Türkiye bindiği dalı neden kesiyor?

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’nin önde gelen doğal tıp uzmanı Şaduman Karaca’dan yetkililere ve kamuoyuna tarihi uyarılar…
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı himayesinde Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından düzenlenen I. Uluslararası Tıbbi Aromatik Bitkiler Kongresi (TABKON’17) 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek. Ana teması ‘Tabii ve Sağlıklı Hayat’ olarak belirlenen kongreyle ilgili konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlık olarak tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim ve ihracatını artırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, 2016 yılında 503 milyon dolar olarak gerçekleşen odun dışı orman ürünleri ihracatını 2023 yılında 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kongrede bitkilerin ticari yönünün öne çıkarılmasını eleştiren doğal tıp uzmanı Şaduman Karaca ise Türkiye’de doğal bitkilerin toplayıcılıktan saklanmasına, ambalajdan satışına uzanan alanda standart getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu konuda bir altyapımız yok. Bitkilere yönelik sırf para getirsin bakışı Türk halkına bir şey getirmeyecek. Sadece bu konuyla ilgili şirketler para kazanacak. Halk ise para kazanamadığı gibi bu standartların olmayışından dolayı sağlığını kaybedecek. Beni en çok rahatsız eden nokta bu” diye konuştu.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Konya Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ile birlikte çok sayıda sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen kongre öncesi açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.
‘POTANSİYEL ZENGİNLİK EKONOMİYE KAZANDIRILACAK’
Kongrenin tıbbi ve aromatik bitkilerin alternatif tıp, kozmetik ve beslenme alanlarında kullanımın etkin bir şekilde yaygınlaştırılması açısından çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Eroğlu, “Ayrıca bu kongre, sektörde disiplinler arası işbirliğinin artırılması, ülkemizin potansiyel zenginliğinin ekonomiye kazandırılması, yerelde ve dünyada oluşmuş bilgi birikimin uygulamaya aktarılması bakımından önemli bir işlev görecek” diye konuştu.
TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERLE İLGİLİ İLK MERKEZ AFYONKARAHİSAR’DA
Kongrenin Türkiye’nin ormancılığı, tarımı ve sağlığı açısından bir fırsat penceresi olacağına değinen Bakan Eroğlu “Bakanlık olarak tıbbi ve aromatik bitki üretimini ve ihracatını artırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda ülkemizin ilk ve tek Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’ni 2013 yılında Afyonkarahisar’da tamamladık” bilgisini verdi.
‘2023 HEDEFİ 5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT’
Bu çerçevede 2016 yılı ‘odun dışı orman ürünleri’ ihracatının 503 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydeden Bakan Eroğlu “2016 yılı en fazla odun dışı orman ürünleri ihracatı yaptığımız ürünler Kekik, Defne, Kestane, Adaçayı, Keçiboynuzu, Çam fıstığı ve Mantar olarak gerçekleşti. Bizim hedefimiz ise Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’de odun dışı orman ürünlerinde 5 milyar dolar ihracat yapmayı başarmak. Sadece ağaç yetiştirmiyor, sadece odun üretmiyor, aynı zamanda odun dışı orman ürünlerinin üretimi ve ihracatı için de çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.
‘SEKTÖRÜN GÜNCEL PROBLEMLERİ’ TARTIŞILACAK
Ana teması ‘Tabii ve Sağlıklı Hayat’ olarak belirlenen uluslararası kongreye 2 bini aşkın bildiri gönderildiği kaydedilirken, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanı, araştırmacı ve sektör temsilcisinin katılması bekleniyor. Kongrede, geleneksel bitkisel tedavinin doğduğu Anadolu’da geçmişten gelen bilgi birikimi dikkate alınarak, şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırma sonuçları, sektörün güncel problemleri, bireysel ve kurumsal tecrübelerin değerlendirileceği, geleceğe yönelik milli hedef ve stratejilere odaklanılarak tıbbi ve aromatik bitkilerin bilimsel katma değerinin de tespit edileceği kaydediliyor.
Yaklaşık 700 kişinin katılımı beklenen kongre için öğrenciler ve araştırma görevlileri 200, akademisyen ve sektör temsilcileri ise 300 TL kayıt ücreti ödeyecek.
KONYA, İSLAM DÜNYASININ TURİZM BAŞKENTİ OLARAK ANILDI
Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, tıbbi ve aromatik bitkisel ürün sanayii, fonksiyonel gıdalar, bitkisel çaylar ve nutrasötikler, tabii kozmetik ürünler, aromatik bitkiler ve uçucu yağlar, farmakoloji, farmakognozi, tabii bitki örtüsünün korunması ve etnobotanik, tıbbi ve aromatik bitkilerde atropoloji, sosyo-ekonomi, kültür ve etik gibi konuların yanı sıra tıbbi ve aromatik bitkilerin akılcı kullanımı gibi başlıklardan oluşan kongrenin düzenleme kurulundan yapılan duyuruda ise, “Sektörün geleceğe dönük şekillenmesinde tarihi bir misyonu bulunan 1. Uluslararası Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kongresi’ne siz değerli bilim insanlarını ve sektör temsilcilerini davet eder, misafirlerimizi ‘İslam dünyası turizm başkenti’ Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı ifade ederiz” denildi.
DOĞAL TIP UZMANI KARACA’DAN KONGREYE ELEŞTİRİ GELDİ
Kongre öncesinde bu alandaki çarpıklıklara dikkati çeken bir açıklama yapan Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca ise doğadan toplanan bitkilerin öncelikli olarak Türk halkının sağlığı için kullanılması gerektiği görüşünü savunarak ticari kaygılara öncelik verilmesini eleştirdi.
‘TÜRKİYE’NİN BİTKİLERİ ÖNCELİKLE HALKIN SAĞLIĞI İÇİN KULLANILMALI’
Türkiye’de doğadan toplanan bitkilerin, toplandığı araziden aktarlara, oradan da tüketiciye ulaşıncaya kadar geçirdiği aşamalar konusunda bir standart oluşturulması gerekliliğine işaret eden Karaca, şunları dile getirdi: “Türkiye coğrafyasında doğada yetişen bitkilerin öncelikle Türkiye halkının sağlığı için kullanılması gerekir. Bu bizim etik vazifemiz. Bu bitkilerin sadece ekonomik getirileri açısından ele alınması ve kongrede değerlendirilmesi eksik bir değerlendirmedir. Tabii ki olsun ama böyle olunca eksik kalıyor. Şimdi bizim ihtiyacımız olan konu, Türkiye’de insanlar hasta. Eğer alternatif olarak doğal tıp tedavi yöntemleri vurgulanıyor ve bu konuda çeşitli yasal düzenlemeler getiriliyorsa, kongrede konunun bu yanı öne çıkmalıydı. Çünkü bu konuda bir alt yapımız yok, yönetmeliğimiz ve standardımız yok. Sırf para getirsin bakışı Türk halkına bir şey kazandırmayacak. Sadece bu konuyla alakalı olan şirketler para kazanacak. Türk halkı bundan ne para kazanacak ne de sağlığı açısından yararlanabilecek. Beni en çok rahatsız eden nokta bu.”
 
‘İHRACAT STANDARTLARI İÇ PİYASAYA DA UYGULANSIN’
Doğadan toplanan bitkilerin toplanmasında satışına kadar olan aşamada bir standart getirilmemesinin ürkütücü sonuçlar doğurmaya başladığını dile getiren Karaca, “Eğer tonlarca bitki Türkiye doğasından toplanıp dış ticarete sunuluyorsa bunun bir anlamı da bu bitkilerin başka ülkelerde sağlık için kullanılıyor oluşudur. Peki, bu aynı bitkilerin yurt dışına gönderilmesinde uygulanan standartlar neden Türkiye piyasasına sunulurken uygulanmıyor? Ben bunu sorguluyorum. Örneğin Almanya Türkiye’den bitkileri hem ambalajıyla hem de drog hazırlama yöntemleriyle standartlara uygunsa alıyor, değilse almıyor. Biz neden bu standartları kendi ülkemize uygulamıyoruz?” diye konuştu.
‘HALK SAĞLIĞINA ZARAR VERİCİ BİR YOL İZLENİYOR’
Bitkiler için kullanılan naylon ambalajların nemi ve küflenmeyi hızlandırdığına dikkat çeken Karaca, “Almanya’ya satılan bitkiler üç katlı Kraft kâğıt ile ambalajlanıyor. Bu durumda bitkinin dışarıdan nem alması engellenirken, içindeki mevcut nem de Kraft kâğıdı tarafından emiliyor. Örneğin bu standart neden bizim insanımız için uygulanmıyor. Toplama konusuna gelince, doğadan toplayıcılığın sınırlandığı ya da yasaklandığı çeşitli standartlar var. Hangi bitkilerin nasıl toplanacağı yönünde de bir standart geliştirilmiş. Ancak Türkiye’de toplama, kurutma ve ambalajlama konusunda 10 yıldır ısrarla bu konuda halk sağlığına zarar verici bir yol izlendiğini vurguluyoruz. Bitkileri güneşte kurutma, naylon ambalajlarda ve sağlıksız depolama koşullarında saklama konusunda denetim alınmaz ise bu sağlıksız yönteme izin verilmeye devam ediliyor. Bitkilerin toplanmasından tüketilmesine kadar altı adımlık bir yol haritası var. Bu, her adımı özenle atılması gereken çok önemli bir zincir. Eğer bu adımların bir tanesi bile sağlıksız olursa zincir kırılmış oluyor. Bir başka yanıyla da doğanın devamını düşünmeden ve kontrolsüz biçimde toplayıcılıkla bitkilerimizi yok edersek, zaten havası, suyu ve toprağın kalitesini bozacağımız için insanları bir kez daha hasta etmiş oluyoruz” dedi.
‘TOPLAYICIYA SERTİFİKA DAĞITMAK YETMEZ, EĞİTİM DE VERİLMELİ’
Bu konudaki denetimleri yapan Gıda Mühendislerinin bitkiler konusunda özel bir eğitimlerinin olmadığını da vurgulayan Karaca, ilgili tüm bakanlıkların personeline konuyla ilgili eğitim verilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Orman müdürlüklerinin ORKÖY ile birlikte verdiği toplayıcılık sertifikalarının içinin eğitim ile doldurulması gerekiyor. Eğer doğadan adaçayı, kekik, atkuyruğu ya da başka bir bitkiyi toplayacak olan kişiye bir toplayıcı izni veriliyorsa o kişinin mutlaka bitkiyi tanıması gerek. Bu konuda gerekli eğitimleri verecek bir komisyon oluşturulmalı. Ben kendi adıma gönüllü olarak çalışmaya hazırım. İzin verilsin elimizden geleni yapalım, dünyadaki olumlu örnekleri ülkemize taşıyalım. Bizler ülkemizin doğal zenginliğinin talan edilmemesi için çaba harcarken devletin bu noktada bizimle işbirliği yapmaması manidar bir durum.”
 
‘BİTKİLERİMİZİ KORUYAMAZSAK BİNDİĞİMİZ DALI KESMİŞ OLURUZ’
Doğadan bitki toplayıcılığı konusunda ‘Sorumlu Toplayıcılık’ bilinci kazandırmaya yönelik girişimleri de bulunan Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca, bu yönde ne kadar yol alındığına ilişkin sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Şu ana kadar Orman Genel Müdürlüğü’nün belli birimlerine kadar ulaşabildim. Ancak tek tek kişilerle görüşerek yol alabiliyoruz. Çok geniş kapsamlı sunumlara henüz izin verilmedi ama sözler verildi, bu sözlerin arkasında durulmasını bekliyorum. İzin versinler olayın bütüncül boyutunu, ekosisteme karşı hepimizin taşıdığı sorumluluğu anlatayım. ‘Ticari getirisi var’ diyerek bitkileri öncelikle ticarete sunmanın ötesinde Türkiye’de sahip olduğumuz bitkileri korumaya öncelik vermeliyiz. İkinci sırada sağlık açısından insanımıza sunmak ve eğer artarsa da dış ticarete konu etmek. Ama önce mevcudiyetimizi bir garanti altına almamız gerekiyor. Yoksa bindiğimiz dalı kesmiş oluyoruz.”
botanik zenginlik
 
‘İLGİLİ BAKANLIKLAR HENÜZ BU DURUMUN FARKINDA DEĞİL’
İlgili kurumları bu konunun yeterince farkında olup olmadığı yönündeki sorularımıza da yanıt veren Karaca, “Mümkün olduğunca anlamaya çalışıyorum. Türkiye, ekonomik açıdan iyi durumda olmayan bir ülke. Tabii ki her alanda olduğu gibi bu bitkilerin ekonomik getirisi de insanları cezbediyor. Ancak ekonomi bir yana hiçbir emek sarf etmeden doğadaki bitkileri ekonomiye döndürerek buradan bir rant ya da gelir gözeten zihniyete karşıyız. Benim için ilgili bakanlıklar bu durumun henüz farkında değil. Çok üzülerek söylüyorum bunu. Bu memleket hepimizin memleketi ve birlikte korumaya mecburuz. Biz bilim insanları konuya daha çok etik açıdan bakıyoruz ama bakanlıkların bu konuda koruma zorunlulukları var. Çünkü halk onları seçmiş ve oraya getirmiş. Bunu yapmak onların görevi. Ben de korunmasını talep ediyorum ve bu görevlerini layığı ile yerine getirmelerini istiyorum. Eğer uzmanlık bilgileri eksikse ben de birikimimi sunmak istiyorum. Benim gibi başkaları da var” diye konuştu.
KARACA’YI HAKLI ÇIKARAN GELİŞME: 500 TON KEKİK 50 TONA DÜŞTÜ
Öte yandan Türkiye’nin en önemli doğal kekik toplayıcılığı merkezlerinden biri olan Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Çaltepe köyünde yaşanan verim kaybı, Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca’nın dikkat çektiği konuların önemine işaret ediyor.
Çaltepe köyü yakınlarındaki Elmalı yaylada doğal olarak yetişen ve ağırlıklı olarak yurt dışına satılan kekik türüne, yöre halkı ‘Cıngılı’ adını veriyordu. Çaltepe’de 1990’lı yılarda yaklaşık 500 ila 600 (kuru olarak miktarı) ton arasında doğadan kekik toplanırken, bugün bu rakam 50 tona kadar düşmüş durumda.
SADECE BİR KÖYDE 300 TON KEKİK TOPLANIYORDU
Geçmişte köyde kurulan kekik işleme kooperatifin başkanlığını yürüten Erdinç Barca, “2000’li yıllarda benim kooperatif başkanlığım döneminde sadece Çaltepe köyünün topladığı kekik oranı 300 ton civarındaydı. Bütün köylü katırlarla yaylaya çıkar kekik toplardı. Köyümüzde işlenen kekikler tüccarlar tarafından alınarak İzmir’e, oradan da Yunanistan ve İtalya gibi ülkelere satılırdı” diye konuştu.
İNSAN BASKISI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BOLLUĞUN SONUNU GETİRDİ
2016 yılında kekik hasadının 50 tona kadar gerilediğini anlatan Barca, insan baskısı, iklim değişikliği ve diğer nedenlerin, yörede ‘eşek kekiği’ olarak da anılan yüksek aromalı türün giderek azalmasına yol açtığını da sö
2087480cookie-checkTürkiye bindiği dalı neden kesiyor?
Önceki haberAçlık grevindeki Nuriye Gülmen fenalaştı
Sonraki haberRhodiapolis’teki restorasyon skandalı Meclis gündeminde
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.