Turhan Günay’a ‘Barış Ödülü’

Silivri Cezaevi’nde 9 ay tutuklu kalan Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay, “Ruhi Su Barış Ödülü”nü aldı. Ödül töreni Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

Bakırköy Belediyesi ile Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği (RSKD) tarafından düzenlenen “2.Ruhi Su Şiir Ödülü ve Anma Etkinliği”, dün Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Törende şair İsmail Mert Başat’a “2017 Ruhi Su Şiir Ödülü”, gazetemiz Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’a da “Ruhi Su Barış Ödülü” takdim edildi.

Başat “Yaşamım boyunca yarışmalardan uzak durdum. Ödüllendirilmek verilen emeğin göz ardı edilmediğinin ifadesi oluyor. Sırtınızın sevecenlikle okşanması gibi geliyor. Daha önemlisi yalnız olmadığınızı, kalabalık bir ailenin parçası olduğunuzu güçlü bir biçimde söylüyor. Bu onuru bana kazandıran tüm dostlara teşekkür ediyorum” dedi.

Anma etkinliği, RSKD Başkanı Ilgın Su, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ve Ruhi Su Şiir Ödülü Seçici Kurul Başkanı Cevat Çapan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

“Asuman Susam Şiiri” üzerine yapılan birinci oturumda Mahmut Tanyürek, Zeynep Direk, Enis Rıza Sakızlı, Hayri K. Yetik ve Şükran Yücel konuşmalarını yaptı. “Ruhi Su Sesi ve İzi” konulu ikinci oturumda da Asuman Susam, Rahmi Saltuk, Metin Turan, Alper Meral ve Sezai Sarıoğlu Ruhi Su’yu anlattılar.

Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “Ben bu ödülü içerden çıkmış, hâlâ yatmakta olan arkadaşlarım ve diğer basın tutukluları için alıyorum, ama bazılarını dışarıda tutarak. Ayrıca bu ödülü sevdamızı, aşkımızı, sevgimizi ve mücadelemizi türküler aracılığıyla bize aktaranlar için alıyorum” ifadelerini kullandı.

2132200cookie-checkTurhan Günay’a ‘Barış Ödülü’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.