Türkiye, ‘Anne olunacak ülkeler’re 90’ncı

“Save The Children” adlı yardım kuruluşu “2012 yılında, dünyadaki annelerin durumu” başlıklı bir rapor yayımladı. 165 ülkenin mercek altına alındığı raporda, en iyi anne, en iyi kadın ve en iyi çocuk olunacak ülkeler sıralandı.

Bu sene 13. kez yayınlanan raporda, kadınların, çocuklarını büyütüp bakabilecekleri en iyi ülkeler arasında ilk 3 sırada, Norveç, İzlanda ve İsveç yer aldı.

TÜRKİYE 90’INCI SIRADA

Biraz daha gelişmiş, daha az gelişmiş, az gelişmiş olmak üzere üç kategoriye ayrılan ülkeler sınıflandırmasında, Türkiye 80 ülkenin yer aldığı daha az gelişmiş ülkeler sınıfına dahil edildi.

Türkiye, sıralamada 90’ıncı sırada yer aldı. Sıralamada ayrıca kadın ve çocuk endeksine de yer verildi. Buna göre Türkiye, çocuk olmak için en iyi 53’üncü, kadın olmak içinse en iyi 106’ıncı ülke oldu.

Anne, kadın ve çocuk olmak için en kötü ülkelerse Nijer, Afganistan ve Yemen olarak sıralandı. En iyi anne olunabilecek ülkeler listesi, ülkelerdeki çocuk sağlığı, anne sağlığı, kadınların eğitim ve ekonomik durumları gibi konular dikkate alınarak hazırlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.