Times’ın Berlusconi’yi çıldırtan iddiası

İngiliz Times gazetesi Berlusconi hükümetini suçlayarak İtalyan gizli servisinin Afganistan’da görev yapan İtalyan birliklerinin üssüne olası bir terör saldırısını engellemek amacıyla Talibanlara para verdiğini iddia eden bir haber yayımladı. 22 ekim 2009 tarihli Times’da çıkan haberi yalanlayan savunma bakanı İğnazio la Russa, Times hakkında dava açacaklarını duyurdu.

Palazzo Chiği, Times’da yer verilen haberin gerçeği yansıtmadığını öne sürerek ne Berlusconi ne de Prodi döneminde italya’nin Afganistan’daki Taliban yöneticilerine terör saldırılarından sakınmak için hiçbir ödeme yapılmadığını açıkladı.

Times’in iddiasına göre, İtalyan gizli servisinin Talibanlara para vermesi 18 ağustos 2008’de Surobi’deki üşde terör saldırısına hedef olan 10 Fransız askerinin ölümüne katkıda bulundu. İngiliz gazetesi İtalyan hükümetinin bu gerçeği Fransızlardan sakladığını, İtalyan askerlerinin aynı bölgede rahatça dolaştıklarını gören Fransız birliğinin önlem almadığını iddia etti.

İngiliz Times gazetesi bu haberi “batılı askeri kaynaklardan” aldığını vurgulayarak ABD’nin İtalya’nin para aktardığından haberdar olduğunu, bu konuda hükümeti uyardığını, ABD’nin Roma büyükelçisi Donald Spogli’nin Fransız birliğinin saldırıya uğramasından birkaç hafta önce Berlusconi hükümetine yakındığını da aktardı.

Berlusconi hükümetinden yapılan açıklamada Afganistan’da görevli İtalyan birliklerinin 2008 yılında birçok kez terör saldırısına hedef olduğu13 Şubat 2008’de Surobi üssüne yakın bir noktada bir İtalyan askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Times’in Berlusconi hükümetini hedef alan haberini içi boş ve gerçekleri yansıtmayan bir iddia olarak yorumlayan bakan La Russa, Times hakkında yasa işlem başlatacaklarını açıkladı. Bu iddianın Afganistan’da öldürülen İtalyan askerleri ve halen bölgede görev yapan birlikler adına rencide edici olduğunu söyledi.

1221640cookie-checkTimes’ın Berlusconi’yi çıldırtan iddiası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.