Türkiye 40 yayıncıyla Frankfurt’ta

Türkiye Yayıncılar Birliğinden yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Türkiye’nin onur konuğu olduğu fuar için, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Yazarlar Birliği temsilcilerinin yer aldığı Ulusal Organizasyon Komitesi kurularak 2009 yılı çalışmaları yürütüldü.

Türkiye ulusal standı bu yıl 400 metrekarelik alanda kurulurken ulusal stantta 34, çocuk kitapları yayıncıları bölümünde de 6 olmak üzere toplam 40 yayıncı fuarda yer alacak.

Bu yıl, 8 telif hakları ajansının da fuara katılımı sağlanırken telif ajansları özellikle Türk yazarlarına, yayıncılarına ve çevirmenlerine yeni dış bağlantılar kuracak ve dışa açılmanın en büyük ayağını oluşturan TEDA Projesine büyük katkı sağlayacak.

Ulusal Organizasyon Komitesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde her gün fuar alanında, paneller, okuma etkinlikleri ile kültürel ve sektörel tanıtım faaliyetlerinden oluşan 20 etkinlik gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunlardan 18’i Ulusal Organizasyon Komitesince, diğerleri program destekçisi kuruluşlar tarafından davet edilen 22 yazar bu yılki etkinliklere katılacak.

2009 Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Türkiye etkinlikleri kapsamında İngilizce olarak yazar ve yayıncılar kataloğu hazırlanıp bastırıldı. Kataloglar fuarda ilgililere dağıtılacak. Yazar ve yayıncılar hakkında bilgileri içeren ”booksfromturkey.com” adresindeki internet sitesi de proje kapsamında yayına başlayacak.

”Her ülkeye Türkiye Kitaplığı” projesi kapsamında Mainz Üniversitesi Yabancı Diller Bölümüne yapılan Türkiye Kitaplığı’nın açılışı da Frankfurt Kitap Fuarı etkinlikleri sırasında gerçekleştirilecek.

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nda Gülten Dayıoğlu, Ayşe Kulin, Mario Levi, İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Gül İrepoğlu, İlber Ortaylı ve Deniz Kavukçuoğlu’nun da aralarında bulunduğu isimler, okuma, panel ve sempozyumlarda yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.