Trump ‘sus payı’ davasında suçlu! Seçimlere etkisi nedir?

Trump ‘sus payı’ davasında suçlu bulundu: Eski ABD Başkanı hapis yatabilir mi, mahkeme kararı seçimleri nasıl etkiler?
Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2016 seçimlerinden kısa bir süre önce, eski porno film yıldızı Stormy Daniels’a yaptığı ödemeyi örtbas etmek için kayıtlarda tahrifat yapma suçlamasıyla yargılandığı “sus payı” davasında suçlu bulundu.

Trump, bir suçtan hüküm giyen ilk ABD başkanı oldu.

New York’ta iki gün boyunca konuyu görüşen 12 üyeli jüri, Trump’ı kendisine atfedilen 34 suçlamanın tamamından oybirliği ile suçlu buldu.

Trump’ın alacağı cezanın açıklanacağı duruşma 11 Temmuz’da yapılacak.

Ancak hukukçular para cezasının daha olası bir sonuç olduğunu söylüyor.

Kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık Seçimleri’nde Cumhuriyetçilerin adayı olması kesinleşen Trump, kararı “rezalet” olarak nitelendirdi.

Sonuna kadar savaşmaya devam edeceğini söyleyen Trump, kendisine haksızlık yapıldığını iddia ederek mahkeme sürecini de eleştirdi.

Soruları yanıtlamayan Trump, “Bu iş daha bitmedi” dedi.

Jürinin kararı, Trump’ın Kasım seçimleri öncesinde başkan adaylığının önüne herhangi bir engel koymuyor.

ABD Anayasası’na göre başkan adayı olan kişinin en az 35 yaşında olması, “doğuştan” ABD vatandaşı olması ve en az 14 yıldır ABD’de yaşaması gibi kurallar bulunuyor. Hüküm giymiş adayları engelleyen herhangi bir kural yok. Bir kişi hapiste olsa bile başkanlığa aday olabiliyor.

Ancak bu mahkumiyeti kararı yine de Kasım ayındaki başkanlık seçimlerini etkileyebilir. Bloomberg ve Morning Consult tarafından bu yılın başlarında yapılan bir anket, bazı eyaletlerdeki seçmenlerin yüzde 53’ünün, Trump’ın suçlu bulunması halinde Cumhuriyetçilere oy vermeyi reddedeceği sonucuna varmıştı. BBC TÜRKÇE
2781390cookie-checkTrump ‘sus payı’ davasında suçlu! Seçimlere etkisi nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.