Trump ve Meksika arasında duvar kavgası

Meksika ziyareti sırasında duvar planlarını Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’ya anlatan ABD’nin Cumhuriyetçi Başkan adayı Trump, ‘parasını kimin ödeyeceğini konuşmadık’ dese de Meksika ‘Trump’a duvarın maliyetini üstlenmeyeceğimizi söyledik’ dedi.

Meksika ziyaretinin ardından ABD’nin Arizona eyaletinde bir konuşma yapan Trump, taraftarlarına seslenirken, iki ülke arasına örülecek olan duvarın maliyetini yüzde 100 Meksika’nın üstleneceğini iddia etti.

Her ne kadar Trump Meksika Devlet Başkanı Nieto’yla görüşmesinin olumlu geçtiğini ifade edip Nieto için ‘dostum’ dese de, görüşmeden saatler sonra Meksika Devlet Başkanı Nieto, Trump’ın uygulamak istediği politikaların ülkesi için tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Nieto, Trump’la yaptığı görüşme nedeniyle ülkesinde yoğun eleştirilerin hedefi olmuştu.

Başkan seçilmesi durumunda ABD’nin sınır güvenliğini artıracağını ifade eden milyarder işadamı Trump, ABD’ye yasa dışı yollardan girmiş olan milyonlarca göçmenin sınır dışı edilmesi ihtimalinin de hâlâ geçerli olduğunu ifade etti.

Arizona’daki konuşmasında Trump’ın 11 milyon göçmenin sınır dışı edilmesi planından geri adım atabileceği beklentileri vardı.

Ancak Trump ABD’deki göçmenlerle ilgili çelişen açıklamalarda bulundu.

Nieto ve Trump
Meksika’da Devlet Başkanı Nieto ve Cumhuriyetçi Başkan adayı Trump

 

Önce göçmenlerin sınır dışı edilmesinin ‘öncelikli mesele olmadığını’ belirten Cumhuriyetrçi Başkan adayı, daha sonra ‘suç işleyen göçmenleri sınır dışı etme işini önceliğimiz haline getireceğiz’ diye konuştu.

Trump sözlerine “ABD’ye kaçak yollardan girmiş olan herkes sınırdışı edilebilir. Yasaları bu yüzden koyup işletiyortuz” diyerek devam etti.

Trump’ın Arizona konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyleydi:

  • Sınır dışı işlemlerine bakacak özel bir birim kurulacak
  • ABD’lilerin refahı öncelik haline getirilecek
  • Göçmenler ideolojik teste tabi tutulacak
  • Yasa dışı yollarla ülkeye giren göçmenler yüzünden zorluk çeken siyahların ve Latin Amerika kökenlilerin hakları savunulacak.
  • Vİze sürelerini aşanların peşine düşülecek
2003840cookie-checkTrump ve Meksika arasında duvar kavgası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.