TÜİK mucize yaratıp enflasyonu geriletti: Mayıs ayı enflasyonu yüzde 16,59

TÜİK verilerine göre mayıs ayında enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,59. AA’nın beklenti anketine göre enflasyon beklentisi yüzde 17,17’ydi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2021 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,89, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,39, bir önceki yılın mayıs ayına göre yüzde 16,59 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,13 arttı.

Yıllık en düşük artış yüzde 2,90 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 5,75 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 8,07 ile haberleşme ve yüzde 10,05 ile eğlence ve kültür oldu.

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 28,39 ile ulaştırma, yüzde 21,79 ile ev eşyası ve yüzde 19,30 ile sağlık oldu.

EKONOMİST MUSTAFA SÖNMEZ: YERSEN!
TÜİK’in enflasyon verilerine dair Twitter hesabından paylaşam yapan ekonomist Mustafa Sönmez, “TÜİK, Mayıs’ta fiyatlar %1 bile artmadı diyor(%0,89). Yıllık tüketici enflasyonu da 16,6’ya düştü diyor. Yersen!” yorumunu yaptı.

Sönmez ayrıca “Tüketici fiyatları %1 bile artmadı diyen TÜİK, sanayicinin fiyatları (ÜFE) Mayıs’ta %4’e yakın arttı ve yıllığı %38’i geçti diyor. Sanayici enflasyonu 38,5, tüketici enflasyonu 16,5. Arada 22 puanlık makas var. Sanayicinin etiketi, eninde sonunda tezgaha gelir TÜFE %20’yi bulur” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİST UĞUR GÜRSES: ARA MALI FİYATLARI, TÜKETİCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN ÜÇ KATI ARTMIŞ
Ekonomist Uğur Gürses de “Ara malı fiyatları yıllıkta nihai tüketici fiyatlarındaki artışın üç katı artmış. Evet evet faiz indirelim!” diyerek Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik faiz indirimi talimatına tepki gösterdi.

AA’NIN BEKLENTİ ANKETİNDE YÜZDE 17,17 ENFLASYON ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ
Anadolu Ajansı Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 1,39 artmasını bekliyordu. Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre bir önceki ay yüzde 17,14 olan yıllık enflasyonun, yüzde 17,17’ye çıkacağı hesaplanıyordu.

Enflasyon, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,68 artış göstermişti. Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.