Türkiye neden İngiltere’nin ‘kırmızı seyahat listesi’nde kaldı?

İngiltere, 14 Temmuz’da yapılan güncellemede, gelişlerde 10 gün otelde karantina zorunluluğu uygulanan “kırmızı liste”den Türkiye’yi yine çıkarmadı.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları ve bu otel konaklamasının 1750 sterlinlik (yaklaşık 21 bin 250 liralık) masrafını da yolcuların karşılaması gerekiyor.

12 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede olan Türkiye, 3 haftada bir yapılan güncellemelerde daha önce iki kez daha kırmızı listede tutulmuştu. Ancak bu kez Türkiye’de düşen vaka sayıları ve aşılamanın hız kazanmasıyla, Türkiye’nin kırmızı listeden, daha düşük risk grubundaki “sarı listeye” eklenmesi beklentileri doğmuştu.

İngiliz iNews’e göre Türkiye’nin kırmızı listede kalmaya devam etmesinin nedeni, İstanbul’un uluslararası yolcular için dünya çapında bir aktarma merkezi olması ve Delta varyantının bu merkezler yoluyla yayılmasından endişe duyulması.

Gazete İstanbul Havalimanı’nın 2020 yılında Avrupa’da en yoğun çalışan havalimanı olduğuna dikkat çekti.

Gazetede görüşüne yer verilen British Airways’in eski strateji danışmanı Robert Boyle, Türkiye’nin kırmızı listeden çıkmak için en iyi şansının, İngiltere hükümetinin mevcut seyahat önlemlerinin nasıl çalıştığını gözden geçirip yeniden güncelleme yapacağı 5 Ağustos olduğunu söylüyor.

Boyle, Türkiye’nin 14 Temmuz’daki güncellemede kırmızı listeden çıkarılmayacağını tahmin etmişti.

Haberde, İngiliz hükümetinin seyahat kısıtlamalarını en geç 31 Temmuz’a kadar uygulamada bırakacağı taahhüdünde bulunmuş olduğu hatırlatılıyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps tarafından duyurulan, yeni seyahat güncellemelerine göre İngiltere; Bulgaristan ve Hong Kong’u yeşil listeye aldı. Hırvatistan ve Tayvan da yeşil listeye geçebilecek ülkeler olarak gözlem listesine alındı.

Shapps ayrıca 19 Temmuz’dan itibaren iki Covid-19 aşısı vurulmuş kişiler için, sarı listede yer alan ülkelerden geliyor olması durumunda karantina mecburiyetinin kalktığını duyurdu.

19 Temmuz itibarıyla geçerli olacak yeni güncellemede Küba, Endonezya, Myanmar ve Sierra Leone kırmızı listeye eklendi.

Bu ülkelerden İngiltere’ye gidecek olan yolcular 10 gün otel karantinasında kalmak zorunda.

Bir sonraki liste güncellemesinin 5 Ağustos tarihinde yapılması bekleniyor.

Sistem nasıl işliyor?

İngiltere’de ülke çapında yürürlükte olan kapanma dönemi 29 Mart’tan itibaren gevşetilmeye başlandı. Ülkeler yeşil-sarı-kırmızı kategorilere ayrıldı ve her kategorideki ülke için farklı bir sistem uygulanıyor. Yeşil listedeki ülkelerden gelenlere herhangi bir karantina zorunluluğu bulunmuyor.

Sarı listedeki ülkelerden gelenler 10 gün belirtecekleri adreste karantinada kalacak. Kırmızı listedeki ülkelerden gelenler ise otelde karantina altına alınacak. Karantina kurallarının ihlalinin tespiti halinde ise cezai yaptırım uygulanacak.

Kriterler neler?

İngiltere, kırmızı liste uygulamasını farklı varyantların ülkeye girişini engellemek için yaptığını söylüyor.

Listeye eklenecek ya da çıkartılacak ülkeler, Biyogüvenlik Ortak Komitesi’nin belli kriterlere göre yaptığı risk değerlendirmesi sonrası belirleniyor.

Bu kriterler arasında, ülkelerin kendi içinde farklı varyantların yayılmasına ilişkin göstergeler, farklı varyantların İngiltere’ye geldiği ülkelerdeki durum ve farklı varyantlara ilişkin takip ile gen dizilimi türündeki verilere erişim gibi etkenler yer alıyor. BBC TÜRKÇE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.