TÜİK’in enflasyonu yine ENAG’ın yarısı

Türkiye’de memur ve emekli maaşı zamlarında veri olacak mayıs enflasyonu açıklandı. ENAG Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mayıs ayında %5,66 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise %120,66 olarak gerçekleşti. ENAG’ın ardından TÜİK de enflasyon verisini açıkladı. TÜİK’in mayıs ayı enflasyonu ise 3.37 olarak belirlendi. Yıllık enflasyon ise yüzde 75,45 oldu.

Böylelikle, enflasyonda beklenen zirve seviyeye ulaşılmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Nisan ayı enflasyonu yıllık olarak yüzde 69,80 olmuştu.

ZİRVE GERÇEKLEŞTİ
TCMB Başkanı Fatih Karahan, manşet enflasyonun mayısta zirve yapacağını ve sonra belirgin düşüşe geçeceğini kaydetmişti. Karahan, geldikleri noktada dezenflasyonun eşiğinde olduklarını belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Enflasyonda geçiş dönemi sona eriyor. Dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz” demişti.

ENAG’ın nisan enflasyonu ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Nisan ayında %5,02 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise %124,35 olarak gerçekleşmişti. ENAG mart ayı enflasyonununu 5,68 olarak açıklamıştı. ENAG’a göre E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 124,63 olarak gerçekleşmişti.

ENAG’ın ardından TÜİK’in enflasyon verisi bekleniyor. TÜİK’in enflasyon verisi emekli ve memurların alacağı zamda belirleyici olacak.

BEKLENTİLER NE YÖNDEYDİ?
AA Finans’ın mayıs ayı Enflasyon Beklenti Anketi’nde mayıs enflasyonu (TÜFE) yüzde 3,04 olarak açıklanmıştı.

Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 69,80 olan yıllık enflasyonun yüzde 74,89’a çıkacağı öngörülmüştü.

2782160cookie-checkTÜİK’in enflasyonu yine ENAG’ın yarısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.