Türkiye Büyüknohutçu cinayetini unutacak mı?

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’yi yasa boğan çift yılda 1 milyonluk kolay kazancın önüne geçtikleri için mi öldürüldü…
 
Büyüknohutçu çifti cinayetinde bir yıl geride kalırken cinayetle ilgili tek bir tutuklu kalmadı. Katil zanlısı cezaevinde ölü bulundu, yardım ve yataklıktan yargılanan zanlının eşi ise serbest bırakıldı. Geriye katil zanlısının bir mermer ocağı sahibine yazdığı imzalı o mektup ile onlarca soru işareti kaldı. Ormanları, suları ve toprağı korumak için mücadele veren Büyüknohutçu çiftinin 9 Mayıs 2017 günü Antalya Finike’deki dağ evlerinde vahşice katledilmeleriyle ilgili davada katil zanlısı cezaevinde ölü bulundu, tek tutuklu olan zanlının eşi ise beraat etti. Acılı ailenin avukatları ise isyan etti: “Mahkemenin ne yapmaya çalıştığını anlayamıyoruz. Nedense hiç bir talebimiz kabul edilmiyor. Sözün bittiği yerdeyiz. Meslek hayatımı, aldığım eğitimi sorgulamaya başladım.”
 
YAŞAMI KORUMANIN BEDELİNİ CANLARIYLA ÖDEDİLER
Antalya Finike’deki dağ evlerinde bir yıl önce 9 Mayıs 2017 akşamı vahşi bir cinayete kurban giden yaşam savunucusu Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftinin katil zanlısı daha mahkeme önüne bile çıkarılmadan cezaevinde ölü bulundu. Cinayete yardım ve yataklık suçlamasıyla tutuklanan katil zanlısının eşi Fatma Yamuç ise 17 Nisan’da Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ardından beraat etti. Ormanları, suları ve tarım arazilerini koruma mücadelesi verirken, Türkiye’deki tüm yaşam savunucularına gözdağı verircesine adice katledilen Büyüknohutçu cinayetiyle ilgili dava dosyası daha bir yıl bile dolmadan kapanma aşamasına geldi. Geriye ise katil zanlısının cezaevinde kendisini ziyaret eden eşine verdiği ve bir mermer ocağı şirketinin sahibine yönelik yazdığı ileri sürülen o mektup ile onlarca soru kaldı. Yamuç, AKP’li bir siyasinin kardeşi olan mermer ocağı sahibine yazdığı mektupta, cinayet karşılığı kendisine ödenmesi vaat edilen 100 bin liranın 10 gün içinde ödenmesini isteyerek, “10 gün içinde param gelmez ise görüşürüz, yakarım…” ifadelerini kullanıyordu.
 
MERMER OCAKLARINA KARŞI HUKUK MÜCADELESİ VERİYORDU
Emeklilik günlerini doğayla başbaşa ve huzur içinde geçirmek isteyen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti, Antalya’nın Finike ilçesinde bulunan Kızılcık Yaylasındaki dağ evlerine yerleşerek kendi gıdalarını kendileri üretmeye başladılar. Ancak gerçek bir doğa cenneti olan bölgenin sedir ve çam ormanları, su kaynakları ve tarım arazileri ardı ardına açılan mermer ocaklarından zarar görmeye başlayınca deneyimli bir sivil toplum örgütçüsü olan Ali Ulvi Büyüknohutçu bu ocaklara karşı hukuk mücadelesi başlattı. Pek çok mermer ocağının izin sürelerinin dolduğunu, bazılarının da kendilerine verilen izin sahasının dışına çıktığını tespit eden Büyüknohutçu, açtığı davalarla bazı mermer ocaklarının kapatılmasını sağladı.
 
TAM BİR YIL ÖNCE EVLERİNDE VAHŞİCE ÖLDÜRÜLDÜLER
Hukuksuz çalışan mermer ocaklarının bölgede neden olduğu tahribatlara karşı yöre halkının bilinçlenmesine öncülük eden Ali Ulvi Büyüknohutçu, yıllarca özlemini çektiği, kendi ürettikleriyle temiz ve sağlıklı bir yaşamı savunurken geçtiğimiz yıl eşiyle birlikte dağ evlerinde vahşice öldürüldüler. 9 Mayıs 2017 akşamı Kızılcık Yaylası’ndaki evlerinde pompalı tüfekle vurularak öldürülen Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu cinayetinin ardından, katil zanlısı olarak 31 yaşındaki Ali Yamuç gözaltına alındı. Madde bağımlısı olduğu öne sürülen Ali Yamuç, cinayeti bölgedeki mermer ocaklarından birinde çalışan ‘Çirkin’ lakaplı, siyah jeep kullanan birinin azmettirmesiyle işlediğini iddia etti.
 
KATİL ZANLISININ MERMER OCAĞI SAHİBİNE YAZDIĞI MEKTUP
Turuklanmasının ardından Elmalı Kapalı Cezaevi’ne konulan katil zanlısı Ali Yamuç’un, 17 Mayıs 2017 tarihinde açık görüşte kendisini ziyaret eden eşi Fatma Yamuç da ziyaretten iki gün sonra gözaltına alındı. Cinayete ortak olmak suçlamasıyla tutuklanan Fatma Yamuç’un üzerinde yapılan aramada ele geçirilen bir mektup, Büyüknohutçu cinayetiyle ilgili iddiaları içeriyordu. Katil zanlısı Ali Yamuç’un, açık görüş sırasında eşi Fatma Yamuç’a verdiği el yazısı mektup, Finike’de mermer ocağı işleten Necmi Bahçeci’ye hitaben yazılmıştı ve şu iddiaları içeriyordu:
 
‘10 GÜN İÇİNDE PARAM GELMEZSE GÖRÜŞÜRÜZ’
“Sn. Nejmi Bahçeci, Anlaşıp konuştuğumuz gibi eğer 10 gün içersinde 100 bin TL parayı eşim olan (Fatma Yamuç’a) vermez iseniz Ali Ulvi Küçüknohutçu ve eşi Aysin Küçüknohutçu cinayetinden en az benim kadar sorumlu olursunuz. Bana vaad ettiğiniz ödemeyi yapın. Aksi takdirde mahkeme gününde isminizi savcılığa altın harflerle yazdırmaktan zevk duyarım. Benim başımı yaktınız, ‘Öldür paranı hemen vercez’ diye vaadlerde bulunup, neyi bekliyorsunuz. 10 gün içersinde param gelmez ise görüşürüz. İpleriniz cebinizde haberiniz olsun. O kadar yakarım. Menevşelikli Ali Yamuç.”
 
MERMER OCAĞI SAHİBİ ESKİ AKP İLÇE BAŞKANININ KARDEŞİ ÇIKTI
Katil zanlısı Ali Yamuç’un cezaevinden mektup yazarak cinayeti azmettirdiğini iddia ettiği Necmi Bahçeci, Finike bölgesinde çok sayıda mermer ocağı ruhsatı bulunan ve Bahçeci Mermer adıyla faaliyet yürüten şirketin sahibi. Aynı zamanda AKP’nin eski Finike İlçe Başkanı olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Finike Koordinatörü Necati Bahçeci’nin ise kardeşi. Bahçeci ailesi, AKP’li bakan ve siyasilerle yakın olan ilişkileriyle tanınıyor.
 
ALİ YAMUÇ İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ, BAHÇECİ DE SUÇLAMALARI REDDETTİ
Büyüknohutçu cinayetiyle ilgili soruşturma sürerken gündeme bomba gibi düşen bu mektubun ardından katil zanlısı Ali Yamuç’un ifadesini değiştirmesi dikkat çekti. Yamuç bu kez de ifadesinde cinayeti mermer ocağı sahiplerinin azmettirmediğini ileri sürerek, yazdığı mektubun kurmaca, ‘Çirkin’ lakaplı kişinin de hayal ürünü olduğunu savunarak, “Daha az ceza alırım düşüncesiyle” yalan söylediğini dile getirdi. Yamuç’un ifade değiştirmesinin ardından ifadesine başvurulan mektupta adı geçen mermer ocağı sahibi Necmi Bahçeci ise kendisine yönelik suçlamaları reddetti.
 
SORUŞTURMA SÜRERKEN KATİL ZANLISI CEZAEVİNDE ÖLÜ BULUNDU
Bu gelişmenin ardından soruşturma sürerken katil zanlısı Ali Yamuç’un cezaevinde ölü bulunduğu bilgisi tüm dikkatleri yeniden cinayet soruşturmasına çevirdi. 20 Eylül 2017’de Alanya L Tipi Cezaevinde ölü bulunan Ali Yamuç’un, bir süre önce Elmalı Kapalı Cezaevi’nden alınarak Alanya’ya nakledildiği de ortaya çıkmıştı. Katil zanlısının cezaevinde ölü bulunmasının ardından açıklama yapan yetkililer, Ali Yamuç’un ‘eşofman lastiği’ ile intihar ettiğini belirtmekle yetindiler.
 
TUTUKLU TEK SANIK FATMA YAMUÇ BERAAT ETTİ
Ali Yamuç’un intihar ettiği açıklamasının ardından Büyüknohutçu cinayetiyle ilgili hakkında açılan dava da düştü. Cinayetle ilgili tek tutuklu olan Fatma Yamuç ise yargılandığı ‘yardım ve yataklık’ suçlarından beraat etti. Büyüknohutçu çifti cinayetiyle ilgili dava dosyasının, cinayetin üzerinden daha bir yıl bile geçmeden nasıl kapatıldığına ilişkin ayrıntılar, 17 Nisan 2018 günü Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın tutanaklarına şöyle yansıdı:
 
MAHKEME TUTANAĞI: ‘ARAŞTIRILACAK BAŞKA BİR KONU KALMADI’
“Sanıktan son sözü soruldu: ‘Benim tek suçum eşimin böyle bir olaya karışmasıdır, ben mahkemeye bildiğim her şeyi anlattım. Benim bu olayda herhangi bir suçum yoktur, bu yüzden beraatimi talep ediyorum’ dedi. Dosya incelendi. Araştırılacak başka bir konunun kalmadığı anlaşıldı. Duruşmaya son verildi.”
 
AİLENİN AVUKATLARI YARGILAMA SÜRECİNE İSYAN ETTİ
Savcılığın cinayet davasıyla ilgili mütaalasını Kabul etmeyen Büyüknohutçu ailesinin avukatları Pelin Tabak ve Tuncay Koç, duruşma sırasında görüşlerini mahkemeye sundu. Duruşma tutanaklarına geçen ifadelere göre Av. Pelin tabak, dosyadaki eksiklikleri tek tek dile getirdiğini ancak bu taleplerinin hiç bir zaman göz önüne alınmadığını kaydederek şunları dile getirdi:
 
‘MESLEĞİMİ VE ALDIĞIM EĞİTİMİ SORGULAMAYA BAŞLADIM’
“Dosyanın mahkeme tarafından daha iyi değerlendirilmesi için buraya geldim fakat hayal kırıklığına uğruyorum. Mahkemenin ne yapmaya çalıştığını anlayamıyoruz. Nedense hiç bir talebimiz kabul edilmiyor. Sözün bittiği yerdeyiz. Gerek meslek hayatımı gerekse aldığım eğitimi sorgulamaya başladım. Öyle bir dosyanın içerisindeyim ki, dosyada iki kişi öldürülmüş, olaydan sonra cezaevindeyken intihar eden sanığın eşi dosya kapsamındaki cd’de eve nereden girdiğini söylemiyor. Mahkeme heyetine yeniden söylüyorum, otopsi raporunda Aysin Hanım’ın öldürülme şeklinin ‘bitişik atış’ olduğu ancak Ali Yamuç tarafından atışın nereden yapıldığı bile anlatılamamıştır. Fatma Yamuç’un söylediklerinin dikkate alınmasının mümkünatı yok, bir söylediği bir söylediğini tutmuyor. Biz taleplerimizin yeniden dikkate alınmasını istiyoruz.”
 
AV. TUNCAY KOÇ: ‘SİYAH JEEP HİÇ BİR ZAMAN BULUNAMADI’
Büyüknohutçu ailesinin avukatlarından Tuncay Koç ise mahkemede savcılığın mütaalasına katılmadığının altını çizerek şu görüşleri dile getirdi: “Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Hanım, olaydan bir kaç gün öncesine kadar tehditler alıyorlardı ve daha önce bir köpekleri de öldürülmüştü. Yine cinayetten üç gün önce bulundukları bölgede lokal bir yangın çıkıyor. Yangının neden çıktığına ilişkin dosyaya yansıyan herhangi bir belge bulunmamaktadır… Dolayısıyla sanığın cinayetten üç gün önce prova niteliğinde bir şey yaptığı büyük olasılıktır… Ali Yamuç, tetikçi olmaya müsait, işsiz, uyuşturucu bağımlısı bir kişidir. Ali Yamuç’u tetikçi olarak azmettiren kişinin kim olduğu hiç belli değil. Bu konuda şüpheler vardır. Bizim tahminimize göre Ali Ulvi Bey’i tehdit eden kişiler, Ali Ulvi Bey’i tanıdıkları için evine girip cinayeti işliyorlar… Bu olayda deliller tam toplanmamış vaziyette. Finike’den alınan talimat ifadesinde, siyah jeep ile Ali Yamuç’un görüştüğü söyleniyor. Başka görgü tanıkları da siyah bir jeep’in bölgede zaman zaman dolaştığını söylemesine rağmen bu siyah jeep hiç bir zaman bulunamamış.
 
‘1,5 CM’LİK EŞOFMAN İPİYLE İNTİHAR İNANDIRICI DEĞİL’
Sanığın eşi güvenlik gerekçesiyle Alanya Cezaevinde gönderildiği halde orada 1,5 cm. genişliğindeki şort ipiyle intihar ediyor. İntihar olayının dosyasını göremedik, o yüzden ayrıntılı bir şey söyleyemeyeceğiz. 1,5 cm. kalınlığında bir eşofman ipiyle kendini asması hiç inandırıcı değildir.
 
‘ANKARA’DAN ALINAN RUHSATLA YILDA 1 MİLYONLUK KOLAY KAZANÇ’
Biz sanığın eşinin tetikçi olarak yönlendirildiği kanaatindeyiz. Müvekkillerimin ebeveynleri olan maktuller, taş ocakları konusunda mücadele vermişlerdi. Ortalama bir taş ocağının yıllık kazancı 1.000.000 TL’dir. Ankara’dan alınan bir ruhsatla, tamamen çok kolay para kazanmaya yönelik bir iştir. Birileri buna karşı çıkıyorsa, kim olduğunu bilmediğimiz şahıslar kendi menfaatlerini korumak için böyle bir işi yaptırmış olabilirler.”
 
‘TAŞ OCAĞI SAHİPLERİ AYRINTILI ARAŞTIRILMADI’
Soruşturma aşamasında cep telefonu kayıtlarının tam olarak karşılaştırılmadığını kaydeden Av. Tuncay Koç, mahkeme heyetinden siyah jeep’in kime ait olduğu tam olarak kararlaştırılmadığını, taş ocağı sahiplerinin ise ayrıntılı bir şekilde araştırılmadığının dikkate alınmasını talep etti.
 
BERAAT EDEN FATMA YAMUÇ HAKKINDA YENİ SUÇ DUYURUSU
Duruşmanın ardından kısa bir açıklama yapan Av. Tuncay Koç, Büyüknohutçu cinayetiyle ilgili tek tutuklu sanık olan Fatma Yamuç’un hakkındaki ‘adam öldürme ve yağma suçlarından beraat ettiğini ancak suç delillerini gizleme ve yok etme suçlarından hakkında Finike Cumhuriyet Başsavcılığına yeni bir suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.
 
‘ALİ YAMUÇ’TAN BAŞKA FAİLLER MAHKEME KARŞISINA ÇIKMALI’
Cinayette azmettiricilerin bulunduğu yönündeki iddiaların araştırılması için de yeni bir suç duyurusunda bulunulduğunu dile getiren Av. Tuncay Koç, bu yeni gelişmenin önemli olduğuna vurgu yaparak, “Dava kapanmamıştır. Çok daha etkili bir soruşturmayla azmettiricilerin, hatta cinayette Ali Yamuç’dan başka bir failin daha bulunması şüphesi karşısında failler mahkeme karşısına çıkmalıdır” diye konuştu.
 
BÜYÜKNOHUTÇU ÇİFTİ ANTALYA’DAKİ MEZARLARI BAŞINDA ANILACAK
Ali ve Aysin Büyüknohutçu çifti, vahşice katledilmelerinin birinci yıl dönümünde 9 Mayıs 2018 günü Antalya’daki mezarlarının başında yakınları ve dostları tarafından anılacak. Antalya Muratpaşa’daki Andızlı Mezarlığı’ndaki anma, saat 18:30’da başlayacak.
 _____________
2186320cookie-checkTürkiye Büyüknohutçu cinayetini unutacak mı?
Önceki haberFatih’in kemiklerini sızlatacak rant projesi!
Sonraki haberŞehzadeler kentinde skandal görüntüler!
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.