Türk-Yunan Sendikaları ‘barış’ istedi

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, düzenlenen basın toplantısında, konferansa Türkiye’den Hak-İş, DİSK ve KESK’in, Yunanistan’dan GSEE ve ADEDY’nin, KKTC ve Kıbrıs Rum kesiminden de Tüm Kıbrıs Sendikalar Konfederasyonu üyesi sendikaların katıldığını hatırlattı.


Çelebi, konferansın pozitif, yapıcı bir diyalog ve karşılıklı anlayış ortamında gerçekleştirildiğini ifade ederek, daha sonra görüş teatisiyle hazırlanan ”Türk-Yunan ve Kıbrıs Sendikaları’nın Ortak Bildirisi”ni okudu. Bildiride, şöyle denildi:


”AB kararlarından kaynaklanan yükümlülüklere uygun olarak yürümesi gereken Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin bölgemizdeki barış ve istikrarın tesisine, ayrıca Türkiye’nin sosyal ve demokratik kalkınmasına pozitif katkı yapabilmesi örgütlerimizin ortak isteğidir.


Örgütlerimiz, Kıbrıs ile ilgili daha önceki konferansta benimsenen pozisyonları yineler. BM’nin Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için yeni bir inisiyatif başlatmasının gerekliliğini not ederler. Bu yeni inisiyatif Annan planını temel almalı ve felsefesini değiştirmeden iki toplum tarafından kabul edebilecek şekle gelmesi için gerekli değişiklikler yapılmalıdır.


Konferanstaki katılımcı örgütler, müstakbel bir çözüm çerçevesinde ‘tek iş bulma ve çalışma ilişkileri sistemi’, ‘tek sosyal sigorta sistemi’, ‘ortak maaş ve ücret düzeyi’, ‘tüm Kıbrıs’ta serbest dolaşım ve örgütlenme’ ile ‘iş bulma ve ücretler konusunda ulusal kimlik, din, dil, renk ve cinsiyet ayrımı yapılmamasını’ destekler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.