Torosların kalbinde mermer ocağı isyanı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Konya’nın Hadim ilçesinde açılmak istenen mermer ocağına valilik ÇED Gerekli Değildir kararı verdi, yöre halkı ve üreticiler ise kararı yargıya taşıdı…

Dağları, yaylaları ve su kaynaklarıyla ünlü Konya’nın Hadim ilçesinde özel bir madencilik firmasına mermer ocağı izni verildi. Yılda 30 bin ton kiraz, 49 bin ton üzüm ve 250 ton bal üretimi yapılan ilçede su kaynakları ve orman varlığını olumsuz etkilemesi beklenen mermer ocağı için Konya Valiliği geçtiğimiz Ağustos ayında ÇED Gerekli Değildir kararı verdi. İlçeye bağlı Yalınçevre köyü sınırlarında işletilmesi planlanan ancak ilçe merkezi dahil yaklaşık 6 köyü de etkilemesi beklenen mermer ocağı projesine karşı ilçe halkı, üreticiler ve meslek odaları birlikte dava açtı. Hadim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Orhan, aynı bölgede altı ayrı mermer ocağı ruhsatı için çalışmaların sürdüğüne işaret ederek, “Konya’nın içme suyu, Hadim’deki Bağbaşı ve Dedemler barajları ile Taşkent’teki Avşar barajlarından Sağlanmaktadır. Barajlar kirlilikle karşı karşıya kalacak ve Konyalılar kirli su içecektir. Bu dava tüm Konyalıların, Çocuklarımızın geleceğinin davasıdır. Herkesi davayı izlemeye, güçlerimizi birleştirme davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

ORMAN ARAZİSİNDE 470 DEKARLIK RUHSAT

Hadim’in Yalınçevre köyü sınırlarında yer alan 470 dekarlık orman arazisinde mermer ocağı ruhsatı verildi. İlk etapta ruhsat sahasının yaklaşık 200 dekarlık kısmında işletmeye başlanması planlanan mermer ocağı için Konya Valiliği (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında ÇED Gerekli Değildir kararı verildi.

YILDA 135 BİN TON ATIK, GÜNDE 40 BİN LİTRE SU TÜKETİMİ

Proje tanıtım dosyasında yer verilen bilgilere göre mermer ocağı işletmesinde yılda 150.000 ton üretim yapılacak, bu üretimin yüzde 10’luk kısmı blok mermer, geri kalan 135 bin tonluk kısmı ise moloz ve pasa olarak adlandırılan atığa dönüşecek. İklim krizi ve kuraklığın etkisindeki bölgede suyun önemi giderek daha da artarken mermer ocağı işletmesi için günde 40 bin litre su kullanılacak olması da dikkat çekiyor.

KİLOSU 75 TL’Yİ BULAN KİRAZIN EN SON HASAT EDİLDİĞİ BÖLGE

Hadim ve çevresinde zorlu arazi koşullarına rağmen tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan yöre halkı mermer ocağı projesine tepkili. Bağcılık, arıcılık ve hayvancılığın yanında son yıllarda kiraz üretimiyle de öne çıkan Hadim’de büyük ölçekli bahçeler kuran yerel yatırımcılar geleceğini bu ürüne bağlamış durumda. Yüksek rakımlı ve yayla iklimine sahip olduğu için Türkiye’de kirazın en son hasat edildiği bölge olan Hadim’de kiraz Hasadı Temmuz başından Ağustos ortalarına kadar sürüyor. Hadim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Orhan’ın verdiği bilgilere göre bölgede turfanda kirazın kilosu 75 Lirayı buldu. Hadim’de 32.500 dekarlık üretim alanında toplam 750 bin kiraz ağacı bulunuyor. Yöre üreticisi önemli kısmı ihracata giden kiraz üretiminde devletten destek beklerken üretimi olumsuz etkileyecek olan vahşi madencilik projeleriyle karşı karşıya kalmış durumda.

YÖRE HALKI VE ÜRETİCİLER DAVA AÇTI

Mermer ocağı projesine karşı hukuk mücadelesi başlatan Hadimli üreticiler ve meslek odaları, Konya İdare Mahkemesinde dava açtı. Projeye verilen ÇED Gerekli Değildir Kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istenen davaya Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Merkezi,  Hadim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Arıcılar Birliği Temsilciliği ve köy muhtarlarının yanısıra üretici ve yörede yaşayan vatandaşlardan toplam 33 kişi ve kuruluş katıldı.

‘KİRAZ, ÜZÜM VE BAL ÜRETİMİ BİTER’

Konuyla ilgili açıklama yapan Hadim Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Orhan, aynı bölgede altı ayrı mermer ocağı ruhsatı için çalışmaların sürdüğüne işaret ederek, bunun bir felaket olacağını dile getirdi. Bölgede üretilen yıllık 30.000 ton kirazın yarısının ihraç edildiği kaydedilen Kooperatif Başkanı Orhan, “Mermer ocakları çalışmaya başladığı zaman kiraz üretimi duracak, Hadimli Üretici 1 milyar 200 milyon lira zarar edecektir. Bölgede 20.000 kovanda 250.000 kg. bal üretilmektedir. Arıcılık yok olacaktır.

Hadimli alıcıların kaybı 500 milyon TL’ye yaklaşmaktadır. Bölgede 49.000 ton üzüm üretilmektedir, üzüm bağları yok olacaktır. Üzüm üreticisinin kaybı 500 milyon TL olacaktır. Küçük ve büyükbaş hayvancılık yok olacaktır. Konya ve Hadim’deki tüm siyasi partilerimizi, Ziraat ve esnaf odalarını, sivil toplum örgütlerini dava sürecini takip etmeye, demokratik tepkilerini göstermeye davet ediyoruz” dedi.

‘İÇME SULARI KİRLENECEK’

Açıklamasında ilçe belediyesi ve meslek odalarının bu felaketi önlemeye çağıran Orhan, açılan davanın bölgedeki su kaynaklarını da korumayı amaçladığını belirterek şunları söyledi: “Konya’nın içme suyu, Hadim’deki Bağbaşı ve Dedemler barajları ile Taşkent’teki Avşar barajlarından Sağlanmaktadır. Barajlar kirlilikle karşı karşıya kalacak ve Konyalılar kirli su içecektir. Bu dava tüm Konyalıların, Çocuklarımızın geleceğinin davasıdır. Herkesi davayı izlemeye, güçlerimizi birleştirme davet ediyoruz.”

2638200cookie-checkTorosların kalbinde mermer ocağı isyanı!
Önceki haberBiden: Nükleer savaş riski 1962’den beri ilk kez bu kadar yüksek
Sonraki haberMeta’dan Facebook uyarısı: 1 milyon kişinin şifresi çalınmış olabilir
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

1 Yorum

  1. Yusuf Bey, iyi günler. Yazınız için sizi kutlarım. Yazılarınızı ilgi ile izliyorum. Size başarı ve kolaylıklar diliyorum. Yazıda konu edilen Hadim ve yöresinde kiraz/meyvecilik-arıcılık konusunu 1960 lı yıllarda teşvik eden Köy Enstitülü Bekir Semerci öğretmenimle ilgili bir çalışma yapıyorum. Çalışmamın ana konusu “Köy Enstitüleri/Kırsal Kalkınma ve Sağlık Kolu” örnekleri. Hadim konusunu görüşmemin yararlı olduğunu düşündüm. Sizi meşgul etmezsem e-posta adresime iletişim bilgilerinizi yazarsanız görüşmek isterim. Sağlık dileklerimle… Selamlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.