimlerin eklenmesi an meselesidir.

Son olarak Halk TV programcısı gazeteci Levent Gültekin 8 Mart 2021 Pazartesi günü Bakırköy’de kalabalık bir grubun saldırısına uğramıştır. Olayla ilgili kamera kayıtları da kamuoyuna yansımıştır. Gazeteci Levent Gültekin’e yapılan saldırıyı kınıyor, meslektaşımıza ve Halk TV çalışanlarına ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin bu defa yakalanıp cezalandırılmasını umuyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gazetecilere saldırı eylem planı hazırlayan, eli sopalı dayak ekipleri oluşturanları en kısa sürede bulup adalete teslim etmeleri istiyoruz.

İktidar tarafından açıklanan insan hakları eylem planı gündemdeyken gazetecilere yapılan saldırıların da insanlık suçu olduğunu hatırlatıyor ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den bu saldırıları gerçekleştirenlere karşı ne zaman hukukun işletileceğini açıklamasını bekliyoruz.”

GÜLTEKİN’DEN AÇIKLAMA

Levent Gültekin, “Ellerimle kafamı ve yüzümü korumaya aldığım için parmaklarım kırılmış onun dışında çok şükür iyim” ifadelerini kullandı.

Gazeteci ve yazar Levent Gültekin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada 25 kişilik bir grubun saldırısına uğradığını söyledi. Halk TV’de yayımlanan “İki Yorum” programına katılmak için kanala giden Gültekin, kanal önünde 25 kişinin saldırısına uğradığını belirtti.

Levent Gültekin’e yapılan saldırıya tepkiler art arda geldi. Levent Gültekin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Levent Gültekin’in açıklaması şöyle oldu:

“Ellerimle kafamı ve yüzümü korumaya aldığım için parmaklarım kırılmış onun dışında çok şükür iyim. Yani anlayacağınız dün akşamki İki Yorum’u kırık parmakla yapmışım :)” GERÇEK GÜNDEM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.