Toprağı korumayan kurula mahkemeden ders gibi iptal kararı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Dereköy köyünde açılmak istenen kömür madeni için tarım dışı kullanım izni veren idari işlem mahkeme tarafından iptal edildi…

Antalya Korkuteli ilçesinde Yaklaşık 40 hektarlık verimli tarım arazisinde kömür ocağı açılması amacıyla Antalya Toprak Koruma Kurulu tarafından vasıf değişikliğine gidilmişti. Kararın iptali için Antalya 3. İdare Mahkemesinde açılan davada iptal kararı çıktı. Dava Konusu Alanın tamamının 1. Sınıf Tarım Arazisi olduğu kaydedilen Mahkemenin iptal kararında, alternatifinin olmadığı belirtilen bir alanın Tarımsal Dışı Amaçla Kullanımına izin verilmesinin yanlış olduğu kaydedildi.

Antalya’nın önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Korkuteli ilçesinde kömür ocağı açılması için yaklaşık 40 hektar verimli tarım arazisi Toprak Koruma Kurulu kararı ile tarım dışına çıkarıldı. Dereköy Yaylası’da Turkuaz Linyit Kömür İşletmeleri A.Ş. Tarafından işletilmesi planlanan kömür ocağı için verilen tarım dışı kullanım kararının iptali için açılan davada iptal kararı çıktı.

MAHKEME KURUL KARARINI İPTAL ETTİ

Tarım arazilerini korumak için hukuk mücadelesi yürüten köylülerin Avukatı Tuncay Koç, Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin tarım arazisine kömür ocağı kurulmasına geçit vermediğini belirterek, “Doğayla uyumlu bir yaşam tarzını hayata geçirmemizin doğa kanunları tarafından bize hatırlatıldığı acılı ve zor zamanlarda bu küçük ama Korkuteli halkı açısından önemli kararı kamuoyuna duyururuz. Toprak Koruma Kurulunda bu karara ‘evet’ diyen bürokratları da kendi vicdanlarıyla şimdilik baş başa bırakıyoruz” diye konuştu.

‘SULU MUTLAK TARIM ARAZİSİ’

Kömür ocağı açılmak istenen tarım arazilerinin üzerinde açık tarla sebze yetiştiriciliği, meyve yetiştiriciliğinin yapıldığının altı çizilen Mahkemenin iptal kararında, “bir kısmında hububat ve yem bitkisi yetiştiriciliğinin yapıldığı, alanın bir kısmı sulu tarla, bir kısmı kapama meyve bahçesi vasıflı olduğu,  tüm alan dikkate alındığında sulu tarla vasıflı arazilerin ‘sulu mutlak tarım arazisi’, kapama meyve bahçesi vasıflı olanlar ise ‘dikili tarım arazisi’ vasfında olduğu, her iki gruptaki arazilerin, tarımsal arazi kullanma kabiliyetine göre 1. sınıf tarım arazisi olduğu, davaya konu olan arazilerin, Devlet Eliyle Sulanan Arazilerden olduğu” belirtildi.

‘BELİRLİ KİŞİLERİN DEĞİL, HALKIN TAMAMININ’

Dava Konusu Alanın tamamının 1. Sınıf Tarım Arazisi olduğu ve bu alanda bitkisel üretimin yanı sıra küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile arıcılık yapıldığı, bu nedenle bahse konu alandaki tarımsal üretim faaliyetlerinin, belirli kişi veya zümreleri değil, mahalle halkını oluşturan çiftçilerin tamamına şamil olduğunun anlaşıldığı vurgulanan Mahkemenin iptal kararında, “Dava Konusu alanda Mülga Antalya İl Özel İdaresince tesis edilen ve 6360 Sayılı Yasa ile Antalya Büyükşehir Belediyesine devredilen sulama projesi ile alanın tamamının Devlet Eli ile Sulanan Araziler haline getirildiği, bu alanın tarım dışı kullanıma açılması halinde, açılacak Kömür Ocağı İşletmeciliği, Kırma, Eleme ve Paketleme Tesisinin Mevcut sulama tesisinin tüm şebekesini ortadan kaldıracağı, geride sadece Ana İsale Hattı ve Depolama Havuzunun kalacağı bu nedenle tesisin sulayacağı bir tarım arazisinin kalmayacak olması nedeniyle Proje Bütünlüğünün Ortadan Kalkacağı, Etüt Raporunda net bir şekilde Tarımsal Potansiyel Açısından Önem Arz Eden bir saha olduğu açıklanan dava konusu alanın Tarımsal Dışı Amaçla Kullanımına izin verilmesinin doğru olmadığı, Alternatifinin olmadığı belirtilen bir alanın Tarımsal Dışı Amaçla Kullanımına izin verilmesinin yanlış olduğu” ifadelerine yer verildi.

ÇED DAVASINDA YENİDEN KEŞİF KARARI

Davanın avukatı Tuncay Koç, pandemi döneminde Korkuteli Dereköy’deki Başpınar Yaylasında izin verilen kömür madeni için ÇED Gerekli Değildir kararına karşı açtıkları davada çıkan iptal kararının Danıştay tarafından bozulduğunu ve yeniden keşif yapılması istendiğini belirterek dava sürecinin devam ettiğini söyledi.

2670700cookie-checkToprağı korumayan kurula mahkemeden ders gibi iptal kararı!
Önceki haberİmamoğlu: Önümüzdeki hafta İstanbullular ile Acil Eylem Planlarını paylaşacağız
Sonraki haberWagner Grubu ile Rus ordusu arasında çatlak büyüyor
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.