Türkan Sultan’ın âşık olduğu tarihi mekân satılıyor!

Mülkiyeti TCDDY’na ait olan parsellerin birine doğrudan, diğerlerine de gerekli düzenlemelerin ardından inşaat yapılabileceği belirtilirken tarihi Eğirdir Garı’nı çevreleyen arazilerin satışa çıkarılması üzüntüyle karşılandı.

TARİHİ GAR 2009’DA ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINMIŞTI

1919 yılında ‘Aydın hattı Köşk-Eğirdir İşletme Müdürlüğü’ adıyla işletmeye açılan Eğirdir demiryolunun son durağı olan Eğirdir Garı, yaklaşık 90 yıl bölge halkına yük ve insan taşımacılığı konusunda hizmet verdi. 2001 yılında kapatılarak kapı ve pencerelerine beton dökülen tarihi Eğirdir Garı, 2009 yılında özelleştirme kapsamına alınan 25 garın arasında yer aldı. Özelleştirme kapsamına alınan garı çevreleyen araziler ise Eylül 2013 tarihinde satışa çıkarıldı. Mülkiyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne (TCDDY) ait olan Eğirdir Garını çevreleyen, 415 Ada, 2, 3 ve 15 numaralı üç ayrı parsel için 4 girişimcinin teklif verdiği öğrenildi.

İMAR PLANINDA KONUT ALANI OLARAK AYRILDI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 20 Ocak tarihinde yapılan nihai pazarlık görüşmeleri sonucu, Yazla Mahallesi’nde yer alan göl manzaralı toplam 1037 metrekare arsalar için verilen en yüksek teklifin 344 bin lira olduğu öğrenildi. Aynı alanda bulunan 260 metrekarelik bir başka arazi içinse 420 bin lira teklif verildiği belirtiliyor. ÖİB, satışa çıkarılan arazilerin ilgili imar planlarında “konut alanı” olarak ayrıldığını belirtiyor.

TARİHİ GAR KURTULUŞ SAVAŞINDA ÖNEMLİ HİZMETLER VERDİ

Yıllardır atıl vaziyette duran ve yöre halkının tepkisini çeken Eğirdir Garı’nın bu şekilde satışa çıkarılması ilçe halkında üzüntüye yol açtı. Tarihi garın Eğirdir’in yanı sıra ülke için de önemli bir miras olduğunu belirten “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Eğirdir” kitabının yazarı da olan eğitimci-yazar Recep Bozkurt, “Eğirdir Garı, ulusal kurtuluş savaşı sırasında Batı cephesinin en önemli dayanaklarından biriydi. Burada kurulan 20 depodan yüklenen her türlü mühimmat ve askeri malzeme ile çeşitli ihtiyaçlar Eğirdir Gölü üzerinden Afyon’un Şuhut ilçesine ulaştırılıyor, oradan da cepheye gönderiliyordu. Cephedeki yaralılar aynı şekilde bu hat üzerinden taşınıyordu. Tarihi bakımdan taşıdığı önem anlatmakla bitmeyecek kadar fazla olan Eğirdir Garı, Batı cephesinin en önemli dayanaklarından biriydi. Bu alanın satışa çıkarılması, toplumsal hafızamızın yitirilmesi anlamına geliyor” diye konuştu.

TÜRKAN SULTAN ÜNLÜ KURALLARINI BURADA YIKTI

Eğirdir Gölü manzarasına hâkim, sırtını Sivridağ’ın yamacına dayayan bir alanda kurulan gar, pek çok Türk filminin çekimlerine de ev sahipliği yapmıştı. Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray’ın kariyerinde önemli bir yer tutan Mine filmi, Eğirdir Garı’nda çekilmişti. Usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmde başrolleri Cihan Ünal ile paylaşan Türkan Şoray, istasyon şefinin karısını canlandırdığı filmde 1980’li yıllarda cesur sayılabilecek bir öykü ile kadın sorunsalını beyazperdeye taşımıştı. Türkan Şoray ve Cihan Ünal, cesur sahneleriyle gündeme gelen Mine’nin çekimleri sırasında aralarında başlayan büyük aşkın ardından yaşamlarını birleştirmişlerdi.

ÖİB’NİN SATIŞA ÇIKARDIĞI ARAZİLER

ÖİB SATIŞA ÇIKARDIĞI ARAZİLERİ BÖYLE DUYURDU

Eğirdir garına muhteşem göl manzarasına hakim demiryolu köprüsünden ulaşılıyordu

Mine

MİNE FİLMİ EĞİRDİR GARINDA ÇEKİLMİŞTİ

EĞİRDİR GARININ ESKİ GİRİŞ KAPISI BUGÜN KAPI DUVAR

1559100cookie-checkTürkan Sultan’ın âşık olduğu tarihi mekân satılıyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.