Türk-İş ”eylem” dedi

TÜRK-İŞ MİTİNG KARARI ALDI
Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun Konfederasyon Genel Merkezi’ndeki toplantısı sona erdi.
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başkanlar Kurulu bildirisini genel merkez önünde eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerine açıkladı. Kumlu, ”Türk-İş göreve, genel greve” diye slogan atan işçilere, ”görevdeyiz” yanıtını verdi.
Eylemin başarılı olması için tüm yöneticilerin ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Kumlu, ufak tefek eksikliklerin de olabileceğini söyledi.
Bu yılın çalışanlar açısından ”tüm zamanların en kötü yılı” olduğunu ifade eden Kumlu, tüm bu yaklaşımların 2010’da da devam etmesi halinde Türkiye’deki toplumsal dengelerin daha da bozulacağı uyarısında bulundu.
Alınan zam kararlarının yeni yıla ilişkin umutların ilk günden kırılmasına neden olduğunu dile getiren Kumlu, geçim zorluğu içindeki halkın yeni zam kararlarıyla daha da bunaltılmaması gerektiğini kaydetti.
2821 sayılı Sendikalar Kanunu ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Yasası değiştirilmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının toplu sözleşme yetkisi alan sendikaların ilan ettiği iş kolları istatistiklerinde yöntem değişikliği yapmasının çalışma yaşamında kaos yaratacağını savunan Kumlu, bunun için öncelikle çalışma hayatını düzenleyen yasalarda değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.
Kumlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Türk-İş Başkanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ve hükümeti, işçilere ve onların sendikalarına karşı dostça yaklaşmaya ve onların istek ve taleplerine karşı duyarlı olmaya çağırmaktadır.
Türk-İş Başkanlar Kurulu, 23 Aralık 2009 tarihinde yaptığı toplantıda, sürekli eylem kararı almış, bu çerçevede eylemlerin ilk adımları hayata geçirilmiştir.
Eylemlerimiz 8 ocak, 15 ocak, 22 ocak tarihlerinde ‘çalışmama hakkımızı kullanarak’ ve AK Parti il binaları önündeki kitlesel basın toplantılarımızla sürecektir. Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği tarih ve yerlerde diğer emek ve meslek örgütlerinin de davet edilmesiyle geniş katılımlı bir dizi miting düzenlenmesine karar vermiştir.”

İŞÇİLER EYLEM KARARLARINI YETERLİ BULMADI
Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun eylem kararını yeterli bulmayan bazı işçiler protestoda bulundu.
Kumlu’nun Başkanlar Kurulu bildirisini okuyup içeri girmesinin ardından bazı işçiler eylem kararlarına tepki gösterdi.
Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, konfederasyonun eylem kararlarının uygulanmaya devam edildiğini söyledi.
Şubelerden yeni gelen işçilerin süreci bilmediği için tepki gösterdiğini ifade eden Türkel, bu tepkilerin 15 gündür eylem yapanlara saygısızlık olacağını belirtti.
SEKA işçilerinin iş yerini terk etmeme eyleminin 56 gün sürdüğüne işaret eden Türkel, işçilere, ”9 Ocak’a kadar sonuç alamazsak iş yerlerinde ölüm orucuna başlayacağız. Var mısınız?” diye sordu. İşçiler de Türkel’e ”Varız” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.