Türk çete Çin’den Londra’ya adam kaçırmış

Londra Polisi, dün (31 Ocak Perşembe) ülkedeki en büyük insan kaçakcılığı ağını çökerterek 8’i Türk, 2’si Çinli, 1’i Macar ve 2’si AB vatandaşı olmak üzere adını açıklamadığı 13 sanığın gözaltına alındığını açıkladı.


Londra Polisi (Metropolitan Police) ve Özel İstihbarat Bölümü’nün (Special Intelligence Section-SIS), Türklerin yoğun olarak yaşadığı Londra’nın Tottenham, Peckham, Leytonstone, Palmers Green, Enfield, Holloway ve Kidderminster’de geniş çaplı bir operasyon yaptığı belirtildi.


Greensea (Yeşildeniz) başlığıyla yapılan operasyonun Belçika ve Fransa’daki ilgili güvenlik birimlerinin eşgüdümlü çalışmasıyla sürdürüldüğü ve bu ülkelerde de gözaltına alınan şahıslar bulunduğu açıklamada yer aldı. Operasyonlar sonucunda Türk çetenin Çin çetesiyle işbirliği yaptığı da ortaya çıktı.


ÇİNLİ ÇETE DE ORTAK ÇALIŞMIŞ


Operasyonlarda Çinlilerin oluşturduğu ikinci bir çetenin de ortaya çıkarıldığını belirten Londra Polisi açıklamasında şu bilgiler verildi:


“İnsan kaçakcılığı ve kara para aklamaktan sorumlu tutulan ikinçi çetenin, aynı zamanda Türklerin oluşturduğu çete ile işbirliği yaptığı ve ülkeye kaçak sokulan her bir Çinli için 21 bin Sterlin ödendiği saptandı… Çeteler, kamyon, taka, tren gibi araçlarda sakladıkları umut yolcularını Çin’den İngiltere’ye kadar insan yaşamını tehlikeye atacak biçimde taşıdığı ve bir yolculuğun 18 ay sürdüğü anlaşıldı.”


Açıklamada, Fransa’dan İngiltere’ye TIR’ların arkasında saklanarak sokulan kaçakların kendi toplumu içinde saklanmayı başardıkları da belirtildi. Operasyon kapsamında 23 kaçak Çinli umut yolcusunun da gözaltına alındığı açıklamada yer aldı.


YETKİLİLER ŞAŞKIN


sınır güvenliği ve kaçak göçmenlerden sorumlu yetkili Tony Smith yapktığı açıklamada “Greensea” operasyonuyla son yıllardaki Avrupa ve ülkedeki en büyük insan kaçakcısı çetenin çökertildiğini vurgulayarak, ele geçirilen sanıkların adalet önüne çıkartılırken umut yolcularının sınırdışı edileceklerini belirtti.


Smith, “Geçen yıl Fransa’dan İngiltere’ye sayısı 1 milyonu bulan bir TIR geçişi olduğu ve yaklaşık 18 bin kaçak göçmenin de yakalanarak sınırdışı edildiği” bilgisini verdi…


FOTOĞRAF (Arşivden…): İngiliz polisi bir insan kaçakcısını gözaltına alırken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.