The Times: KKTC’ye gidin

Ada’da balıkçıların hala ağlarını eski limanlarda onardıklarını, dağlardaki çobanların yabancıları uzun zamandır görmedikleri bir dostları gibi selamladığını ve altın rengi kumsalları sadece kaplumbağaların çiğnediğini yazan gazete, “burası Kuzey Kıbrıs, resmen var olmayan bir ülke, Türkiye’nin 1974 yılındaki müdahalesinden sonra kuruldu. BM ve AB tarafından tanınmıyor. Siz oraya uçabilirsiniz, ama önce Türkiye’ye uğramak şartıyla” diye yazdı.

Yavaş başlayan turistik hareketliliğin giderek arttığını, geçen yıl 100 bin İngiliz turistin Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini kaydeden gazete, Ada’da yemeklerin harika, insanların dost canlısı olduğunu, Roma döneminden kalıntıların ve dağların zirvelerinde masal kalelerinin bulunduğunu duyurdu.

Girne’deki limanı, Akdeniz’deki en çekici Venedik limanlarından biri olarak tanımlayan gazete, Ada’daki inşaat hareketliliğinin sonucunda oluşan bina kalabalığını ise eleştirdi. Gazete turistleri bu bölümlerden uzak durup, hala doğallığını korumuş bölgeleri ziyaret etmeleri konusunda uyardı.

Kalınacak yer konusunda Girne’nin geniş bir seçim sunduğu da belirtilen The Times’ın haberinde, bu kentte konaklayarak, görülmek istenen yerlere kolayca ulaşılabileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.